Holland védelmi miniszter: Magyarország szövetséges, de néha meg kell kerülni
További Külföld cikkek
-
Patkányokkal és rovarokkal teli fogolytáborban él egy brit anyuka Thaiföldön
- Pokollá vált koncerthelyszín: legalább 50 ember meghalt egy észak-macedóniai klubtűzben
- Leállította a Szabad Európa finanszírozását Donald Trump
- Alekszandar Vucsics reagált a belgrádi tüntetéshullámra, megértették az üzenetet
- A Hamász csak a tűzszüneti megállapodásért cserébe engedné el az utolsó élő amerikai–izraeli túszt
A holland védelmi miniszter nyíltan beszélt az Európai Unió egységének kihívásairól a múlt heti magyar vétóval összefüggésben.
„Nem az első alkalom, hogy 26 ország van az egyik oldalon, és Magyarország a másikon” – nyilatkozta a 444-nek Ruben Brekelmans.
A miniszter hangsúlyozta, hogy ez nem hátráltatja teljesen az előrelépést, hiszen Ukrajnának eddig is sok támogatást nyújtottak úgy, hogy Magyarországnak eltérő volt az álláspontja. Ugyanakkor egyértelművé tette: „Néha meg kell kerülnünk Magyarországot”.
Rugalmas együttműködési formák
Ruben Brekelmans szerint a jelenlegi helyzetben egyre inkább szükség van alternatív együttműködési keretekre, amelyek nem feltétlenül a 27 uniós tagállam teljes konszenzusán alapulnak.
A biztonsági garanciák esetében a hasonló országokkal közösen tesszük ezt, a tettrekészek koalíciójával, ez hatékonyabb, mintha uniós keretek között csinálnánk, mert nem kell konszenzust teremteni, amikor már eleve a hasonlóan gondolkodó országok működnek együtt
– magyarázta a miniszter.
Kitért arra is, hogy ezekbe a formációkba unión kívüli országok, mint Nagy-Britannia vagy Norvégia is bevonhatók.
A párizsi fórumon Brekelmans arról beszélt, hogy Európa országai valójában hibrid háborús helyzetben vannak: „Lehet, hogy mi nem állunk háborúban Oroszországgal, de Oroszország hibrid háborúban áll velünk” – mondta. Példaként kibertámadásokat, kémkedést és szabotázsakciók előkészítését említette, hozzátéve, hogy „egy hibrid autóra végső soron azt mondjuk, hogy autó, így van ez a hibrid háborúval is”.
Mindeközben Hollandiában komoly belpolitikai vitát generál az uniós fegyverkezés kérdése. A holland parlament nemrég az Ursula von der Leyen által javasolt 800 milliárd eurós védelmi programban való részvétel ellen szavazott.