Döntöttek az örmény képviselők, megindulhat az ország EU-csatlakozása

2025.03.26. 13:13
Örményországban már 2024-ben benyújtották a törvényjavaslatot a kaukázusi állam európai uniós csatlakozásáról, azonban csak második olvasatát hagyta jóvá az örmény parlament. A döntést megelőzően aláírásgyűjtést is tartottak, melyet csaknem hatvanezren szignóztak. Az ellenzők Oroszország véleménye miatt aggódnak. Hétfőn az örmény külügyminiszter Magyarországon tárgyalt Szijjártó Péterrel, ahol gazdasági együttműködésről kötöttek megállapodást.

Jóváhagyta szerdán az örmény parlament második, egyben utolsó olvasatban is azt a törvényjavaslatot, amely felhatalmazza a kormányt, hogy az európai uniós csatlakozásról kezdjen tárgyalásokat Brüsszellel. A televízióban élőben közvetített szavazást követően Alen Szimonján parlamenti elnök bejelentette, hogy 64 képviselő szavazott a javaslat mellett, heten pedig ellene − adta hírül az MTI.

Bár a jóváhagyás egyúttal felhatalmazza a kormányt, hogy kidolgozzon Brüsszellel egy, a későbbi egyeztetéseket elősegítő integrációs útitervet, a kaukázusi ország EU-csatlakozásáról az alkotmány értelmében népszavazásnak kell döntenie. 2024-ben a csatlakozási folyamat megkezdését kezdeményező petíciót mintegy hatvanezren írták alá a 2,7 milliós országban.

Parurj Hovhanniszján külügyminiszter-helyettes kiemelte: a parlament jóváhagyása önmagában még nem jelent tagságra jelentkezést az Európai Unióba, Nikol Pasinján miniszterelnök pedig korábban elismerte, hogy Oroszországnak − amely korábban Jereván legszorosabb szövetségesének számított − „nyilvánvalóan vannak aggodalmai”.

A kormányfő 2023-ban az Európai Parlamentben már jelezte, hogy hazája kész közeledni az EU-hoz, „amennyire csak lehet”, ám akkor még nem említette a csatlakozás lehetőségét.

Javulnak a magyar–örmény kapcsolatok, nagykövetségek nyílnak a két országban

Új korszak nyílik Magyarország és Örményország diplomáciai kapcsolataiban azzal, hogy a két ország kölcsönösen nagykövetséget nyit egymás fővárosában − közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be a Facebookon, hogy az örmény parlament ratifikálta a gazdasági együttműködési megállapodást is, amely így hamarosan hatályba lép, és megadja a lehetőséget a gazdasági együttműködés további fejlesztésére.

„Az örmény kollégámnak, Ararat Mirzojannak gratuláltam ahhoz, hogy az azeri–örmény béketárgyalások fontos mérföldkőhöz érkeztek azzal, hogy sikerült rögzíteni a békemegállapodás szövegét” − írta.

„Persze, hosszú út van még a tartós békéről szóló megállapodásig, de ez az előrelépés biztatást jelenthet más konfliktusok megoldásán dolgozóknak is” − tette hozzá.