Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
További Külföld cikkek
- Hetes erősségű földrengés rázta meg Kaliforniát
- Pánikhangulat Ukrajnában, nagy dilemma előtt állnak a tinédzserek
- Emmanuel Macron: Bármennyire nem akarják, kitartok a mandátumom végéig
- Brüsszel lépett: mostantól táppénz, gyes és nyugdíj is jár az örömlányoknak
- Forró nyomon a rendőrség, új felvétel került elő az egészségbiztosító cég vezérigazgatójának merénylőjéről
A kormányzó Georgiai Álom – Demokratikus Georgia párt 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az Európai Unióval – jelentette be Irakli Kobahidze georgiai kormányfő csütörtöki sajtótájékoztatóján.
„Ma arról döntöttünk, hogy 2028-ig nem vesszük napirendre az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését. Emellett 2028-ig nem fogadunk el semmilyen támogatást az Európai Uniótól” – közölte a georgiai miniszterelnök, akinek kormánya megkapta a parlamenti jóváhagyást következő négyéves programjához.
Kobahidze kijelentette: meg kell mutatni az európai uniós bürokratáknak, hogy hazájával „nem a zsarolás és sértések, hanem a tisztelet” nyelvén kell beszélni. Mint mondta, az EU ártott az ország tekintélyének, mert manipulációra használta fel a csatlakozási tárgyalások megnyitásának kérdését. A tbiliszi kormány döntése ezt a kárt enyhíti – tette hozzá.
A kormányfő kijelentette: a georgiai nép büszke, önérzetes és gazdag történelemmel rendelkezik, ezért számára „teljesen elfogadhatatlan alamizsnaként tekinteni az európai uniós integrációra”. Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a georgiai nép kultúrájával és lehetőségeivel gazdagítaná az Európai Uniót, amint ez fordítva is igaz.
Georgia 2023 decemberében tagjelölti státuszba került, az EU azonban az ország mostani vezetését Nyugat-ellenes politikával vádolja, és befagyasztotta ezt a folyamatot.
Így választottak Georgiában
Georgiában a parlament csütörtökön bizalmat szavazott az Irakli Kobahidze ügyvezető miniszterelnök vezette kormánynak, illetve jóváhagyták a következő négy évre szóló programját. Az ülést – amelyen az ellenzék nem volt jelen – a parlament honlapján élőben közvetítették.
A szavazásnál a 150 tagú parlament jelen lévő képviselői közül 84-en támogatták az indítványt. Ellenszavazat nem volt.
Az ülésen csupán a kormányzó Georgiai Álom-Demokratikus Georgia párt képviselői voltak ott, mivel az ellenzék vitatja a parlamenti választások eredményét, ezért nem vesz részt az üléseken.
Korábban Kobahidze három új miniszterjelöltet mutatott be. A külügyminiszteri posztot Maka Bocsorisvili tölti be, aki a tisztségben Ilia Darcsiasvilit váltja. Ő az előző parlamentben az európai integrációval foglalkozó parlamenti bizottságot vezette. Az igazságügyi tárca élére Anri Ohanasvili került, aki eddig a parlament jogi bizottságát vezette. A környezetvédelmi és mezőgazdasági minisztérium élére David Szongulasvili került, aki korábban a törvényhozás gazdasági bizottságának élén állt.
A csütörtöki ülésen Irakli Kobahidze kormányfő kijelentette: egyik „fő feladatunk a területi integritás békés úton történő helyreállítása. Természetesen ennek a célnak az elérése a globális tendenciáktól, a térségben zajló folyamatoktól függ. Nagyon reméljük, hogy […] ez a feladat teljes mértékben teljesülni fog”.
Az Európai Parlament nem ismeri el a georgiai választások eredményét
Az Európai Parlament csütörtökön állásfoglalást fogadott el, amiben megállapította, hogy az európai uniós tagjelölt Georgiában október 26-án tartott parlamenti választások nem voltak sem szabadok, sem tisztességesek, és az ország „folyamatos demokratikus visszalépéséhez” járultak hozzá.
