Siklósi Péter: Vlagyimir Putyinnak jól jönne az Európai Unió felbomlása
További Külföld cikkek
-
A dubaji csokoládé TikTok-trendje nemzetközi pisztáciahiányt okozott
- Túl közel kerültek orosz repülőgépek a NATO légteréhez, brit vadászgépek állították meg őket
- Hívők ezrei előtt jelent meg húsvétvasárnap Ferenc pápa Rómában
- „Ember, már nem vagyok hajléktalan!” – egymillió dollárt nyert egy férfi kaparós sorsjeggyel Kaliforniában
- Több lövés is eldördült a berlini Hilton Hotel közelében
Siklósi Péter, a Külügyi Intézet vezető kutatója „A csatlakozás ára: Ki fizeti meg Ukrajna EU-tagságát?” című tanulmány bemutatója után válaszolt az Economx néhány kérdésére.

A kutató kijelentette, hogy az Európai Uniónak öt év alatt 2,5 ezer milliárd euróba – a közösség 2025-ös költségvetésének több mint 12-szeresébe –, Magyarországnak pedig 20 ezer milliárd forintba kerülne Ukrajna integrációja. Kiemelte, hogy a csecsemőtől az idősekig minden magyar polgárt két millió forintnyi költség terhelné.
Arra a kérdésre felelve, hogy min alapulnak ezek a számítások, ha Ukrajna holnap csatlakozna az Európai Unióhoz, azt nyilatkozta, hogy tulajdonképpen mindegy mikortól számoljuk, de az esetleges tagság az első öt évre vonatkozna.
„ A gyakorlatban ez úgy nézne ki, hogy az uniónak kellene vállalnia Ukrajna újjáépítésének, újrafelfegyverzésének és részben az állam működtetésének a költségeit” – mondta a kutató. Valamint az ukrán haderő fenntartását is ide számolja, s ebben az esetben egymilliós hadseregről kell beszélni. Hangsúlyozta, hogy
az agrártámogatások átrendeződése miatt egy átlag magyar gazdálkodó fél évtized alatt 3,2 millió forintot veszítene
Siklósi Péter úgy gondolja, hogy az uniós csatlakozás már lekerült a napirendről és amolyan vigaszdíjként szánhatják Ukrajnának. Viszont kiemelte, hogy ez nemcsak igazságtalan a nyugat-balkáni államokkal szemben, de a háborúban álló Ukrajna feszültsége „közel sincs ahhoz, mint ahol a balkáni államok tartanak”, amelyek már évtizedek óta készülnek a csatlakozásra. Hozzátette, bár most nagy politikai nyomást helyez mindenkire, Ukrajna még nagyon távol áll a feltételek teljesítésétől, s éppen ezért nincs realitása.
A kutató szerint Európának a versenyképességgel kellene foglalkozni, hogy befektessen a védelembe, s nem Ukrajna az Unióhoz való csatlakozásával. Arra a kérdésre, hogy Vlagyimir Putyin miért olyan engedékeny az ukrán uniós csatlakozás kérdésében, a következő választ adta: „Putyin látja, hogy milyen súlyos helyzet elé állítaná ezzel az uniót, amely nem tudná megemészteni Ukrajnát”. Úgy fogalmazott, hogy az Európai Uniót gyengítené, sőt esetleges felbomláshoz is vezetne, ami egyértelműen jól jönne az orosz elnöknek.