Szlovák belügyminiszter: Előrehozott választások jöhetnek, ha Fico nem képes kezelni a helyzetet

2025.03.15. 17:47
Ha Robert Fico kormánya nem képes keresztülvinni a parlamenten törvényjavaslatait, indokolt lehet megfontolni az előrehozott választások kiírását a szlovák belügyminiszter szerint, de úgy látja, erre nem kerül sor, mert a miniszterelnök képes lesz úrrá lenni a helyzeten, amit a koalíciós pártok vitája okozott.

Matus Sutaj Estok, Szlovákia belügyminisztere az STVR szlovák közszolgálati televízió egyik műsorában azt mondta, ha a kormány nem képes keresztülvinni a parlamentben saját törvényjavaslatait, indokolt lehet az előrehozott választásról szóló vita megnyitása – adta hírül az Új Szó.

A helyzet előzménye, hogy a Fico-kormányt alkotó 3 koalíciós párt – a szociálpopulista Smer, akikhez Robert Fico kormányfő is tartozik, a szociáldemokrata Hlas és a szélsőjobboldali-nacionalista SNS – között viszály alakult ki, miután Peter Pellegriniből, a korábbi házelnökből köztársasági elnök lett. Az SNS és a Hlas is azt követelte, hogy ők adhassanak új embert a megüresedett posztra. A viták odáig fajultak, hogy az SNS-ből három képviselő kivált, míg a Hlasból kettőt kizártak, a kormánykoalíció tagjainak száma pedig 72 főre csökkent, amivel a 150 fős szlovák törvényhozásban elveszítette többségét. 

A műsorban Estok vitapartnere az ellenzéki Kereszténydemokrata Mozgalom (KDK) elnöke, Milan Majersky volt, aki szerint a kormánypárti politikusok jobban féltik pozícióikat, mint amennyire az ország érdekeit szolgálják.

A kormány nem foglalkozik az emberek valós problémáival, mint az egészségügy, az oktatás, a növekvő szegénység vagy az áremelkedés

– mondta Majersky.

Estok, aki a Hlas tagja, úgy gondolja, Robert Fico miniszterelnök képes lesz kezelni a helyzetet. Elmondta, hogy a jövőben nagyobb figyelmet kíván fordítani arra, milyen jelölteket szerepeltet a Hlas a választási listáján, hogy kiszűrjék azokat, akik csak szavazatszerzésre használnák ki a pártot.

A műsorban szóba került a Peter Pellegrini államfő által kezdeményezett kerekasztal-megbeszélés a védelmi kérdésekről, amit mind a két politikus helyénvalónak tartott, valamint az a javaslat, ami Szlovákiában is az alkotmányban rögzítené, hogy csak két nem létezik, illetve férfi és nő között azonos munkáért azonos bérezés jár. Arra a kérdésre, hogy a KDK támogatja-e a módosítást, Majersky kitérő választ adott.