Magyar tűzoltó magyarázta el, miért nem tudják megfékezni a Los Angeles-i tűzvészt
További Külföld cikkek
- Miért lenne Donald Trump hajlandó akár erővel is Amerikához csatolni Grönlandot?
- Egy prérifarkas bújt el egy amerikai Aldiban a hűtőládák mögé
- Önmaga ellen kezdeményezett bizalmatlansági népszavazást a szerb államfő
- Megszólaltak a katari közvetítők, közel a megegyezés a tűzszünetről
- Csodával határos módon elkerülték a lángok egy Los Angeles-i házaspár otthonát
Csak szemből lehet a tüzet hatásosan oltani, Kaliforniában viszont a hatalmas szél ezt megakadályozza – mondta az InfoRádió megkeresésére Jambrik Rudolf nyugalmazott tűzoltó ezredes a Kaliforniában pusztító tűzvésszel kapcsolatban.
Az egykori tűzoltó hangsúlyozta, hogy gyakorlatilag lehetetlen karbantartani azokat a hatalmas szabad területeket, amelyek Ausztráliához hasonlóan Kaliforniát is jellemzik, ahol szinte kizárólag növényzet található.
Olyannyira száraz a fű, hogy a tűzgyújtási tilalom ellenére is bármikor, bármitől lángra kaphatnak a bozótosok
– fogalmazott a nyugalmazott tűzoltó ezredes, aki megjegyezte, hogy ez a rendkívül száraz időjárás szokatlan ebben az évszakban, mert ilyenkor több szokott lenni az eső.
Elsődleges cél a lakosság mentése
A kaliforniai tűzvészről közölt első híradások még 2000 hektárnyi érintett területről szóltak, mostanra azonban már több mint 30 ezer hektár vált a tűz martalékává. A lángok terjedésének gyorsaságában szerepet játszik a száraz fű, a sok olajtartalmú fa, valamint a viaszos növények és az erős szél is. Jambrik Rudolf kiemelte, hogy ilyen időjárási körülmények között és ilyen feltételek mellett mindenképpen a lakosság mentése az első.
Elmondta, hogy természetesen a tűzzel is küzdenek a helyszínen, de azt csak szemből lehet oltani hatásosan, azonban nehezítő körülményként jelenik meg a néha több mint száz kilométeres szél, így a tüzet legfőképpen oldalról és légi úton támadják.
A nyugalmazott tűzoltó ezredes arról is beszélt, hogy a tűz oltására használt víztározók a beavatkozások alatt kimerültek, ezeket nehéz pótolni. Kifejtette, annak ellenére, hogy az óceán nagyon közel van, a víztározókhoz oda kell szállítani a vizet. Bár léteznek kiépített földalatti tűzcsaphálózatok a városokban, de ekkora igénybevétel esetén nyilvánvaló a vízhiány – fogalmazott.
Hozzátette, hogy meghatározható a tűz gócpontja, valamint a keletkezés helyszíne, amely különböző műholdas és helyszíni felvételekkel behatárolható. „Az idegenkezűséget, illetve az esetleges öngyulladást a tűzvizsgálati eljárás során fogják megvizsgálni” – vélekedett Jambrik Rudolf.