Donald Trump máris megpecsételte az importáruk sorsát
További Külföld cikkek
- Donald Trump ultimátumot adott a Hamásznak, pokoli árat fognak fizetni, ha nem engedik el a túszokat
- Donald Trump is részt vesz a Notre Dame újranyitásán
- Kiutasították Magyarországra a tervezett terrortámadás gyanúsítottját Szlovákiából
- Csoportos perbe fogták a Hondát, az alig tízéves autókról mállik a festék
- „Hosszú távra tervezünk” – kemény üzenetet kapott Vlagyimir Putyin Kijevből
Trump közölte, hogy már hivatalba lépésének első napján aláírja az erről szóló rendeletet. „Január 20-án, a sok első végrehajtási rendeletem egyikeként, aláírom az összes szükséges dokumentumot, hogy Mexikót és Kanadát 25 százalékos vámmal terheljem az Egyesült Államokba annak nevetséges nyitott határain keresztül érkező minden termékre” – írta Trump, hozzátéve, hogy a vám mindaddig érvényben marad, „amíg a drogok, különösen a fentanil, és az összes illegális bevándorló áradatát meg nem állítják”.
Trump szerint „Mexikónak és Kanadának egyaránt megvan minden joga és hatalma ahhoz, hogy könnyedén megoldja ezt a régóta fennálló problémát”. „Ezúton követeljük, hogy éljenek ezzel a hatalommal, és ha ezt nem teszik meg, eljött az ideje, hogy megfizessék az árát” – írta a bejegyzésben.
A megválasztott elnök hozzátette azt is, hogy további 10 százalékos vámot kell kivetni a Kínából származó árukra mindaddig, amíg „a kábítószerek áradata le nem áll, főként Mexikón keresztül”.
Sokszor tárgyaltam Kínával a hatalmas mennyiségű kábítószerről, különösen a fentanilról, amelyet az Egyesült Államokba küldenek – de eredménytelenül. Kínai illetékesek azt ígérték nekem, hogy bevezetik a maximális büntetést, a halálbüntetést minden drogkereskedőre, akit rajtakapnak, de sajnos nem tartották be, és a drogok soha nem látott mennyiségben áramlanak az országunkba, főként Mexikón keresztül
– írta Trump.
Kína reagált Trump szavaira
Nem sokkal Trump közösségi médián tett bejelentése után Kína washingtoni nagykövetségének szóvivője, Liu Penkiu az X-en tett bejegyzésében arra figyelmeztetett, hogy egy kereskedelmi háborúnak nem lehetnek nyertesei. „A vámháborúnak vagy a kereskedelmi háborúnak nincs győztese. A világ sem fog profitálni belőle” – fogalmazott.
Liu hozzátette, hogy Kína „kész együttműködni minden féllel a valódi multilateralizmus fenntartása, a nyitott világgazdaság kiépítése, a fenntartható fejlődés támogatása terén, valamint az országok összefogásában a kihívások kezelése, a közös jólét elérése és az emberiség közös jövőjét biztosító közösség építése érdekében”.
„Kanada és az Egyesült Államok között az egyik legerősebb és legszorosabb a kapcsolat – különösen a kereskedelem és a határbiztonság terén” – fogalmazott Chrystia Freeland miniszterelnök-helyettes és Dominic LeBlanc kanadai közbiztonsági miniszter közös nyilatkozatában, amelyben mindazonáltal nem említették Trump néhány órával korábbi bejegyzéseit.
Üzenetükben hangsúlyozták a „kiegyensúlyozott és kölcsönösen előnyös” kapcsolat szükségességét az észak-amerikai szomszédok között, rámutatva, hogy „Kanada alapvető fontosságú az Egyesült Államok energiaellátásában, és tavaly az amerikai nyersolajimport 60 százaléka Kanadából származott”.
Joe Biden leköszönő amerikai elnök alig több mint egy hete találkozott Hszi Csin-ping kínai elnökkel az APEC perui csúcstalálkozóján. Hszi biztosította arról, hogy Peking kész együttműködni a Trump vezette új amerikai kormánnyal is.