Újabb korrupciós botrány rázhatja meg az Európai Parlamentet, a Huawei vesztegethetett meg képviselőket
További Külföld cikkek
-
Ukrajna most azért küzd, hogy találjon még sorozható katonákat
- Tornádók söpörnek végig az Egyesült Államokon, legalább tizenhat ember meghalt
- Elszabadultak az indulatok Belgrádban, köveket és üvegeket dobáltak a tüntetők, a könnygáz is előkerült
- Donald Trump háborút indít a Vörös-tengeren: Olyan pokol száll rátok, amilyet még soha nem láttatok
- Szenzáció Dubajban: a Burdzs Kalifán elevenedett meg Magyarország
Mintegy két évvel ezelőtt kezdődött titkos nyomozást követően csütörtök reggel több házkutatást hajtottak végre elektromos berendezések, valamint dokumentumok felkutatása céljából Belgiumban és Portugáliában − jelentette az RTBF belga közszolgálati rádió és televízió internetes oldalán csütörtökön.
A belga szövetségi ügyészség megerősítette, hogy a két országban összesen 21 házkutatást végeztek a hajnali órákban „egy, az Európai Parlamentet érintő korrupciós ügyben”, amely alatt számos dokumentumot és eszközt lefoglaltak, valamint több embert előállítottak, akiknek kihallgatását kezdeményezték.
A Follow the Money című, holland, oknyomozó újságírással foglalkozó szervezet honlapján közzétett információk szerint a korrupciós ügyben a Huawei kínai telekommunikációs óriásvállalat érintett, amelynek lobbistái európai parlamenti képviselők megvesztegetésén keresztül próbáltak befolyást szerezni az uniós döntéshozatalra.
Az RTBF kérdésére a belga szövetségi ügyészség nem erősítette meg a Huawei érintettségét, valamint a vizsgálat ezen szakaszában nem hozták nyilvánosságra az esetlegesen érintett EP-képviselők személyazonosságát sem.
A Follow the Money honlapján azt írta: a belga rendőrség megvesztegetés, hamisítás, pénzmosás és bűnszervezetben való részvétel gyanújával tartott házkutatást a Huawei brüsszeli irodájában és a kínai technológiai vállalat lobbistáinak otthonaiban.
Az illetékes hatóságok azt gyanítják, hogy a Huawei lobbistái kenőpénzt fizettek EP-képviselőknek cserébe azért, hogy támogassák ügyeiket az Európai Unióban − írták. Mintegy 15 volt és jelenlegi európai parlamenti képviselő van a nyomozók célkeresztjében. Az Európai Parlament irodáiban nem végeztek házkutatást − tették hozzá.
Az ügy mintegy két évvel a Katar-gate néven ismertté vált, az uniós parlamentet érintő korrupciós botrány után robbant ki. A 2022 decemberében kirobban botrányban − amelyben a gyanú szerint Katar és Marokkó próbálta befolyásolni az Európai Parlament döntéshozatalát − többeket letartóztattak Brüsszelben, köztük Eva Kailit, az EP görög szocialista alelnökét és Pier Antonio Panzeri volt olasz szocialista EP-képviselőt, és jelentős mennyiségű készpénzt foglaltak le egyebek mellett Panzeri és Kaili otthonában.
Reagált a Huawei
Cikkünk megjelenése után a Huawei Technologies az alábbi reakciót küldte csütörtök délután:
„A Huawei Technologies vizsgálja az ügyet. A vállalat elkötelezett minden törvény és szabályozás betartása mellett, amely azon országokban és régiókban érvényes, ahol működik. A Huawei az integritáson alapuló üzleti gyakorlat elveit követi, kiemelt figyelmet fordít az üzleti etikára, és szigorúan betartja az összes vonatkozó törvényt és szabályozást. A Huawei »zéró toleranciát« alkalmaz a megvesztegetés és a korrupció terén. A cég weboldalán további információk olvashatók a vállalati megfelelőségi elvekről és gyakorlatokról”.