A Maldív-szigetekre utazni eddig sem volt olcsó, mostantól viszont drága lesz a távozás is
További Külföld cikkek
- ICC elnöke: Veszélyben a Nemzetközi Büntetőbíróság
- Kelemen Hunor megnevezte, kit támogatnak a romániai választások második fordulójában
- Bűnösnek találták a belga államot gyermekrablások miatt
- Lengyel kamionos ámokfutó tarolt le 50 autót a német autópályán
- Agyhártyagyulladás veszélye miatt szünetel az oktatás Nagybányán
A kiutazási illeték a luxuskategóriában a négyszeresére drágul – jegyezte meg összeállításában a CNN. Az illeték kategóriáját a repülőn elfoglalt ülőhely szabja meg. A turistaosztályon utazók az eddigi 30 helyett 50, a biznisz utasai 60 helyett 120, az első osztály turistái 90 helyett 240, a magángépen utazók pedig 120 helyett 480 dolláros, csaknem 190 ezer forintos illetéket fizetnek majd távozáskor azért, hogy hazatérhessenek.
Az „elutazási adót” minden nem maldív állampolgárnak ki kell pengetnie – életkortól és útlevéltől függetlenül. A repülés tartama nem befolyásolja az összeget: ugyanannyit kell fizetni a négyórás utazásért Delhibe vagy a tizenegy órás útért Londonba.
A helyi adóhatóság a napokban jelentette be az illeték drágulását. A befolyt összeget a Velana repülőtérnek, az ország elsődleges tranzitközpontjának karbantartására és fenntartására fordítják.
Az India partjainál található ország több mint ezer szigetén és atollján félmilliónál nem sokkal több lakos él. A népesség a főváros, Malé és környékén a legsűrűbb. Nem kizárt, hogy az éghajlatváltozás következtében egyes szigeteket eláraszt az Indiai-óceán. Ezt úgy orvosolnák, hogy – Velence mintájára – vízen lebegő városokat építenének a Maldív-szigeteken.
Legjövedelmezőbb iparága – természeti adottságai folytán – az idegenforgalom. A bevételből azonban a lakosság nagy része nem részesül arányosan.
A helyiek éves bérükből legfeljebb pár napot tölthetnének a luxusszállókban
Földrajzi elhelyezkedése miatt sok csúcskategóriás luxuslánc építette meg saját szállodáját olykor úgy, hogy megvettek egy-egy kiszemelt szigetet.
A Ritz Carlton, a Six Senses és a St. Regis számos szobája és villája éjszakánként több ezer dollárba kerül. A teljes szigetet elfoglaló luxusüdülők egyedülálló módon kényeztetik a vendégeket – saját időszámítást alkalmazva. „Szigeti időnek” nevezik, és egy órával tér el a hivatalos időzónától. A nap hatvan perccel később kel, és ugyanennyivel később nyugszik – nagyjából napkeltekor és napnyugtakor. Az élmény kitörölhetetlen.
A Maldív-szigetek a greenwichi középidőt öt órával előzi meg – hivatalos jelzése a GMT+5 –, ezt azonban néhány szigeten egy órával megtoldják, és GMT+6-ra váltják.
A helyiek – évi átlagos 12 ezer dolláros keresetükből – alig néhány napot engedhetnének meg magunknak ezekben a luxusszállókban.
A kiutazási illetékre eddig sokan fel sem figyeltek, mert a légitársaságok előre belekalkulálták a jegy árába. A turistáknak így nem kellett készpénzes fizetéssel bajlódniuk elutazáskor.
A Maldív-szigeteki utazásokra szakosodott új légitársaság, a Beond azt tanácsolta honlapján a potenciális utasoknak, hogy november 30-ig vegyék meg repülőjegyeiket, mert így nem kell megemelt kiutazási illetéket fizetni. A figyelmeztetés pár nappal a határidő előtt jelent meg – egyszóval későn.
(Borítókép: Maldív szigetek 2010. április 6-án. Fotó: Matteo Colombo / Getty Images)