Oroszország munkaerő-állománya középtávon valószínűleg nem képes fenntartani a háborúban megnövekedett veszteségrátát. Az Ukrajnának nyújtott folyamatos nyugati katonai támogatás továbbra is létfontosságú ahhoz, hogy az ország képes legyen ilyen arányú veszteségeket okozni − írja napi jelentésében a washingtoni Háborús Tanulmányok Intézete (ISW).
Amerikai tisztviselők 2024. október végén közölték, hogy Oroszország jelenlegi toborzási rátája havi 25 ezer és 30 ezer fő között van. 2024. december 3-án Petro Csernik ukrán katonai megfigyelő kijelentette, hogy az orosz védelmi minisztériumnak havi 40 ezer újoncról 50 ezerre kellene növelnie a havi toborzási rátát ahhoz, hogy a Donyecki terület fennmaradó részét elfoglalja, amennyiben a veszteségek száma ugyanannyi marad, mint jelenleg.
Csernyik nyilatkozata arra utal, hogy Oroszország az elmúlt hetekben növelhette a toborzás ütemét, bár úgy tűnik, hogy még mindig több ezer katonával kevesebb, mint az egyre növekvő havi áldozatok száma.
A Kreml a közeljövőben valószínűleg nem tudja kielégíteni a munkaerőigényét sem a hadigazdálkodásban, sem az orosz belgazdaságban. A 2025-ben és azon túl Ukrajnában zajló intenzív támadó műveletek csak tovább súlyosbítják az orosz erőforrás-problémákat.
2025-ben több mint 30 000 új generációs DeepStrike csapásmérő drónt szállítanak az ukrán védőknek. Ezek egy részét nemzetközi partnereik finanszírozták az ukrán védelmi iparba történő befektetéssel. Erről Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter számolt be a közösségi médiában.
Megjegyezte, hogy ezeknek a drónoknak a leszállítására az ukrán elnök fenntarthatósági tervének megvalósítása keretében kerül sor. A védelmi minisztérium vezetője hozzátette, hogy Ukrajna az innovatív technológiáknak köszönhetően megváltoztatja a játékszabályokat a harctéren.
Ezek a drónok különösen nagy távolságokon képesek autonóm módon működni és nagy pontossággal eltalálni az ellenséges célpontokat.
„Megmutatjuk a világnak: Ukrajna képes az innovációra és a technológiai függetlenségre. Még háborús körülmények között is fejlesztjük a modern termelést, erősítjük védelmi képességeinket. Ukrajna egy olyan technológiai hadsereget hoz létre, amely készen áll arra, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel megvédje magát. Ez fontos jelzés szövetségeseink és az ellenség számára” – mondta a minisztérium vezetője.
Umerov szerint a védelmi minisztérium továbbra is növeli a csúcstechnológiai rendszerek fejlesztésére irányuló beruházásokat: „Ez nemcsak a front igényeit elégíti ki, hanem támogatja a védelmi ipart, munkahelyeket teremt és fejleszti az ukrán technológiát.”
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!