Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
További Külföld cikkek
- A dél-koreai elnök bocsánatot kért a hadiállapot bevezetésére tett kísérletért
- Szakértő szerint Putyin figyelmeztetése is lehetett a kétnapos csehországi olajszünet
- Az Európai Unió elkezdte kidolgozni a kormányokat megkerülő pénzosztási rendszert
- Az újvidéki tragédia miatt tüntetők egy csoportjába hajtott egy autó Szerbiában
- Irán katonai támogatást nyújtana Szíriának
A verekedés nem a napirendi pontokkal kapcsolatban alakult ki. Az ellenzék azt nehezményezte már az ülés elején, hogy a házelnök nem volt hajlandó napirendre tűzni a kormány elleni bizalmatlansági indítványt, amit a kellő számú ellenzéki képviselő adott be.
Majd a november elsejei, 15 áldozatot követelő újvidéki tragédia nem megfelelő kezelésével vádolták meg a kormányt, illetve a kormánypártokat, azt állítva, hogy „a mindent átszövő korrupció” és a „szakszerűtlenség” okozta az újvidéki vasútállomás előtetőjének leszakadását – közölte az MTI.
A lökdösődés és a verekedés akkor tört ki, amikor az ellenzéki bekiabálásokra reagálva a kormánypárti képviselők a korábban, 2000 és 2012 között kormányzó ellenzékieket vádolták meg korrupcióval és az országban tapasztalható bajok alapjainak megteremtésével.
A képviselők többször is összecsaptak, és az ellenzék egy óriási, véres tenyeret ábrázoló transzparenst is kihúzott a teremben.
Az újvidéki tragédiával összefüggésben már 12 embert tartóztattak le, köztük Goran Vesic volt építésügyi minisztert, aki az előtető leszakadását követő napokban lemondott, ám a történtekért nem vállalta a felelősséget. A tragédia miatt azonnal tiltakozásba kezdett az ellenzék, azt követelve, hogy a hatóságok tartóztassák le a felelősöket, hozzák nyilvánosságra a vasútállomás újjáépítésében részt vevő cégekkel kötött szerződéseket, valamint mondjon le a miniszterelnök és Újvidék polgármestere.
A szerződéseket azért szeretnék látni, mert a tragédia napján az illetékes miniszter és a pályaépítésért és fenntartásért felelős vállalat azt közölte, hogy a szóban forgó előtető nem volt része a felújítási munkának, viszont számos, azóta készült felvétel tanúsága szerint közben módosítottak a szerkezetén, és további terhelésnek tették ki a hat évtizede épült szerkezetet.
Alekszandar Vucsics köztársasági elnök az üggyel kapcsolatban leszögezte: a bíróságnak kell eldöntenie, ki a felelős a tragédiáért, de bizonyosan felelősség terheli mindazokat, akik nem gondoltak arra, hogy fel kell újítani a hatvan éve felhúzott épület minden részét. Nem azért kell megtalálni a felelősöket, hogy valakit bűnösnek lehessen kikiáltani, hanem azért, hogy hasonló esetek a jövőben ne fordulhassanak elő – tette hozzá.
(Borítókép: Verekedés a szerbiai parlamentben 2024. november 25-én. Fotó: Stringer / Reuters)