Fontos döntést hozott a szlovák bíróság a kettős állampolgárságról
További Külföld cikkek
-
Legótechnikával épül a világ egyik leghosszabb, tenger alatti alagútja Dánia és Németország között
- Lebukástól tartva, pánikból döntött a csipogórobbantás mellett Izrael miniszterelnöke
- A Wizz Air törölte a Lisszabonból Budapestre tartó járatát a Nyugat-Európát sújtó áramszünet miatt
- A betegek dollárszázezreket fizettek egy-egy veséért, lebukott az afrikai kórház
- Újabb határátkelők létrehozását tervezi a kormány Magyarország és Szlovákia között
Robert Fico kormánya tavaly októberben döntött úgy, hogy felbontja az 1961-ben Csehszlovákia és Magyarország között kötött megállapodást, amely szerint ha egy újszülöttnek az egyik szülője nem szlovák állampolgár, akkor a gyermek egyéves koráig el kell dönteniük, hogy melyik ország állampolgárságát vegye fel. Ha ez nem történik meg, akkor automatikusan a szülők állandó lakcíme szerinti ország állampolgárságát kapja meg. A szlovák bíróság a napokban pont egy ilyen ügyre tett pontot.
A Pozsonyi Járási Hivatalon 2021 óta húzódott az a per, amiben szlovák és magyar szülők gyermekétől tagadták meg az 1961-es egyezményre hivatkozva a szlovák állampolgárságot, mivel a hivatalos lakcímük szerint a család Magyarországon él. A családot képviselő Fiala-Butora János szerint a szlovák kormány a tavalyi döntésével elébe ment a bíróság döntésének, szerinte ugyanis várható volt, hogy a felperes javára, vagyis a szülőknek kedvez majd az ítélet.
A jogi képviselő bírósági érvelésében hangsúlyozta, hogy egy 1997-es, Szlovákiában 200-ben kihirdetett állampolgárságról szóló Európai Egyezmény lehetővé tette a születéskor szerzett több állampolgárság megtartását, ami felülírta a magyar-csehszlovák megállapodást – írja a Napunk szlovák hírportál.
A bíróság megállapította, hogy az 1997-es Európai Állampolgársági Egyezmény valóban felülírta az 1961-es kétoldalú egyezményt, ezért ez utóbbit nem szabad alkalmazni. Vagyis a Belügy törvényellenesen járt el, amikor elutasította F. F. szlovák állampolgárságának elismerését. Ebből következően megsemmisítette a belügy döntését, és utasította, hogy adja ki a kiskorúnak az állampolgársági igazolást
– áll a Pozsonyi Közigazgatási Bíróság ítéletében, amit hétfőn kaptak kézhez az érdekeltek.