Benjamin Netanjahu először áll bíróság elé a gázai konfliktus kezdete óta
További Külföld cikkek
- Videón, ahogy a horvát miniszterelnök-helyettes lakott területen vaktában lövöldözik egy autóból
- Vietnámban nagy pénzt kap, aki feljelenti a közlekedési szabálysértőket
- Annyira összekapott két horvát gyerek a játszótéren, hogy az egyikük iskolai ollót szúrt a másikba
- Majka szerint Donald Trump egy „nőket zaklató, öreg, narancssárga milliárdos”
- Ez lesz idén a tíz legveszélyesebb konfliktus a világban
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt kedden hallgatja meg a tel-avivi bíróság egy korrupciós perben, miközben a tüntetők továbbra is gázai túszok szabadon bocsátásáról szóló tárgyalásokat kérik számon rajta − írta meg a Reuters.
A több mint egy éve tartó gázai konfliktus alatt a politikus haladékot kapott a bírósági tárgyalások megkezdésére, de múlt csütörtökön úgy döntöttek, kedden vallomást kell tennie. Hetente háromszor hallgatják meg, és megvesztegetéssel, csalással és hűtlen kezeléssel vádolják. 2019-ben emeltek ellene vádat, köztük ajándékok elfogadásáról, valamint kedvező tudósítások elkészíttetéséről. Netanjahu minden vádat tagad.
Meghallgatása előtt a miniszterelnök boszorkányüldözésnek nevezte az ellene folyó vizsgálatot, és ártatlannak vallotta magát.
Az izraeli demokráciát fenyegető valódi veszélyt nem a lakosság által választott képviselők jelentik, hanem a rendfenntartó hatóságok közül néhányan, akik nem hajlandók elfogadni a választók döntését, és olyan politikai nyomással próbálnak puccsot végrehajtani, amely minden demokráciában elfogadhatatlan
− közölte csütörtöki nyilatkozatában. Hétfőn már azt mondta, hogy nyolc évet várt arra, hogy elmondhassa történetét, és felháborodását fejezte ki amiatt, ahogyan a tanúkkal bántak a nyomozás alatt. A jogi problémák megosztottá tették az izraelieket, és a kormány törekvése, amellyel korlátozni akarta az igazságszolgáltató szervek működését, tovább polarizálta a társadalmat.
A 2023. október 7-én kezdődő konfliktus azonban elodázta a döntést Netanjahu ügyében, de a fegyverszünet megállapodás a Hezbollahhal lehetővé tette, hogy ismét a bíróság elé kerüljön az eset. Az izraeli miniszterelnök ellen múlt hónapban a Nemzetközi Bíróság elfogatóparancsot adott ki többek között háborús bűnök elkövetése miatt.
Főbb vádpontok
Az ügyészség szerint Benjamin Netanjahu mintegy 1,8 milliárd sékel (196,6 milliárd forint) értékben segítette a Bezeq Telecom Israel vállalatot. Ennek fejében a cég vezetője pozitív tudósításokat kért magáról és feleségéről, ezért az izraeli miniszterelnököt megvesztegetéssel, csalással és hűtlen kezeléssel vádolják − részletezte a Reuters.
Hasonló eset történt egy hollywoodi producerrel, Arnon Milchannel és egy ausztrál milliárdossal, James Packerrel, akiktől 700 ezer sékelt (76,5 millió forint) fogadott el, a pénz mellett pezsgőt és szivarokat is kapott, valamint előbbit üzleti érdekeltségeiben is segítette Benjamin Netanjahu. A két üzletember ellen nem történt vádemelés.
Ítélethirdetés nem várható a közeljövőben, de a kormányfő lemondása sem, csak elítélése esetén, de ha fellebbez, akkor az eljárás alatt továbbra is megtarthatja hivatali tisztségét. Amennyiben bebizonyítják bűnösségét, akár tíz évig terjedő börtönbüntetést és/vagy pénzbírságot is kaphat.