- Külföld
- orosz-ukrán-konfliktus
- toborzás
- kreml
- katonai szolgálat
- észak-korea
- conflict intelligence team
Tízmilliókkal csábítják az ukrán frontra az orosz adósokat – aki túléli, tiszta lappal indul
További Külföld cikkek
- Megkezdődött a szabadrablás Bassár el-Aszad palotájában
- Puccs Damaszkuszban: lezuhant vagy elmenekült, találgatják, mi történt a szír elnökkel
- Törökország őrjöng, miután Ciprus jelentkezett a NATO-ba
- Macskája tartott életben egy sérült ukrán férfit a máramarosi havasokban
- Ferenc pápa elesett, beverte a fejét
Az oroszok egyre inkább eladósodottá váltak az elmúlt években. Az orosz központi bank adatai alapján 2023-ban több mint ötvenmillió ember rendelkezett hitelekkel - a 16 év feletti lakosság több mint 40 százaléka. Az RBK számításai szerint a negyedüknek több mint három hitele van, és minden tizediknek legalább öt. A lakossági tartozások állománya 2019 óta növekszik nagymértékben, de a legnagyobb ugrás 2022-ben történt. Tavaly a hitelt felvevők száma 4,8 millió emberrel és 11 százalékkal nőtt, a hitelállomány viszont közel húsz százalékkal emelkedett.
Így az orosz parlament által még nyáron kitalált és Vlagyimir Putyin által szombaton aláírt tartozáselengedés igen érzékeny helyre tapint, és sok embert fog elgondolkodtatni. A hatóságok által kínált feltételek a hadsereghez való csatlakozásnál eddig is túl vonzóak voltak a kockázatok ellenére, most pedig amolyan utolsó mentőövet jelenthet az adósságspirálban lévőknek.
A csomag a következő: aki aláírja a szerződést a hadseregbe, azonnal kap mintegy másfél millió forintot az államtól, illetve további kiegészítést a régiójától, ami akár tízmillió forint is lehet. Katonaként pedig havi 800 ezer forintot kereshet, vagyis sokak számára egy év alatt annyit, mint otthon tíz év munkával. Feltéve, ha túléli.
Vonzó juttatási csomag
Ha megsebesül, akkor akár 11 millió forintot (3 millió rubel) kaphat a sebesülés súlyától függően. Ha életét veszti, akkor a családja még több állami kifizetést kap. A gyerekeit gond nélkül felveszik a legjobb orosz egyetemekre, ha pedig egyszer hazatér, akkor Putyin ígéretei szerint részese lehet majd „az új orosz elitnek”, és szerepet vállalhat a helyi vagy országos politikában (nyilván a kormánypárt, az Egységes Oroszország oldalán).
A közhiedelem szerint Oroszország még jó pár évig megengedheti magának a háborút az emberi élőerő tekintetében, mert van belőle elegendő. Moszkva pedig azért sem hirdet újra mozgósítást, mert így is elég önkéntes csatlakozik a hadsereghez nap mint nap.
Ennek az állításnak azért némileg ellentmond az, hogy az orosz hatóságok néhány havonta egyre vonzóbb ajánlatokkal próbálják a hadsereg soraiba csábítani az önkénteseket. Az elítélteknek elengedik a büntetést. A lakosság többi részének pedig egyre jobb és jobb szociális és pénzügyi bónuszokat adnak. Nyáron az orosz parlament arról szavazott, hogy azoknak, akik az orosz hivatalos szóhasználat szerinti „különleges katonai műveletben” (vagyis az Ukrajna elleni háborúban) kitüntetést szereznek, elengedik a rezsitartozásaikat. Sok helyen még egy emléktáblát is kapnak a lakóházuk vagy iskolájuk falára.
Persze mindig ki lehet játszani újra a mozgósítási kártyát, de amikor erre sor került legutóbb 2022 szeptemberében, akkor több mint egymillió ember hagyta el Oroszországot néhány hét leforgása alatt, Putyin népszerűségi indexei pedig tízéves mélypontra zuhantak. A Kremlben potenciális politikai kockázatokat látnak egy újabb mozgósításban, ezért mindent megtesznek, hogy a frontra szükséges emberi erőforrásokat más módszerekkel teremtsék elő.