Az állásfoglalásban a kormányzó Georgiai Álom pártot tették felelőssé a tisztességtelen választások miatt, és a szöveget megszavazó képviselők elítélték a „számos és súlyos” választási jogsértést, köztük a választók megfélemlítését, a szavazatok manipulálását, a választási megfigyelők és a média befolyásolását, illetve az elektronikus szavazógépek manipulációját.
Az ország választási bizottsága által kihirdetett szavazási „eredmények nem szolgálják a georgiai nép akaratának megbízható képviseletét” – olvasható az állásfoglalásban.
A szöveg szerint az EP elutasítja a választások eredményének elismerését, és a képviselők
azt akarják, hogy a választásokat egy éven belül alapos nemzetközi felügyelet mellett és független választási adminisztráció szervezésében újra rendezzék meg.
A képviselők továbbá úgy vélték, hogy EU-nak szankciókat kell bevezetnie, és korlátoznia kell hivatalos kapcsolatait a tbiliszi vezetéssel.
Az állásfoglalás bírálta a közelmúltban elfogadott „antidemokratikus jogszabályokat”, köztük az „átláthatóságról és a külföldi befolyásról szóló törvényt”, amely az EP szerint gyakorlatilag már fel is függesztette az ország uniós integrációs folyamatát.
Az EP továbbá határozottan elítélte Oroszország „szisztematikus beavatkozását a georgiai demokratikus folyamatokba”.
A képviselők figyelmeztették a georgiai hatóságokat, hogy a törvényesen létrehozott politikai pártok betiltására tett kísérletek még inkább elidegenítenék az országot az EU-tól, és lehetetlenné tesznek minden lépést az uniós csatlakozás felé.
Az állásfoglalásban kitértek Orbán Viktor miniszterelnök georgiai látogatására, amely a szöveg szerint „sérti az EU álláspontját, és újabb kísérlet az EU közös kül- és biztonságpolitikájának aláásására”. A dokumentum szerint „Orbán Viktor miniszterelnök ismét nem az EU nevében szólalt fel Georgiában”.
Az ellenzéki tüntetők nem örültek Orbán Viktor látogatásának
Ahogy arról beszámoltunk, október 26-án parlamenti választásokat tartottak Georgiában, amit fölényesen megnyert a Georgiai Álom nevű kormányzópárt. A feldolgozottság csak vasárnap reggelre lett teljes, azonban Orbán Viktor miniszterelnök már szombat este gratulált Irakli Kobakidze georgiai miniszterelnöknek. A kormányfőt Szijjártó Péter követte a gratulációban.
A Georgiai Álom kormánypárt sikerét azonban nem mindenki fogadta kitörő örömmel. Nika Gvaramia, a Változás Koalíciója vezetője szerint „alkotmányos puccs” történt, míg Tina Bokuchava, az Egység – Nemzet Mozgalom irányítója úgy fogalmazott: „A grúz emberek az európai jövőre szavaztak, ezért nem fogadjuk el a választási bizottság által közzétett meghamisított eredményeket.”
Georgiában nem fogadták kitörő örömmel Orbán Viktor miniszterelnököt. A helyi sajtó tájékoztatása szerint
a tüntető tömeg kiabálásokkal és füttyszóval fogadta a magyar miniszterelnököt és kíséretét,
amelynek tagjai többek között Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Varga Mihály pénzügyminiszter voltak. Orbán Viktor közösségi oldalán azt hozta nyilvánosságra, hogy „a hétvégi választás után első kormányfőként látogatok Georgiába, egy konzervatív, keresztény és Európa-párti országba”.
Orbán Viktor látogatását Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője is kommentálta. Mint fogalmazott, bármit mond Orbán a georgiai látogatásán, azzal nem az Európai Uniót képviseli.
(Borítókép: Irakli Kobahidze 2024. július18-án. Fotó: Carl Court / Getty Images)