Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy az orosz-ukrán háború további eszkalálódásának megfékezésére irányuló erőfeszítések, ahogy ő fogalmazott „ellenőrzés alatt állnak” – számol be az Unian.
Az elnök hangsúlyozta, hogy a Vlagyimir Putyinnal és Volodimir Zelenszkijjel fenntartott jó kapcsolatai kulcsfontosságúak a háború befejezését célzó tárgyalásokhoz. „Csodálatos lenne, ha ezt meg tudnánk állítani. Hadd fogalmazzak úgy, hogy senki más nem tudná. Senki. Nulla” – nyilatkozta Donald Trump.
Az orosz államfő első lépésként beleegyezett abba, hogy korlátozza az ukrán energetikai infrastruktúra elleni támadásokat, de a tűzszünetbe nem, amihez az Egyesült Államok ragaszkodna. Mint kiderült Volodimir Zelenszkij is hajlandó beszüntetni a energetikai létesítmények elleni csapásokat.
Donald Trump úgy fogalmazott, hogy „nagyon jól ismeri Vlagyimir Putyint”, egyúttal hozzátette: „Senkit nem támadott meg, amikor én voltam az elnök. Elvette a Krímet, elfoglalta Georgiát, amikor Bush és Obama voltak hatalmon, mindent megpróbált elvenni. Szerintem nincs senki a világon rajtam kívül, aki megállíthatná. Remélem, hogy nekem sikerül”.
Litvánia Lengyelország példáját követve fontolóra vette annak a lehetőségét, hogy aknákat helyezzen el az Oroszországgal és Belarusszal közös határán – jelentette ki Dovile Šakalienė, litván védelmi miniszter.
Šakalienė lett, észt, lengyel, lengyel és finn kollégáival együtt a Keleti Pajzs és a Balti Védelmi Vonal egységesítéséről tárgyalt, valamint arról, hogy Finnország részt vesz a határvédelem megerősítését célzó egységes terv kidolgozásában az intézkedéscsomag bővítésével.
A litván miniszter a kollégáival megvitatta az elhárítás koncepciójának bővítését. A partnerek uniós finanszírozást kívánnak igényelni ezekre a célokra – írja az Ukrajinszka Pravda.
Steve Witkoff, az Egyesült Államok elnökének különmegbízottja szerint az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború legnagyobb problémája az elfoglalt területek státuszának kérdése – szemlézte Tucker Carlsonnak adott interjúját a Kárpáti Igaz Szó.
Witkoff többek között arról értekezett, hogy el lehet-e ismerni orosz területként a Krímet, valamint Donbasz, Luhanszk és Zaporizzsja és Herszon régiókat.
Orosz ajkúak, népszavazásokat is tartottak, amelyeken az emberek túlnyomó többsége kinyilvánította, hogy Oroszország fennhatósága alatt akarnak élni. Úgy gondolom, ez a konfliktus kulcskérdése
– jelentette ki az amerikai politikus.
Steve Witkoff továbbá azt is kijelentette, hogy szerinte az oroszok „nem akarják végigsöpörni Európát”, és úgy gondolja, hogy Oroszország nem akarja bekebelezni Ukrajnát.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!