Diplomáciai bojkott alá került, akár ki is utasíthatják Lengyelországból a magyar nagykövetet
További Külföld cikkek
- Agyevő amőba támadt meg egy gyermeket a fürdőben, válságos az állapota
- Vészjósló jelek az indiai repülőkatasztrófa után: műszaki problémát talált egyik induló járatánál az Air India
- Óriási vihar csapott le a horvát tengerpartra, nem kímélte a hajókat és a nyaralókat
- „A halál szaga terjeng a levegőben” – teljes a káosz Teheránban
- Azonnali evakuálásra szólított fel Donald Trump, sietősen elhagyta a G7-csúcstalálkozót
Diplomáciai bojkott alá helyezték Íjgyártó Istvánt, a varsói magyar nagykövetet – írja a lengyel Gazeta Wyborczára hivatkozva a Népszava. A bojkott részeként hivatalosan is közölték vele, hogy ne jelenjen meg az Európai Unió lengyel elnökség megnyitógáláján, valamint Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter és az EU-országok Lengyelországba akkreditált nagyköveteinek találkozójára sem kapott meghívót. A lengyel állami intézmények számára még egy ajánlást is kiadtak, miszerint ne vegyenek részt olyan rendezvényeken, melyeken a magyar nagykövet is jelen van.
A lap szerint amennyiben az Orbán-kormány újabb korrupcióval vádolt PiS-es politikusnak ad menedékjogot, a magyar nagykövetet ki is utasíthatják Lengyelországból.
Orbán Viktor próbál ránk mosolyogni, és elhitetni velünk, hogy nem történt semmi. Ez a taktika azonban nem fog működni
– nyilatkozták lengyel diplomaták, amikor az ügyről kérdezték őket.

A lengyel portál kiemelte, hogy Marcin Romanowski ellen 11pontban emelhetnek vádat, és akár 25 éves börtönbüntetést is kaphat, miután a gyanú szerint igazságügyiminiszter-helyettesként bűntettek áldozatainak szánt pénzből vásárolt magának szavazatokat.
Varsó határozatlan időre visszarendelte Sebastian Kecek budapesti lengyel nagykövetet. Lengyelország várhatóan az Európai Unióban is fellép a magyar kormány ellen, azzal az indokkal, hogy Magyarország a menedékjog megadásakor figyelmen kívül hagyta az európai elfogatóparancsot. Valamint támogatni foják azokat az uniós kezdeményezéseket is, melyek felelősségre vonják Orbán Viktort a korrupció és a jogállamiság leépítése miatt.
A Népszava hozzátette: a helyzet abszurditását jól példázza az, hogy a közpénzből működő Alapjogokért Központ szerzőmegjelölés nélküli, 4 oldalas tanulmányára hivatkozva adott menedékjogot a korrupcióval vádolt Marcin Romanowskinak.
Gulyás Gergely egy interjúban ismerte el a menedékjog megadását
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a Mandinernek adott interjújában beszélt a lengyel belpolitikai helyzetről, ahol szerinte jogállamisági válsághelyzet van. Eközben Marcin Romanowski volt igazságügyiminiszter-helyettes Magyarországtól kért politikai menedékjogot, ugyanis európai elfogatóparancsot adtak ki ellene.
Gulyás Gergely megerősítette azokat a sajtóhíreket, hogy Marcin Romanowski, az előző varsói kabinet igazságügyiminiszter-helyettese Magyarországra érkezett, és politikai menedékjogot kért a magyar államtól. Meg is kapta, a magyar és az uniós jogszabályokkal összhangban – jelentette ki a tárcavezető.
A varsói külügyminisztérium „Lengyelország, valamint az Európai Unió elvei iránt barátságtalan cselekedetnek” tekinti a magyar kormány döntését, hogy politikai menedékjogot adnak „a bűntettek elkövetésével meggyanúsított, az európai elfogatóparancs alapján körözött M. Romanowskinak” – reagált a hírekre Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter.