Elismerte Dél-Korea, tömegesen exportáltak gyerekeket külföldre

2025.03.26. 19:01
Számos emberi jogot megsértve, évtizedek alatt mintegy 170 ezer gyermeket és csecsemőt küldtek külföldre örökbefogadásra egy ellentmondásos program keretében Dél-Koreából, állapította meg egy vizsgálat.

A dél-koreai vizsgálat szerint a kormány felügyeletének hiánya lehetővé tette, hogy a nyereségvágytól vezérelt magánügynökségek tömegesen exportáljanak gyerekeket az országból, ezek az ügynökségek pedig csalásokat, hamisításokat és kényszerítéseket is elkövettek – olvasható a BBC oldalán.

Az 1950-es évek óta Dél-Korea minden más országnál több gyermeket küldött külföldre, főként nyugati országokba. Azóta az ország szigorított az örökbefogadási eljárásokon, ugyanakkor sok örökbefogadottat és biológiai szülőt még mindig kísért, amin keresztülment.

A vizsgálat 2022-ben kezdődött, a jelentést szerdán tette közzé az Igazság és Megbékélés Bizottsága. Eddig a beküldött petíciók mintegy negyedét ellenőrizték, 56 örökbefogadottat ismertek el az emberi jogok megsértésének áldozataként, a vizsgálat májusban ér véget.

A jelentés szerint az ügynökségek számos mulasztást vétettek, olyan jelentéseket készítettek, amik szerint a gyerekeket elhagyták, és szándékosan hamis személyazonosságot adtak nekik. Emiatt az örökbefogadottak nehezen jutnak információhoz a vér szerinti családjukról, hamis személyazonosság van feltüntetve a papírjaikban.

A bizottság azt ajánlotta a kormánynak, hogy hivatalosan kérjen bocsánatot, és feleljen meg a nemzetközi örökbefogadásra vonatkozó előírásoknak.

Dél-Korea az elmúlt években szigorított az örökbefogadási eljárásokon. 2023-ban olyan törvényt fogadott el, amely biztosítja, hogy minden tengerentúli örökbefogadást magánügynökségek helyett egy kormányzati minisztérium intézzen, és amely júliusban lép hatályba.

A dél-koreai kormány még nem reagált a szerdai jelentésre.