Robert Palladino: Közép-Európa kulcsfontosságú a kontinens békéjéhez

PAP 9207
2025.04.15. 13:26
Az Egyesült Államok és Közép-Európa kapcsolatáról, valamint a Donald Trump által vezetett amerikai kormány prioritásairól beszélt Robert J. Palladino ügyvivő amerikai nagykövet. Palladino hangsúlyozta, az Egyesült Államok nem kioktatni akarja a térség országait, hanem egyenlő felekként együttműködni. A nagykövet kiemelte, a kontinens békéjéhez az erős Közép-Európa nélkülözhetetlen.

A Közép-Európa és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok erősítésére létrejött Közép-európai Csúcstalálkozónak nevezett nemzetközi konferenciát április 15-én, kedden tartják Budapesten, a Várkert Bazárban, ahol beszédet mondott Robert Palladino, az Egyesült Államok ügyvivő nagykövete is.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány és az Alapjogokért Központ által rendezett konferencián Palladino beszédében leginkább az Egyesült Államokról és az Európai Unióról, valamint a térség közötti gazdasági és politikai kapcsolatokról beszélt.

Nem kioktatást, hanem együttműködést keresnek az amerikaiak

Az ügyvivő amerikai nagykövet beszédét azzal kezdte, hogy diplomatikusan megköszönte a meghívást, és szerinte a tradícióról nem lehet jobb helyen beszélni, mint Budapesten, ahol a mai napig fontos a hit, a nemzeti identitás, valamint a történelmi hagyományok és emlékek, amit a helyiek nem hátránynak használnak, hanem iránytűnek.

Trump elnök alatt megfordítjuk a lapot az erő és a szuverenitás felé

– jelentette ki Palladino, aki szerint a Trump-adminisztrációnak is fontosak a történelmi hagyományok, és az Egyesült Államok és Magyarország múltbéli összefonódása mellett Donald Trump visszatérésével új korszak kezdődött, ami új lehetőségeket teremt a két ország számára. 

Az amerikai nagykövet hangsúlyozta, az amerikai kormány számára Közép-Európa létfontosságú. 

Közép-Európa nem puffer, nem periféria. Mi szuverén nemzeteket látunk, amelyek lényegesek, vezetik és kiállnak a Nyugatért – fogalmazott Palladino, aki ezután hozzátette:

Nem kioktatni jöttünk, hanem egyenlő felekként együttműködni.

Palladino szerint az új amerikai adminisztráció gondosan odafigyel arra, hogy egy hangja legyen, Marco Rubio külügyminiszter pedig arra kérte, hogy térjen vissza a diplomácia alapjaihoz. Mint elmondta, már több miniszterrel, parlamenti képviselővel és vállalatvezetővel találkozott emiatt, és mindig meghatotta a találkozók melegsége.

Egy erős Közép-Európa létfontosságú

Palladino ezután öt pontban foglalta össze, hogy melyek a Donald Trump által vezetett kormány prioritásai a régióban.

Először is az Egyesült Államok fejleszteni akarja a stratégiai partnerségét a védelem és az elrettentés kapcsán a régió országaival.

Egy erősebb Európa, különösen ebben a térségben kulcsfontosságú a kontinens békéjéhez

– jelentette ki Palladino, aki konkrét példaként Magyarország mellett Lengyelországot és Romániát említette a NATO-ban. Szerinte fontos, hogy ezen országok és egész Európa megerősödjön, emiatt is szólította fel Donald Trump a NATO-tagállamokat, hogy katonai kiadásaikat az éves GDP-jük 5 százalékára növeljék.

A nagykövet elmondta, az Egyesült Államok erősíti a jelenlétét Közép-Európában.

A térségre, de egész Európára nagy hatással lévő orosz–ukrán háborúról elmondta, heteken belül kiderül, hogy valóban minden félnek van-e akarata a békéhez.

Ezután második pontként Palladino az energiaellátás biztonságáról beszélt, szerinte az ugyanis nemzeti biztonság. Emiatt az Egyesült Államok segíti a régiót, hogy diverzifikálja energiaforrásait, amire az amerikai atomerőművek mellett az amerikai LNG-t ajánlotta.

Az amerikai energia biztonságosabb, erősebb és megbízhatóbb. És azt szeretnénk, hogy a szövetségeseink hozzájuk juthassanak

– hangsúlyozta Palladino, aki szerint emiatt is fontos például a Három Tenger Kezdeményezés (3SI).

Az amerikai kormány régióval kapcsolatos nézete kapcsán harmadik pontban az átlátható kereskedelmi együttműködésről beszélt. Palladino szerint Trump kereskedelempolitikája a kölcsönösségen alapul, a vámjait is azért vetette ki, mert szerinte így igazságos.

Palladino szerint az Egyesült Államok tiszteletben tartja, hogy az országoknak eltérő érdekei és politikája van, ebbe nem is akarnak beleszólni. A nagykövet szerint Kína nemcsak az Egyesült Államokra, hanem szövetségeseire is veszélyt jelent, bízik szövetségeseik együttműködésében.

Mindig az Egyesült Államok érdekeit képviseljük, de ez nem arról szól, hogy önöknek oldalt kell választaniuk. Ez arról szól, hogy saját maguk döntsenek a jövőjükről. Ezért van az, hogy Trump alatt nyitva állunk az üzletek előtt

– hangsúlyozta a nagykövet.

Negyedik pontként Palladino a nyugati országok civilizációs kapcsolatát emelte ki. A nagykövet szerint az Egyesült Államokban hisznek a családban, a hitben és a hazában, ez a nézet pedig nem elavult, hanem a nyugati társadalmak alapját adja.

J. D. Vance alelnökre hivatkozva elmondta, egy ország ereje a polgárokból származik, emiatt is tartják fontosnak a régiót, ahol szerinte szintén hasonlóan szemlélik a világot.

Az amerikai nagykövet utolsó, ötödik pontként a globális színtéren való együttműködést emelte ki, itt is leginkább a nyugati értékek kapcsán. Mint fogalmazott, az Egyesült Államok számára fontos a vallásszabadság, és üdvözölte, hogy Közép- és Kelet-Európa nem felejtette el a hit fontosságát.

Ismét hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok nem mikromenedzseli a szövetségeseit, nem szól bele a belpolitikájukba, tiszteletben tartják egy ország döntését. Mint fogalmazott, erős, szuverén, magabiztos partnereket keresnek a demokrácia, a kereskedelem védelméért, valamint a biztonságpolitikában.

Nem azért jöttünk, hogy előadást tartsunk, hanem hogy meghallgassunk. Történelmet írunk azokkal a szövetségeseinkkel, akik hisznek a határokban, a szuverenitásban és a nyugati értékekben

– zárta beszédét Robert J. Palladino, az Egyesült Államok ügyvivő nagykövete. 

(Borítókép: Robert Palladino 2025. április 15-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)