Tüntetés volt Rómában, a tiltakozók nem szeretnék, hogy Olaszország Magyarországgá váljon
További Külföld cikkek
- Az egész Közel-Kelet örömmámorban, mindenki üdvözli a gázai tűzszünetet
- Mintegy húsz ember meghalt, több tucat pedig mérgezést kapott Isztambulban
- Kovács Zoltán tiszta vizet öntött a pohárba: Donald Trump nem hívta meg Orbán Viktort
- Mit hozhat Donald Trumpnak kiszámíthatatlan viselkedése?
- Az albérletüket is felmondta a Skóciában eltűnt testvérpár, de a családjuk nem tudott erről
A szervezők szerint közel ötvenezres rendezvényhez több mint kétszáz baloldali csoport, mozgalom, hallgatói önkormányzat, valamint szakszervezet és ellenzéki párt csatlakozott, közöttük a Demokrata Párt (PD), az Öt Csillag Mozgalom (M5S), valamint a Zöldek és az Olasz Baloldal Szövetsége (AVS).
A menethez palesztinbarát tüntetők is csatlakoztak, akik betörték a szerintük Izraellel együttműködő üzletláncok kirakatait. Ezzel egy időben diákcsoportok elfoglalták a Sapienza Tudományegyetem bölcsészkarának épületét. A tömegben haladó Nicola Fratoianni, az AVS politikusa azt mondta, a jobboldal el akarja törölni a szabadságjogokat és az ellenvéleményhez való jogot. „A kormány csomagja nem a biztonságot, hanem a félelmet szolgálja” – jelentette ki.
Augusta Montaruli, a kormánypárti Olasz Testvérek (FdI) képviselőházi frakcióvezető-helyettese szerint a baloldal nem tud beletörődni, hogy a kormány erősíteni akarja a városok biztonságát, és támogatja a rendbontókkal szemben fellépő hatósági erőket – számolt be az MTI tudósítója.
Szigorúbb büntetések jöhetnek
A kormány tavaly októberben állította össze az úgynevezett biztonsági törvénycsomagot, amelynek főbb pontjai a hatóságok hatáskörének, személyi állományának bővítését célozzák. A tervezett intézkedések között szerepel a törvénytelenül elfoglalt épületek és más ingatlanok kiürítésének felgyorsítása, a lakásokat elfoglalók büntetésének megemelése. Az üresen álló ingatlanok szabad elfoglalását az AVS hirdeti: korábban a párt jelenlegi európai parlamenti képviselője, Ilaria Salis ellen több eljárás is indult milánói épületek elfoglalása miatt.
A törvénycsomag szigorúbb büntetést ír elő a tömegközlekedési eszközökön és állomásokon rajtakapott zsebtolvajoknak, valamint súlyos bűncselekménynek minősíti a börtönlázadások szervezését és az azokban való részvételt. Hasonlóképpen súlyosbítanák az utcai blokádokat emelők, közutakat és síneket elfoglalók büntetését.
A törvénycsomagot a képviselőház szeptemberben szavazta meg, a szenátusi voksolás azonban 2025 elejére tolódott.