Vlagyimir Putyin egyetért a tűzszüneti javaslattal, de feltételeket szabott

2025-03-13T124016Z 1791196417 RC2CCDAE76JE RTRMADP 3 RUSSIA-BELA
2025.03.13. 16:37 Módosítva: 2025.03.13. 17:28
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Aljakszandr Lukasenka belorusz vezető csütörtökön közös sajtótájékoztatót tartott Moszkvában, ahol új együttműködési dokumentumokat írtak alá. Az orosz államfő egyúttal a Szaúd-Arábiában megfogalmazott tűzszüneti javaslatra is reagált.

A két vezető találkozója több mint kétórás késéssel kezdődött a tervezett időponthoz képest. Putyin és Lukasenka a kétoldalú biztonsági garanciákról szóló megállapodás aláírását tervezik – írja a Sky News.

Az orosz elnök köszöntőjében „jó barátjának” nevezte belorusz kollégáját, és méltatta a két ország közötti szoros kapcsolatot. Vlagyimir Putyin elmondta, hogy a megbeszéléseken kiemelt figyelmet fordítottak a biztonsági és védelmi kérdésekre, valamint a regionális fejleményekről is tárgyaltak. 

Vlagyimir Putyin ezt követően „a nehéz világpolitikai helyzetre, az európai fejleményekre” és országaik határain kialakult körülményekre hívta fel a figyelmet. Közölte, hogy Lukasenkával megvitatták „a közös védelmi térség létrehozásának számos kérdését”, és emlékeztetett arra, hogy orosz katonai erők állomásoznak Belaruszban. „Taktikai nukleáris fegyverekkel és védelmi rendszerekkel rendelkezünk, amelyek védik államaink nyugati határát” – hangsúlyozta Putyin.

Nukleáris konfliktus veszélye

Lukasenka a sajtótájékoztatón elmondta, hogy Putyinnal megvitatták az ukrajnai háborút is, hozzátéve, hogy „ezen ma és holnap is dolgozni fognak”. A belorusz elnök szerint az embereknek „bízniuk kell a tényekben”, bár további részleteket nem közölt. 

Aljakszandr Lukasenka elítélte a Nyugat által Oroszországra kivetett „illegitim szankciókat” is. „Meggyőződésünk, hogy képesek leszünk leküzdeni ezt a nyomást” – mondta.

A Sky News szerint a sajtótájékoztató alatt a két ország közös közleményt adott ki, amelyben súlyos vádakat fogalmaztak meg a NATO ellen. Oroszország és Belarusz közösen „ellenségesnek és destabilizálónak” minősítették a katonai szövetség Ukrajnával kapcsolatos tevékenységét, hozzátéve, hogy ezek a lépések „nukleáris konfliktus veszélyét hordozzák”.

Vlagyimir Putyin és Aljakszandr Lukasenka egyaránt elítélte az Európai Unió Oroszországgal és Belarusszal szembeni politikáját, amely szerintük „agresszív és konfrontatív”. A nyilatkozat szerint a két ország kész katonai és diplomáciai intézkedéseket hozni válaszul a NATO lépéseire.

Válasz az amerikai tűzszüneti javaslatra

A sajtótájékoztatón Putyin megköszönte Donald Trumpnak, hogy „olyan sok figyelmet fordít az ukrajnai konfliktus rendezésére”, majd az amerikai tűzszüneti javaslatról elmondta: „Egyetértünk a tűzszüneti javaslattal, de annak tartós békéhez kell vezetnie, és meg kell szüntetnie a válság alapvető okait”. Hozzátette, meggyőződése szerint Ukrajnának kellett volna kitartóan kérnie az Egyesült Államoktól egy olyan találkozót, mint amilyen Szaúd-Arábiában zajlott, tekintettel a frontvonalakon kialakult helyzetre.

A Kurszki területtel kapcsolatban elmondta: a helyzet „teljesen ellenőrzésünk alatt áll”, és az ukrán erők „elveszítették az irányítást”, felszerelésüket pedig „hátrahagyták”. Ennek fényében az orosz vezető szerint „jó lenne Ukrajna számára egy 30 napos tűzszünet elérése, és Oroszország támogatja ezt”. Putyin hangsúlyozta, hogy az orosz erők jelenleg a front minden szakaszán támadásba lendültek.

Putyin szerint a tűzszünetre vonatkozóan több kérdés is felmerül, „amit alaposan tanulmányoznia kell mindkét félnek”. Szerinte az sem világos, hogy tűzszünet esetén hogyan alakul majd a helyzet Kurszkban és máshol, és az is kétséges, ki fogja ellenőrizni a tűzszünetet a 2000 kilométer hosszú határon.

Hozzátette, hogy a tűzszünet gondolata „jó, és mi abszolút támogatjuk, de vannak kérdések, amelyeket meg kell vitatnunk”, és „talán” telefonbeszélgetést kell folytatniuk Donald Trump amerikai elnökkel. „A konfliktus békés eszközökkel történő lezárásának gondolatát támogatjuk” – közölte. 

Mindeközben amerikai tisztviselők is Oroszországba repültek, hogy orosz diplomatákkal tárgyaljanak. 

Mint írtuk, az amerikaiak javasolták a 30 napos tűzszünetet a Fekete-tengeren és a front teljes szakaszán, amit Ukrajna elfogadott, mert úgy vélik, hogy ez egy pozitív irány. „Az amerikaiak elfogadták érveinket és javaslatainkat. Különösen hálás vagyok Donald Trump elnök úrnak azért, hogy valóban ilyen konstruktív volt a mai egyeztetés” – írta korábban Zelenszkij.

Az orosz–ukrán háború eseményeit csütörtökön is percről percre követi az Index, a legfrissebb hírekről ide kattintva tájékozódhat.

(Borítókép: Vlagyimir Putyin és Aljakszandr Lukasenka Moszkvában, Oroszországban 2025. március 13-án. Fotó: Maxim Shemetov / Pool / Reuters)