Kiszivárgott Trump terve: így vetné be a katonaságot a déli határon

Marton Máté
2025.04.15. 18:25
Az Egyesült Államok kormányában bennfentes források szerint Donald Trump hamarosan bevetné a hadsereget a bevándorlókkal szemben a déli határon, ezt azonban az amerikai törvények nem engedélyezik, ezért csapata most egy egészen furcsa megoldással állt elő.

Donald Trump szerint országa déli határa ellen jelenleg egy „invázió” zajlik, amelynek visszaverésére csak a katonaság képes. Az Amerikai Egyesült Államok hadserege azonban nem láthat el belföldön rendvédelmi feladatot, így az illegális bevándorlókat letartóztatni és ellenőrizni sem tudja.

Donald Trump ezt a problémát úgy oldaná meg, hogy az úgynevezett Roosevelt-rezervátumot – amely egy nagyjából ezer kilométer hosszú, de  csak 18 méter széles sáv az Egyesült Államok és Mexikó határán, közvetlenül a washingtoni Szövetségi Kormány igazgatása alatt – átadná a védelmi minisztériumnak, hogy a Pentagon az egész területet „katonai támaszpontnak” jelölje ki – erről beszéltek névtelen kormányzati források az AP-nek.

Donald Trump tanácsadói jelenleg úgy vélik, hogy a terület átminősítésével a katonaság nem rendvédelem címén, hanem „katonai támaszpont” területére való illetéktelen belépés okán intézkedhet majd a határátlépőkkel szemben.

Az Egyesült Államok hadserege egyébként jelenleg is aktívan kiveszi részét a déli határ védelmében. Akadályokat építenek, és a visszatoloncolandó migránsok légi szállítását intézik. A határsértőkkel szemben azonban nem intézkedhetnek, egyrészt mert nincs joguk belföldön rendvédelmi erőként fellépni, másrészt pedig azért sem, mert a határvédelem az államok és egyéb kormányügynökségek hatáskörébe tartozik.

A következő 45 napban a védelmi minisztérium teszteli, hogy képes lesz-e törvényesen átvenni az ellenőrzést az új-mexikói Roosevelt-rezervátum egy része felett, Fort Huachucától keletre, ami egy arizonai katonai létesítmény – mondta az egyik amerikai tisztviselő. Ez idő alatt a hadsereg további kerítéseket és táblákat helyez ki, hogy azok figyelmeztessék az embereket, ne lépjenek be a területre.

Akik ennek ellenére mégis belépnek, azokat a hadsereg elfoghaja – mondták a tisztviselők, akik névtelenségük megőrzése mellett nyilatkoztak, ugyanis ezeket a részleteket az Egyesült Államok kormánya még nem osztotta meg a nyilvánossággal.

A bíróság elkaszálhatja Trump tervét

A szakértők azonban úgy gondolják, hogy Trump próbálkozása a katonaság határvédelmi szervként való alkalmazására nem fogja megállni a helyét a bíróságon, mert elnöki jogkörei nem tesznek lehetővé ilyen intézkedést.

Az elnöki jogkörök szakértője, Elizabeth Goitein úgy véli, annak ellenére, hogy a csapatok a hadsereg létesítményeként kijelölt területen tartózkodnának, bizonyítaniuk kellene, hogy az elsődleges feladatuk ott nem a határvédelem és a rendfenntartás.

Mint mondta, a bíróság az elnöki rendelet elbírálásánál a következőt mérlegeli majd: „van-e ennek a területnek olyan katonai célja, amelynek semmi köze a határon a vámok és a biztonság érvényesítéséhez”. A katonai célú doktrína szerinte „csak akkor alkalmazható, ha a bűnüldözési szempont mellékes”, és itt nem ez a helyzet. Trump rendeletének, amely a Roosevelt-rezervátumot a hadsereg irányítása alá helyezi, az egész lényege a határ biztosítása – mondta a szakértő.