Donald Trump aláírta a rendeletet az oktatási minisztérium megszüntetéséről

Donald Trump amerikai elnök csütörtök délután a Fehér Házban tartott nyilvános ceremónián látta el kézjegyével azt a rendelkezést, amellyel megkezdődhet az oktatási minisztérium (Department of Education) megszüntetése, ezzel a kampányban tett egyik ígéretét betartva. Az intézmény működésének teljes kivezetéséhez a kongresszus jóváhagyására is szükség van, írja az MTI.
Az amerikai elnök a részleteket illetően kiemelte, hogy megmaradnak a minisztérium „hasznos funkciói”. A következőket sorolta fel:
- hátrányos helyzetű fiatalokat támogató ösztöndíjak,
- felzárkóztató támogatások,
- fogyatékossággal élő és speciális nevelési igényű gyerekekre vonatkozó források megtartása.
Az ezekre vonatkozó költségvetés elosztása marad a szövetségi kormányzat kezében.
Mi baja a jobboldalnak a minisztériummal?
A republikánus szavazók három okból táplálnak ellenérzéseket a hivatallal szemben:
- Azt szeretnék, ha az államok ügyeibe a szövetségi kormány csak minimális szinten szólna bele, ezzel szemben a demokraták szükségesnek tartják az erős központi szervezetet.
- A jobboldali hangok szerint a minisztérium korrupt, illetve megszállta a „woke” és „marxista” ideológia, ezeket pedig a közoktatásban is terjesztik.
- A republikánusok a neoliberális, avagy libertariánus gazdasági iskolák hívei, amelyek minimális kormányzati költést és a lehető legkevésbé szabályozott piacot preferálják az állami kiadásokkal és beavatkozással szemben.
Az amerikai oktatási minisztérium megszüntetéséről ebben a cikkünkben olvashat bővebben.
(Borítókép: Donald Trump amerikai elnök Linda McMahon amerikai oktatási miniszter mellett áll, miközben megmutatja az oktatási minisztérium bezárásáról szóló végrehajtási rendeletet a Fehér Ház keleti termében, Washingtonban, az Egyesült Államokban 2025. március 20-án. Fotó: Nathan Howard / Reuters)