Ausztria megteremti a lehetőséget a menedékkérők családegyesítésének felfüggesztésére

2025.03.26. 19:46
Az osztrák kormány olyan jogszabály-módosításon dolgozik, ami felhatalmazza a belügyminisztériumot arra, hogy rendeletben hat hónapra felfüggessze a családegyesítéseket, amit utána tovább hosszabbíthatna. A tervezetet bejelentő kormánytag szerint erre azért van szükség, mert a kapacitásaik végéhez értek.

Ausztria májustól megteremti a menedékjoggal rendelkezők családegyesítése teljes felfüggesztésének lehetőségét, a kormány szerdai bejelentése szerint ugyanis az ország már nem tud befogadni nagyszámú bevándorlót – írta az MTI.

Bár Ausztriában a családegyesítési ügyek többségében szíriai bevándorlókról van szó, az újonnan megalakult konzervatív osztrák kormány ragaszkodik ahhoz, hogy ezt a menedékjoggal rendelkező összes bevándorlóra kiterjesszék. A szíriaiak családegyesítését már felfüggesztették Bassár el-Aszad szíriai elnök decemberi megbuktatása után arra hivatkozva, hogy a helyzetet újra kell értékelni.

Claudia Plakolm tárca nélküli miniszter elmondta: a kormány egy olyan jogszabály-módosítást készít elő, amely lehetővé teszi, hogy a belügyminisztérium rendeletet adjon ki a családegyesítések felfüggesztéséről. Elmondta, hogy erre várhatóan májusban kerül sor.

A kapacitásaink végéhez értünk, emellett minden egyes újonnan érkezővel jelentősen csökken a sikeres integráció valószínűsége

– tette hozzá a konzervatív Néppárt (ÖVP) politikusa.

Hozzátette, a felfüggesztés egyelőre hat hónapra szól, de 2027 májusáig meghosszabbítható. K iemelte azt is, hogy az Ausztriába érkezők integrációja óriási feladat, mivel közülük sokan nehezen tanulnak meg németül, illetve találnak munkát.

Az osztrák kormány adatai szerint 2023-ban csaknem 9300-an érkeztek az országba családegyesítés révén, tavaly ez a szám majdnem 7800 volt. Az érintettek többsége iskoláskorú gyerek volt, ami a kormány szerint komoly terhet ró az oktatási rendszerre.

Jogvédő szervezetek bírálják a kormány tervét. Az egyik menekülttámogató civilszervezet közölte, hogy bíróságon megtámadja a rendeletet, amint kiadják.

Vészhelyzetnek kell fennállnia ahhoz, hogy a kormány kénytelen legyen szüneteltetni a családegyesítést, de ilyen most Ausztriában nincs

– mondta Lukas Gahleitner, az Asylkoordination Österreich nevű szervezet szóvivője az AFP hírügynökségnek.