A hírszerzésben is magára maradhat Európa

GettyImages-2154586652
2025.03.13. 13:56
A Bundestag vezető hírszerzési szakértői európai kémhálózat létrehozását szorgalmazzák, arra figyelmeztetve, hogy Európa a növekvő bizonytalanság közepette nem hagyatkozhat az Egyesült Államok hírszerzésére.

Konstantin von Notz, a német parlament hírszerzés-felügyeleti bizottságának elnöke sürgette Németországot és európai szövetségeseit, hogy hozzák létre saját hírszerzési megosztási hálózatukat.

Szükségünk van egy európai hírszerzési együttműködési formátumra – nevezzük »Euro Eyes«-nak – annak biztosítására, hogy az erős államok gyorsan és biztonságosan, világos jogi alapokon cserélhessenek információkat

– nyilatkozta.

Javaslata az Egyesült Államok és szövetségesei közötti hírszerzési információcsere megszakadásával egyidejűleg kongatja meg a vészharangot Berlinben. A CIA hirtelen döntése az Ukrajnával folytatott hírszerzési információcsere felfüggesztéséről – amelyet John Ratcliffe igazgató szerdán megerősített – felerősítette az aggodalmakat, hogy a hasonló korlátozások Németországra is kiterjedhetnek, tovább veszélyeztetve Európa biztonságát – írta meg a Politico európai kiadása. Mindezt annak fényében is fenntartják, hogy a keddi dzsiddai egyeztetést követően – amely a 30 napos tűzszünetet javasolt az orosz–ukrán fronton – Trump elnök egy hét után feloldotta a Kijevnek szánt fegyverszállítás és hírszerzési adatátadás leállítását.

Ez egy olyan paradigmaváltás, amely súlyosan érintene minket. Évtizedeken át támaszkodtunk az amerikai hírszerzési képességekre. Ha ezt váratlanul elveszik tőlünk, gyorsan ki kell alakítanunk alternatív struktúrákat

–- mondta Roderich Kiesewetter, a Bundestag hírszerzési felügyelőbizottságának elnökhelyettese a Politicónak.

Németország biztonsági szervei már régóta az amerikai hírszerzéstől függenek a terrorfenyegetések, kibertámadások és kémtevékenységek nyomon követése terén. Kiesewetter figyelmeztetett, hogy az amerikai hírszerzéshez való hozzáférés nélkül Németország elveszítheti a kulcsfontosságú korai figyelmeztetéseket.

2007-ben a CIA elfogta a „Sauerland-csoport”, egy németországi robbantásokat tervező iszlamista sejt e-mailjeit. Az amerikai hírszerzés megosztotta a nyomokat a német biztonsági tisztviselőkkel, így a német hatóságok meghiúsíthatták a támadást. 2023-ban az amerikai ügynökségek figyelmeztették a német hatóságokat, hogy a nyugati Castrop-Rauxel városában két, Iránhoz kötődő gyanúsított állítólag vegyi támadásra készült.

Von Notz hangsúlyozta, hogy a hírszerzési együttműködés kölcsönösen előnyös. „Ez soha nem volt egyirányú utca, mert Németország, más partnerekkel együtt, szintén hozzájárul az Egyesült Államok hírszerzési törekvéseihez.”

Ám a Kiesewetter által Donald Trump amerikai elnök „kiszámíthatatlanságának” nevezett jelenség miatt a német törvényhozók most az alternatív szövetségek megerősítésének lehetőségeit vizsgálják.

Saját európai kémhálózatot kell létrehozni

Von Notz javasolta a kapcsolatok elmélyítését az úgynevezett Five Eyes szövetséggel – az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és az Egyesült Államok régóta fennálló hírszerzési információcsere-partnersége –, de figyelmeztetett, hogy Európa nem függhet kizárólag ettől a hálózattól. Ehelyett – érvelése szerint – az európai országoknak saját hírszerzési megosztási rendszert kell kiépíteniük, amely tükrözi sajátos biztonsági igényeiket és sebezhetőségüket.

Kétségtelen, hogy a Five Eyes partnereinek közös célja a demokratikus szabadságjogok védelme. Németországnak és Európának többet kell befektetnie a hírszerzési struktúrákba, és mélyebb partnerségeket kell kialakítania, amelyek pontosan ezeken a közös értékeken alapulnának

– mondta von Notz.

Az Euro Eyes javaslata egybecseng az Európai Unión belüli szélesebb körű törekvéssel, amely a hazai hírszerzési együttműködés kialakítására irányul. A korábbi finn elnök, Sauli Niinistö jelentése, amelyet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke rendelt meg, és tavaly október végén tett közzé, egy „teljes körű hírszerzési együttműködési szolgálat” létrehozását javasolta uniós szinten a kémkedés és a külföldi beavatkozás elleni küzdelem érdekében. Niinistö úgy érvelt, hogy Európának saját hírszerzési megosztási hálózatra van szüksége, hogy csökkentse az Egyesült Államoktól való függőséget. Eközben Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter már a múlt héten jelezte, hogy Kijev keresi a hírszerzési alternatívákat.

Ami a hírszerzést illeti, még nem kaptuk meg a részleteket arról, hogyan fogják az amerikaiak korlátozni. De már dolgozunk az alternatívákon, beleértve azt is, hogy – ha szükséges – ezt Németországtól is kérni fogjuk

– mondta, miközben múlt héten Berlinben találkozott német kollégájával, Boris Pistoriusszal.

(Borítókép: Az Európai Unió tagállamainak zászlói az Európai Parlament épületében 2024. május 21-én Strasbourgban, Franciaországban. Fotó: Johannes Simon / Getty Images)