Toborzási nehézségek?
2024. augusztus 1-jétől a belépők egyszeri, csatlakozáskor kapott kifizetését drasztikusan, több mint a kétszeresére emelték – a korábbi 195 ezer rubelről (mintegy 740 ezer forint) 400 ezer rubelre, vagyis több mint másfél millió forintra. E mellé az orosz régiók további kifizetéseket tesznek rá, aminek a mértéke akár további közel 3 millió rubel (vagyis 10 millió forint lehet). Ezeket a regionális kifizetéseket az elmúlt hónapokban megtöbbszörözték. Voltak olyan orosz régiók, ahol ez az egyszeri kiegészítő ösztönző mértéke néhány hónap leforgása alatt a háromszorosára emelkedett.
Ha annyira jól menne a toborzás, akkor kizárt, hogy a Kreml ilyen ösztönzőkhöz nyúlna.
Az is jó indikátora a toborzási nehézségeknek, hogy Oroszország Észak-Koreától kért katonai segítséget. Jelenleg becslések szerint 10-12 ezer észak-koreai katona harcol az oroszok oldalán a kurszki területeken, hogy visszaszerezzék az augusztus óta ukrán kézben lévő területeket.
Az orosz hatóságok jelentése szerint 2024 nyaráig 302 ezer mobilizált és 730 ezer önkéntes lépett be a hadsereg soraiba. Azonban van ok kételkedni ezekben a számokban: a Vazsnyije Isztorii és a Conflict Intelligence Team (CIT) kielemezte az orosz költségvetés 2024 nyaráig publikált adatait, a katonákra fordított egyszeri kifizetések összegeit (amit a szerződés aláírása után kapnak meg). Ez alapján mintegy 426 ezer orosz állampolgár kapott ilyen forrásokat. Igaz, ebben az elítéltek nincsenek benne, akik egy másik kategóriába esnek, és nem kapják ugyanazokat a juttatásokat, mint egy átlag orosz állampolgár. Ám a hadseregbe beállt elítéltek száma néhány tízezer főre tehető.
Mivel az orosz régiók központilag kapnak tervszámokat, hogy mennyi katonát kell biztosítaniuk a „különleges katonai művelet” számára, így nagy a verseny az önkéntesekért. Ezért a régiók folyamatosan emelik a kifizetéseket az adott régióban csatlakozók számára. Ebből fakad a rendszer egy másik érdekessége: sokan ezért szándékosan abba a régióba mennek aláírni a szerződésüket, amely a legtöbb pénzt ígéri.
Azok az orosz régiók, amelyek vagy Oroszország legszegényebb területei, vagy amelyek az élmezőnyben járnak a katonáknak szánt belépőpénzben, a toborzásban is az élen végeznek.
Ez pedig azt eredményezi, hogy aránytalanul magas lesz ott a katonák aránya.
A szahalini régióban például a 18–50 év közötti férfiak közel 5 százaléka beállt katonának, míg máshol ez az arány 1-1,5 százalékos.
A legtöbb pénzt az Ukrajnával is határos belgorodi régióban fizetnek: 2,6 millió rubelt, vagyis közel 10 millió forintot a katonai szerződésért cserébe. Augusztusban ez az összeg még 1,8 milliót tett ki, de októberben ismét emeltek rajta. Belgorodot követi Hanti-Manszijszk (2,35 millió rubel), majd Moszkva és Jamal-Nenyec régió (1,9 millió rubel), majd Szentpétervár (1,7 millió).
A Re:Russia számításai szerint a háború első két éve alatt az orosz hatóságok legalább 1,1 ezer milliárd rubelt (több mint 11 milliárd dollárt) fizethettek a háborúban részt vevő orosz katonák juttatásaira, és további 2,6 ezer milliárd rubelt (mintegy 26 milliárd dollárt) a sebesülés vagy elhalálozás miatti kifizetésekre. 2024-ben ezek a kifizetések a becsült orosz GDP 1,6 százalékát tehetik ki.
(Borítókép: Orosz katonák a Vörös téren 2024. május 9-én Moszkvában, Oroszországban. Fotó: Contributor / Getty Images)