Még csak pár órája lépett életbe, de máris megsértették a tűzszüneti megállapodást Libanonban
További Külföld cikkek
- Törökország őrjöng, miután Ciprus jelentkezett a NATO-ba
- Macskája tartott életben egy sérült ukrán férfit a máramarosi havasokban
- Ferenc pápa elesett, beverte a fejét
- Calin Georgescu szerint államcsíny áldozata lett: Nem tudják elfogadni a román nép győzelmét
- Reuters: valószínűleg lezuhant a gép, amin a szír elnök utazott
Az MTI tudósítója azt írta, az izraeli katonák Dél-Libanonban egyelőre az eddigi állásaikban maradnak, de kerülik a súrlódást a helyi lakossággal, és csak akkor nyitnak tüzet, ha veszély fenyegeti őket.
Dél-Libanonban a közösségi médiában azonban számos olyan videót töltöttek fel, melyeken a helyiek néhány méter távolságra megközelítik az izraeli katonákat, sőt az egyiken egy izraeli gyártmányú tank közvetlen szomszédságában láthatók, noha a tűzszüneti szabályok szerint távol kell tartózkodniuk a két hónap alatt fokozatosan kivonuló izraeli egységektől.
A rádióban több határ menti település önkormányzati vezetői felszólították az onnan kitelepítetteket, hogy ne térjenek vissza otthonaikba mindaddig, amíg nem rendeződik valóban a helyzet.
A tűzszünet elfogadását mérő közvélemény-kutatás szerint az izraeliek hatvanhat százaléka támogatja az egyezményt. Hatvanegy százalékuk szerint Izrael nem győzött ebben a konfliktusban.
Gyárra csaptak le a tűzszünet előtt
A hadsereg közleménye szerint a tűzszünet életbe lépése előtt támadást intéztek a Hezbollah precíziós rakétaalkatrészeket gyártó, föld alatti létesítménye ellen, valamint a Raduán elitegység táborhelye ellen, ahol a hadsereg becslései szerint több tucat Hezbollah-kommandós vesztette életét.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök kedd este úgy nyilatkozott: azért is döntött a tűzszünet mellett, mert
az izraeli hadseregnek fel kell töltenie a több mint egy éve zajló háború miatt jelentősen megcsappant fegyverkészletét.
A háború kezdetén amerikai légihíddal töltötték fel az izraeli készleteket, de azok a harcok elhúzódásával jelentősen csökkentek. Izraelben arra számítanak, hogy Donald Trump megválasztott elnök hivatalba lépése után azonnal kiadja a szükséges szállítmányokat Izraelnek.
Gondot okoznak a légierő vadászgépei is, ugyanis több ezer repülési órát teljesítettek a háborúban, és jelentősen elöregedtek. Ezek gyors utánpótlása és kicserélése is szükséges Izrael haderejének szinten tartása érdekében. A légierő a vadászbombázók mellett tankológépek szállítását is sürgeti, valamint fel akarják újítani a helikopterflottát, különösen Apache helikopterek gyors beszerzését szorgalmazzák.
Nehezíti a helyzetet, hogy jelenleg verseny folyik a világban a fegyverek beszerzésében az ukrajnai háború, valamint a Tajvan és Kína közötti feszültség miatt, és a fegyvergyártó cégek nem tudnak lépést tartani a megrendelésekkel – írta az MTI.
Szerda hajnalban lépett életbe a tűszünet
Mint arról az Index beszámolt, november 27-én, szerda hajnalban életbe lépett a Hezbollah és Izrael közötti tűzszünet. Az Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint ezzel Izrael fellélegezhet, és jobban tud Iránra összpontosítani. Az ellenzéki politikusok azonban nem örülnek Netanjahu lépésének, az egyik ellenzéki vezető szerint ezzel a miniszterelnök megadja magát a terror előtt.
Avigdor Lieberman, a Jiszráél Beitenu ellenzéki párt vezetője szerint a tűszünet „megadás a terror előtt”.
Netanjahu azt mondta, hogy a teljes győzelemig harcolunk, csak azt nem mondta, hogy melyik oldal győzelméig
– fogalmazott az ellenzéki vezér. Itamar Ben-Gvir izraeli nemzetbiztonsági miniszter pedig „történelmi hibának” minősítette a tűzszüneti megállapodást, amely csak szüneteltetné a konfliktust. „Ez nem tűzszünet. Ez visszatérés a hallgatásért hallgatás koncepciójához. Ez a megállapodás nem felel meg a háború céljának, az északi lakosok biztonságos hazatérésének” – tette hozzá.