Szijjártó Péter: A közép-európai térség az európai gazdaság motorjává vált
További Külföld cikkek
- Mikulásnak hitte magát egy férfi, aki beszorult a kéménybe szökés közben
- A TikTokon erőszakos demonstrációkra buzdítják a románokat, napokon belül utcára mehetnek
- Megszólalt Zelenszkij jobbkeze a béketárgyalásokról, kemény feltételeket szabott
- Elcsalt parlamenti voksolás és utcai zavargások árnyékolják be a georgiai elnökválasztást
- Súlyosan megsérült Nancy Pelosy volt házelnök Luxemburgban, kórházba kellett vinni
A tárcavezető a Visegrad 4 Business Conference nevű rendezvényen először is kiemelte, hogy a magyar külpolitikai stratégiának a visegrádi együttműködés igen fontos eleme, az ráadásul valódi sikertörténet, amely Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia helyzetét is javította Európában.
„Közép-Európában mindannyian megtapasztaltuk, hogy mit jelent az elnyomás Kelet felől, és mit jelent az, hogy elfelejtett minket a Nyugat” – fogalmazott, hozzátéve, hogy büszkék arra, hogy a visegrádi államok ilyen gyorsan és látványosan fejlődtek. „Lényegében a közép-európai térség az európai gazdaság motorjává vált” – mondta.
A tömbösödés ellen felszólalva a külügyminiszter azt mondta, hogy „sokkal jobb olyan világban élni, amelynek a szabad együttműködés és a szabadkereskedelem az alapja, mint a korábbiban, amelyet mesterséges tömbökre osztottak fel”.
Sérelmezte, hogy mára felszámolták a gazdasági növekedés korábbi modelljét, amely a fejlett nyugati technológiák és a keleti energiahordozók kombinációjára épült, és annak helyét nem is vette át semmi. Problémásnak nevezte azt is, hogy ennek nyomán Európában ma a cégek kétszer-háromszor többet fizetnek az elektromos áramért, és háromszor-négyszer többet a földgázért, mint amerikai versenytársaik. Hangsúlyozta, hogy Magyarország a blokkosodás helyett a konnektivitás pártján áll, ezért meghirdette a kormány a gazdasági semlegesség stratégiáját.
Szlovákia Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnere
Kiemelte, hogy Szlovákia immár Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnere, ami hűen tükrözi „a két kormány pragmatikus nézőpontját és gyakorlatias megközelítését. Új rekordot döntött a kétoldalú kereskedelmi forgalom, amelynek értéke tavaly meghaladta a 15 milliárd eurót” – ismertette.
De arról is beszélt, hogy Lengyelország hazánk harmadik legfőbb kereskedelmi partnere, Csehország pedig a hatodik helyen áll. Jelenleg 180 lengyel, 476 cseh és 975 szlovák vállalat működik Magyarországon, összesen nagyjából 30 ezer embernek adva munkát.
„Épp ezért a gazdasági együttműködés javítása mellett teszem le a voksomat […] A Szlovák Exportőrök Tanácsával együttműködve újabb csúcsok megdöntését célozzuk meg, ami a két ország közötti, illetve a többi V4-országgal folytatott kereskedelmet illeti” – összegezte.