Szíria új vezetője aláírta az ideiglenes alkotmányt, amely 5 évre iszlamista uralom alá helyezi az országot
További Külföld cikkek
-
Görögország elutasítja a Németországból visszaküldött menedékkérők átvételét
- Fegyveres támadó sebesített meg három embert Leeds-ben
- Különleges módon, a híres pápamobillal szállították végső nyughelyére Ferenc pápát
- Orbán Viktor: Egy barátot vesztettem el, és Magyarország is elvesztette egy barátját
- „Putyin csak hiteget engem” – Donald Trump keményebb fellépést fontolgat az ukrajnai háborúban
Ahmad al-Sharaa, a decemberben Szíriában hatalomra került csoport vezetője március 13-án aláírta az ország új, 5 éves átmeneti időszakra tervezett alkotmányát.
A törvény több pontot átvett a régi, Asszad-rezsim alatti alkotmány szövegéből, például azt, hogy az államfőnek muszlimnak kell lennie, illetve, hogy az igazságszolgáltatás alapja az Iszlám – adta hírül a France24.

Sharaa ezzel kapcsolatban elmondta, reméli, hogy az alkotmány egy új történelem kezdetét jelenti, ahol az elnyomást az igazságszolgáltatással helyettesítik, a szenvedést pedig irgalmassággal.
A szép szavak ellenére folyamatosak a hírek az ország etnikai és vallási csoportjai elleni agresszív támadásokról. Miután március 7-én kiújultak a harcok az ország főleg alavita vallási kisebbségek lakta északnyugati, partvidéki területein, ahol az Asszad-rezsim megmaradt fegyveresei indítottak meglepetésszerű támadást, a Szíriai Emberi Jogi Megfigyelőközpont (SOHR) jelentése szerint az új rezsim katonái 745 civilt mészároltak le.
Ugyanakkor az átmeneti alaptörvény megszövegezésében részt vevő Abdulhamid Al-Awak szerint, aki alkotmányjogi szakértő és a törökországi Mardin Artuklu Egyetemen tanít, az jogszabály tartalmaz olyan rendelkezéseket, amelyek rögzítik a véleménynyilvánítás és a média szabadságát. Elmondta azt is, hogy az ideiglenes alkotmány előírja a „hatalmi ágak abszolút szétválasztását”, és az elnöknek egyedüli kivételes jogkörként a szükségállapot kihirdetését hagyja meg. Úgy gondolja, hogy az elfogadott alaptörvény „egyensúlyt fog teremteni a szociális biztonság és a szabadság között” Szíria ingatag politikai helyzetében.
A portál megjegyzi, hogy Sharaa a végleges alkotmány megalkotására bizottságot hoz létre, de egyelőre nem világos, hogy abba bevonják-e az országban élő kisebbségek képviselőit is.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió egyelőre nem oldja fel az országgal szemben, a korábbi Asszad-rezsim idején bevezetett szankciókat, amíg meg nem győződnek arról, hogy az új vezetés minden állampolgárának jogait megvédi.
Az ország több pontján ingatag az új kormány
Szíria mostani urai az után ragadták magukhoz a hatalmat, hogy decemberben villámgyorsan elfoglalták az ország fővárosát, Damaszkuszt. Ezt követően a korábban Bassar al-Asszad nagy szövetségesének számító Oroszország is elkezdte kivonni csapatait az országból, majd pár napra rá Izrael hajtott végre több száz légicsapást, megsemmisítve a korábbi rezsim hadseregének nehézfegyvereit, hogy csökkentse az új vezetés által jelentett fenyegetést.
A zsidó állam katonái Szíria déli határterületeire is bevonultak, később pedig kijelentették, hogy egy demilitarizált övezet kialakítását kívánják elérni a területen.
Mint korábban említettük, ország partvidéki, északnyugati területeit – ahol a hét elejei felkelés is kitört – főleg az alavita kisebbség tagjai lakják, akik közül a korábbi diktátor is származott, így egyrészt a csoport tagjai között nagyobb a rokonszenv a megbukott rezsimmel, másrészt a többségi társadalom részéről az ellenszenv velük szemben. Az északkeleti területeken pedig nagyszámú kurd kisebbség él, velük kapcsolatban a stabilitás szempontjából biztató jel, hogy március 10. hétfőn az új kormány megállapodást kötött egy tűzszünetről.