Joe Biden kegyelme Donald Trumpot segítheti

2024.12.03. 16:36
A demokraták és a republikánusok is kritizálják Joe Biden amerikai elnököt, amiért december 1-jén kegyelemben részesítette fiát, Hunter Bident. Míg a republikánusok szerint ezzel Biden visszaélt kegyelmi jogkörével, addig a demokraták amiatt aggódnak, hogy erre hivatkozva így tehet majd Donald Trump is, miután január 20-án beiktatják.

Mint arról beszámoltunk, annak ellenére, hogy nyáron még azt ígérte Joe Biden amerikai elnök, tiszteletben tartja majd a bíróság döntését, emiatt nem fogja elnöki kegyelemben részesíteni fiát, Hunter Bident, vasárnap mégis így tett.

Hunter Bident korábban két büntetőügyben – fegyverviselésért, valamint adóelkerülés miatt – is bűnösnek találták –, s előbbi esetben december 12-én, utóbbiban december 16-án szabták volna ki a büntetést.

Joe Biden a döntéséről szóló közleményben úgy fogalmazott,

Hiszek az igazságszolgáltatásban, de ahogy küzdöttem ezzel, úgy gondolom, hogy a nyers politika megfertőzte ezt a folyamatot, és az igazságszolgáltatás tévedéséhez vezetett. És miután ezen a hétvégén meghoztam ezt a döntést, nem volt értelme tovább halogatni. Remélem, az amerikaiak megértik, hogy egy apa és egy elnök miért döntött így

– írta Biden, aki teljes és feltétel nélküli elnöki kegyelemben részesítette fiát, emiatt minden bűncselekmény, amit elkövetett, elkövethetett, vagy részt vehetett benne 2014. január 1-je és 2024. december 1-je között, azért nem ítélhető el.

Az amerikai elnök emellett még azzal magyarázta döntését, hogy tartott attól, a január 20-án beiktatásra kerülő következő adminisztráció tovább folytatná a Hunter Biden ellen indított eljárásokat, valamint akár más lehetséges bűncselekményekkel is megvádolhatnák, miközben szerinte eleve csak amiatt vizsgálta a 2022-es félidős választások után republikánus többségbe került Képviselőház a fiát, hogy azzal őt lehetetlenítsék el.

Joe Biden kegyelmi döntését nemcsak a republikánusok, hanem a demokraták egy része is elítélte, ugyanis utóbbiak az elnökválasztás előtt azzal kampányoltak, hogy Trumpék nem tartják tiszteletben a jogállamiságot, és visszaélhetnek azzal.

A demokraták egyik nagy aggálya, hogy szerintük Trump saját politikai céljaira használná az igazságszolgáltatást, és Biden mostani döntésére ezután a republikánus elnök is hivatkozhat, miszerint Biden visszaélt kegyelmi jogkörével.

A Fehér Ház még mindig magyarázkodni kényszerül a kegyelmi döntés miatt. Az elnök szóvivője hétfőn azzal érvelt, az elnök attól tartott, hogy politikai ellenfele nem hagyná annyiban fiának ügyét, emellett megismételte Biden korábbi nyilatkozatát, hogy szerinte Hunter Biden ügyeit befolyásolta a politika.

A republikánusoknak nem is kellett több. Miután Biden azt állította, hogy az igazságszolgáltatás elfogult volt fiával szemben, több republikánus politikus is azt mondta, ők már régóta erről beszéltek a Donald Trump ellen indított eljárások alkalmával.

Trump egyébként részben Hunter Biden kegyelemben részesítésére hivatkozva magyarázhatja majd, hogy ő is így tesz a Capitolium január 6-i ostroma miatt elítéltek kapcsán.

A Joe által Hunternek adott kegyelembe beletartoznak a január 6-i túszok is, akik már évek óta börtönben vannak? Egy ilyen [kegyelem] visszaélés és az igazságszolgáltatás tévedése!

írta közösségi oldalán a megválasztott republikánus elnök, aki a január 6-a miatt elítélteket a túsz mellett korábban jellemzett már hazafiként, politikai elítélteknek, valamint a kampányban többször is azt ígérte, beiktatása után kegyelemben való részesítésük prioritás lesz – ezt később, egy interjú alkalmával úgy finomította, hogy nem mindenkit részesítene kegyelemben, mert voltak olyanok, akik túlmentek egy határon.

Capitolium  öt halálesettel járó  2021. január 6-i ostroma  – később a poszttraumás stressz miatt további négyen öngyilkosságot követtek el –  után az amerikai történelem egyik legnagyobb bűnügyi eljárása zajlott le, aminek során több mint ezerötszáz ember ellen indítottak eljárást, s közülük ezret el is ítéltek, vagy bűnösnek vallották magukat a tárgyalás során. Ráadásul az eljárások még mindig folytatódnak, például kilenc embert az FBI azzal vádol, közük lehetett az egyik rendőrtiszt elleni erőszakhoz.