Az Atlantic a jemeni offenzíváról szóló teljes Signal-csoportbeszélgetést közzétette

GettyImages-2205585469
2025.03.26. 17:56
A The Atlantic magazin szerdán reggel további képernyőfotókat hozott nyilvánosságra a magas rangú amerikai katonai és hírszerzési tisztviselők Signal-csoportban zajló beszélgetéséből, amelyek a jemeni húszik ellen indított csapásokkal kapcsolatosak. Mindezt azért tették, hogy cáfolják Donald Trumpék állításait, és hogy az olvasók saját maguk vonhassák le a következtetéseket.

Mint ismert, a The Atlantic arról írt, hogy főszerkesztője, Jeffrey Goldberg véletlenül bekerült egy csoportos csevegésbe, ahol Donald Trump nemzetbiztonsági csapata a jemeni húszi fegyveresek elleni támadást tervezgette. Az újságíró már korábban is beszámolt arról, mit látott az üzenetek között, ám most újabb képernyőfotókkal bizonyította az állítását. 

A lap azután tette közzé az újabb információkat, hogy a Trump-adminisztráció tisztviselői bírálták az Atlanticet és főszerkesztőjét, Jeffrey Goldberget az első tudósításuk miatt, és azt állították, hogy az üzenetek nem tartalmaztak minősített információkat. Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter is kijelentette korábban, hogy szó nem volt „háborús tervek”, állam- és hadititkok megosztásáról.

Goldberg és az Atlantic munkatársa, Shane Harris azt nyilatkozta: „Ezek a kijelentések arra késztettek bennünket, hogy megosszuk az emberekkel az üzeneteket, hogy levonhassák saját következtetéseiket.” Majd közölték, egyértelmű közérdek fűződik ahhoz, hogy nyilvánosságra hozzák, milyen jellegű információkat osztottak meg Trump tanácsadói nem biztonságos kommunikációs csatornákon, különösen azért, mert megpróbálták csökkenteni a megosztott üzenetek jelentőségét, és hazugsággal vádolták meg a szerkesztőséget.

Súlyos biztonsági rés

Az Atlantic által szerdán közzétett további szöveges üzenetek cáfolják Pete Hegseth védelmi miniszter és a Trump-adminisztráció más tisztviselőinek azon állítását, hogy a haditervet nem vitatták meg a csoportban. Az egyik üzenetben ugyanis Hegseth megosztotta a csapások hadműveleti részleteit: „Az időjárás kedvező. Épp megerősítette az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága (CENTCOM), hogy indulhat a küldetés” – írta Hegseth, aki később a csapásnál használt fegyverekről, a célpontról és annak helyszínéről és tájékoztatott. 

Magas rangú amerikai tisztviselők szerint a szöveges üzenetekben megosztott információk nem voltak minősítettek, azonban az Atlantic szerint Hegseth rendkívüli részletességgel osztotta meg a terveket. A fenti információt a jelentés szerint „két órával a húszi állások bombázásának tervezett kezdete előtt” kapták meg a tisztviselők. 

„Ha ez az információ – különösen az, hogy pontosan mikor szállnak fel az amerikai repülőgépek Jemen felé – ebben a kritikus kétórás időszakban rossz kezekbe került volna, az amerikai pilóták és más amerikai személyzeti tagok még a szokásosnál is nagyobb veszélynek lettek volna kitéve” – írta cikkében Goldberg és Harris.

A közzétételt követő reakciók

A CNN beszámolója szerint közvetlenül azután, hogy az Atlantic szerdán nyilvánosságra hozta az újabb szöveges üzeneteket, a Fehér Ház ismét megpróbálta hitelteleníteni Goldberg tudósítását, bár a Nemzetbiztonsági Tanács megerősítette annak hitelességét.

Jeffrey Goldberg, az Atlantic főszerkesztője elmondta azt is, hogy a magazin úgy döntött, kitöröl egy érzékeny információt a szerdán közzétett cikkből. „Kitöröltünk egy információt, mert saját belátásunk szerint úgy éreztük, hogy ezt a kell tennünk. A CIA is kért erre minket, de tudják, egy bizonyos ponton, amikor az adminisztráció azt állította, hogy nincs semmi minősített, titkos vagy érzékeny ezekben az üzenetekben, akkor úgy éreztem, hadd döntsék el az olvasóink maguk” – nyilatkozta.

A CNN-nek a művelet részleteit ismerős forrás azt mondta, hogy a Hegseth által ismertetett információk titkosított adatok voltak.

Véletlenül kerülhetett bele a chatcsoportba

Mint korábban megírtuk, az amerikai nemzetbiztonsági vezetők véletlenül bevették egy chatcsoportba a The Atlantic főszerkesztőjét, ahol aztán a közelgő jemeni katonai csapásokról beszélgettek. Jeff Goldberg el sem hitte, amit lát, majd elindult a bombázás.

A világ március 15-én, keleti idő szerint nem sokkal délután 2 óra előtt tudta meg, hogy az Egyesült Államok Jemen-szerte bombázza a húszi célpontokat. Én azonban már két órával az első bombák felrobbanása előtt tudtam, hogy a támadás bekövetkezhet. Azért tudtam ezt, mert Pete Hegseth, a védelmi miniszter 11:44-kor elküldte nekem a haditervet SMS-ben. A terv pontos információkat tartalmazott a fegyvercsomagokról, a célpontokról és az időzítésről

– írta. A főszerkesztő március 11-én, kedden kapott egy kapcsolatfelvételi kérelmet a Signal nevű üzenetküldő alkalmazáson egy Michael Waltz néven azonosított felhasználótól. Viszont nem gondolta, hogy a felhasználó valóban Donald Trump nemzetbiztonsági tanácsadója, csak amikor az üzenetekben közölt tervek valósággá váltak, akkor döbbent rá.

(Borítókép: Donald Trump amerikai elnök 2025. március 17-én Washingtonban. Fotó: Chip Somodevilla / Getty Images)