Száznál több kormányellenes tüntetőt vettek őrizetbe Georgiában
További Külföld cikkek
- Bejelentette a lemondását az FBI igazgatója, Christopher Wray
- Döntött a lengyel miniszterelnök, így lehet majd megvenni a legnagyobb kereskedelmi tévéket
- Szijjártó Péter: A kormány felvetette egy ukrajnai karácsonyi tűzszünet és fogolycsere lehetőségét
- Tarjányi Péter: Általában nem jobb, hanem rosszabb vezetők érkeznek
- Orbán Viktor sajnálja, hogy az ukrán elnök kizárta a karácsonyi tűzszünet lehetőségét
A tiltakozók azután vonultak az utcára, hogy Irakli Kobahidze kormányfő csütörtökön bejelentette: a kormányzó Georgiai Álom-Demokratikus Georgia párt 2028 végéig felfüggeszti az európai uniós csatlakozásról szóló tárgyalásokat, és visszautasítja az uniós támogatásokat. Ezt a kormányfő „az EU részéről a párbeszéd megkezdésével és a csatlakozással kapcsolatosan történő állandó zsarolással”, a parlament által elfogadott törvények visszavonásának követelésével és szankciók bevezetésével való fenyegetésével indokolta − közölte az MTI.
A belügyminisztérium közlése szerint a tüntetőket a péntek esti tiltakozás során elkövetett „rendőri utasításokkal való szembeszegülés” és „vandalizmus” miatt állították elő. A rendőrség a többezres tömeg oszlatására gumibotot, könnygázt és vízágyúkat vetett be.
Irakli Kobahidze szombaton bejelentette, hogy a tbiliszi parlament épületénél tartott csütörtöki és pénteki megmozdulások alatt a tüntetők Molotov-koktélokat dobáltak. A tüntetők és a rendőrök közötti összecsapások során minkét oldalon többen megsebesültek. A miniszterelnök elnök szerint a két nap során legkevesebb 150 embert vettek őrizetbe. Ötven rendőr sebesült meg.
A miniszterelnök figyelmeztetett, hogy Georgia nem követi Ukrajna útját, mert „erős intézményei, tapasztalt és bölcs emberei” vannak.
„Radikálisok és a külföldi szponzoraik állandóan megpróbálnak okot találni lázadás szítására és Georgia „ukránosítására” − mondta sajtótájékoztatóján Kobahidze. A 2014-ben Viktor Janukovics elnök távozásához vezető ukrajnai tiltakozásokra utalva hozzátette: „ők még nem értették meg, hogy a 2013-as Ukrajnától eltérően Georgia független állam erős intézményekkel és főként tapasztalt és bölcs emberekkel, akiknek az erejét nem lehet megtörni”.
A kormányfő mindazonáltal kijelentette, hogy Georgia továbbra is elkötelezett az európai integráció iránt.
Szalome Zurabisvili államfő csütörtökön maga is csatlakozott a tüntetőkhöz. A nemzethez intézett pénteki üzenetében felszólította a rendőrséget, ne alkalmazzon erőt a tiltakozókkal szemben.
„Ez mindennap kézenfekvő: senki sem akar oroszosított, az alkotmányától megfosztott, valamint illegitim kormány és parlament kezében lévő Georgiát” − hangoztatta Zurabisvili.