Fontos hasonlóságokat talált Magyarország és Marokkó világnézetében Szijjártó Péter
További Külföld cikkek
- Mikulásnak hitte magát egy férfi, aki beszorult a kéménybe szökés közben
- A TikTokon erőszakos demonstrációkra buzdítják a románokat, napokon belül utcára mehetnek
- Megszólalt Zelenszkij jobbkeze a béketárgyalásokról, kemény feltételeket szabott
- Elcsalt parlamenti voksolás és utcai zavargások árnyékolják be a georgiai elnökválasztást
- Súlyosan megsérült Nancy Pelosy volt házelnök Luxemburgban, kórházba kellett vinni
Magyarország és Marokkó hasonlóan látja a globális kihívások szinte mindegyikét, ez nem csoda, hiszen két patrióta, szuverenista vezetésű államról van szó, amelyek nem fogadnak el külső nyomásgyakorlást – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Rabatban az MTI szerint.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a marokkói kollégájával, Nászer Buritával közös sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy ma a világ a veszélyek korát éli, Magyarország is mintegy ezer napja kénytelenül közvetlenül szembesülni az ukrajnai háború kihívásaival, ezért örvendetes fejlemény, hogy a békepárti Donald Trump nyerte meg nemrég az amerikai elnökválasztást, így minden eddiginél nagyobb az esély arra, hogy a béke visszatér Közép-Európába.
Viszont azt látjuk, hogy az Atlanti-óceán mindkét partján megtalálható háborúpárti erők nem tisztelik a népakaratot, és mindent elkövetnek annak az érdekében, hogy ellehetetlenítsék a béketörekvéseket Ukrajnában
– figyelmeztetett Szijjártó Péter, majd tudatta, hogy ebből kifolyólag a mostani egyeztetésnek is fontos eleme volt az, hogy a következő két hónap az ukrajnai háború legveszélyesebb időszaka lesz, hiszen a felelőtlen döntések miatt erősebb a veszélye a fegyveres konfliktus eszkalációjának, mint valaha.
Közelít egymáshoz a két ország világnézete
„Mi, Marokkó és Magyarország büszkék vagyunk arra, hogy a békepárti globális többség tagjai, részesei vagyunk. Mind Marokkó, mind Magyarország világosan látja azt, hogy az Ukrajnában zajló háborúnak Európa és Afrika is a vesztesei közé tartozik” – hangsúlyozta a tárcavezető. Szijjártó Péter kitért két másik biztonsági kihívásra is, amelyekkel egyszerre kell megküzdeni, az illegális migrációra és a terrorizmusra. Szavai szerint ezek „ördögi kört” alkotnak egymással, és egymás okaként léteznek.
A mai megbeszélésünkön ismét megállapíthattuk, hogy valami nem változik. Az biztosan nem változik, hogy a globális kihívások szinte mindegyikét ugyanúgy látjuk
– jelentette ki Szijjártó Péter, hozzátéve, hogy „ez azért nem csoda, mert Marokkó és Magyarország két olyan ország, amelynek a vezetői a szuverenitás talaján állnak, amelynek a vezetői patrióták, büszkék arra a nemzetre, amelyet képviselnek, nem fogadnak el külső nyomásgyakorlást, és mégis a kölcsönös tisztelet talaján állva közelítenek a másikhoz”.