Argentín elnök Elon Musknak: Csak vágj bele, soha ne add fel!
További Külföld cikkek
- A dél-koreai elnök bocsánatot kért a hadiállapot bevezetésére tett kísérletért
- Szakértő szerint Putyin figyelmeztetése is lehetett a kétnapos csehországi olajszünet
- Az Európai Unió elkezdte kidolgozni a kormányokat megkerülő pénzosztási rendszert
- Az újvidéki tragédia miatt tüntetők egy csoportjába hajtott egy autó Szerbiában
- Irán katonai támogatást nyújtana Szíriának
Javier Milei argentín elnök volt az első nemzetközi vezető, aki Donald Trumppal találkozott, miután november 5-én a republikánus elnökjelöltet ismét megválasztották az Egyesült Államok elnökének. Trump a floridai Mar-a-Lago-i birtokán fogadta, azonban az argentín elnök Amerikában nemcsak a megválasztott elnökkel találkozott, hanem interjút adott a jobboldali körökben népszerű Lex Fridmannek is.
Fridman Milei-el nemcsak az argentín politikáról és az argentín elnök drasztikus kiadáscsökkentéséről esett szó, hanem Amerikáról is – Fridman ugyanis megkérdezte a magát anarcho-kapitalistának tartó Mileiről, hogy mit javasolna a kormányzati kiadások csökkentésért felelő Elon Musknak és Vivek Ramaswamynak saját tapasztalatai alapján.
Csak vágj bele, hajts a végletekig, soha ne add fel. És maradj résen
– fogalmazott az argentín elnök a Newsmax szemléje szerint, aki kampányakor gyakran egy láncfűrésszel a kezében ígérte azt, hogy drasztikusan megvágja az állami kiadásokat.
Az Amerikában a kiadáscsökkentésért felelős Vivek Ramaswamy egyébként korábban arról beszélt, hogy Milei megközelítése impresszív eredményeket ért el, és az Egyesült Államoknak Mileihez hasonló kiadáscsökkentéseket kellene meghoznia.
Javier Milei egyébként 10 hónapnyi kormányzás után több tízezer közalkalmazottat és hivatalnokot bocsátott el, miután az ország 18 minisztériumából 9-et, köztük az oktatásügyi minisztériumot bezáratta, valamint becslések szerint 31 százalékkal csökkentette az állami kiadásokat, miközben a szerinte gazdaságot visszafogó előírások egy jelentős részét eltörölte.
Fridmannek adott interjújában párat fel is sorolt: deregulálták a buszos és légi közlekedést, egyszerűsítették a válási eljárásokat, megszüntették a lakbérek ellenőrzését, 30 százalékkal csökkentették az állami egyetemek költségvetését, az állami egészségügyi szolgáltatók számára kötelezővé tették az olcsóbb gyógyszerek használatát, valamint egyszerűsítette az amerikai dollárban kötött szerződések érvényesítését.
Amellett, hogy Milei ezzel rendkívüli mértékben csökkentette az országában tapasztalt inflációt – 2023 decemberében még 25,5 százalék volt a drágulás, ez idén októberben mindössze már 2,7 százalékra mérséklődött –, recessziót is okozott a gazdaságban és sokkterápiája miatt sokan kerültek a szegénységi küszöb alá. Becslések szerint a 46,5 milliós országban további 5,5 millió ember került a küszöb alá, amivel már az ország fele szegénynek számít, míg a tanárok közel 70 százaléka.
Ezzel összefüggésben Javier Milei arról is beszélt, hogy megörökölték az elmúlt 40 év hibás politikáját, és a szegénység is ennek a következménye.
Nem mi teremtettünk szegénységet, a szegénységet örököltük. Amit tettünk, az az volt, hogy [a szegénységet] felfedtük
– fogalmazott Milei, aki a beszélgetéskor arra is kitért, a drasztikus kiadáscsökkentéséről szóló ígéreteit azért is tudta teljesíteni, mert az argentín Kongresszus különlegesen felhatalmazta erre – a törvényhozás néhány jogkörét ideiglenes jelleggel az elnöknek adta át, ami lehetővé tette, hogy törvények helyett rendeletekkel döntsön több fontos kérdésben.
Mint ismert, Donald Trump egy új, Fehér Ház alá tartozó ügynökséget hozott létre, aminek feladata a szövetségi kormány kiadásainak a drasztikus csökkentése lesz, és ennek vezetésére Elon Musk milliárdost és Vivek Ramaswamy korábbi elnökjelölt-aspiránst kérte fel. Korábban mindketten Milei tervét példaértékűnek nevezték, és szerintük ahhoz hasonló programot kellene az Egyesült Államokban is megvalósítani.
Ugyanakkor ezt a Musk–Ramaswamy-párosnak nehezebb lesz majd elérnie, mint Mileinek, hiszen Mileivel ellentétben Trump nem fogja tudni megkerülni a törvényhozást.