Rágyúr a mesterséges intelligenciára a lengyel hadsereg
További Külföld cikkek
-
Tovább gyűrűzik a Huawei-gate: kínai kéz a brüsszeli zsebekben
- Feladta magát Donald Trump volt lelki tanácsadója gyermekek szexuális zaklatásának vádjával
- Ukrán területekről és atomerőművekről szólhat a Trump-Putyin telefonbeszélgetés
- Óriási támadás történt a Gázai övezetben, legalább 310-en meghaltak egy izraeli légicsapásban
- Politico: Magyarország amerikai nyomás miatt vonhatta vissza vétóját az oroszokat érintő szankciókkal kapcsolatban
Lengyelország bejelentette, hogy a kibertérvédelmi erőkön belül létrehozta a Mesterséges Intelligencia Felhasználási központot − írta meg az Army Technology nevű hadtechnikai szakportál.
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz miniszterelnök-helyettes és honvédelmi miniszter, valamint Cezary Tomczyk, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára tájékoztatott a mesterséges intelligencia szerepéről a lengyel fegyveres erők megerősítésében.
Cezary Tomczyk elmondta:
A mesterséges intelligencia a jövő, de ez a jövő most kezdődik − itt és most történik. Az élvonalban kell lennünk, az élen kell járnunk, amikor a mesterséges intelligenciáról és a legfontosabb megoldások megvalósításáról van szó.
„Ha a mesterséges intelligenciával foglalkozó lengyelországi és világméretű vállalatokról beszélünk, szinte mindegyikben a vezető programozók között megtaláljuk hazánk − a lengyelek − képviselőit. Szeretnénk, ha itt fejleszthetnék képességeiket, és hozzájárulhatnának a modern technológiák kiépítéséhez hazánkban” − fogalmazott.
A Védelmi Minisztérium (MoD) hosszú távú, 2039-ig tartó stratégiát vázolt fel a mesterséges intelligencia fejlesztésére, és a következő öt évre helyezte a hangsúlyt, amely kulcsfontosságú Lengyelország álláspontjának kialakítása és a mesterséges intelligencia hasznosítása szempontjából.
A Mesterséges Intelligencia Felhasználási Központot e stratégia szerves részének tekintik. A központ célja a lengyel biztonság megerősítése a mesterséges intelligencia technológiák fejlesztésével és integrálásával a fegyveres erők műveleti területein. Ezek közé tartozik a hírszerzés, a felderítés, az autonóm harci rendszerek, a döntéstámogatás és a logisztika.
A központ feladatai közé tartozik majd a mesterséges intelligencia projektek gyors bevezetésének koordinálása, valamint annak biztosítása, hogy a kereskedelmi termékek az iparral és a tudományos körökkel való együttműködés révén alkalmasak legyenek katonai felhasználásra.
A GlobalData „Lengyelország védelmi piaca 2024-2029” című jelentése szerint Lengyelország védelmi beszerzési kiadásai a 2025-ös 21,5 milliárd dollárról 2028-ra 26,3 milliárd dollárra nőnek, ami 2025-29-re 120 milliárd dollárra halmozódik.
Emellett a toborzási erőfeszítések fokozása várhatóan a katonai személyzeti kiadásokat a 2024-es 5 milliárd dollárról 2029-re 17,8 milliárd dollárra növeli.