Trump alelnöke Európáról: Amerika nem akar vazallusokat

Marton Máté
2025.04.15. 20:39
Donald Trump alelnöke, J.D. Vance tegnap interjút adott, amiben békülékenyen, de szokásos kemény stílusában nyilatkozott Európáról. Belengette, jó esély van arra, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok valamilyen megállapodást kössön, és hogy a közeljövőben a kontinens többi országával is rendeződjenek a kereskedelmi kapcsolatok. Az UnHerd hasábjain megjelent beszélgetésben az USA második embere Washington és Európa jövőbeli kapcsolatára és az orosz–ukrán háború lezárására is kitért.

J.D. Vance úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Királysággal azért lesz egyszerűbb valamilyen egyezségre jutni, mert szerinte a két ország között „sokkal inkább kölcsönös a kapcsolat” mint a többi európai országgal. Keir Starmer brit miniszterelnök és Donald Trump kabinetje azután kezdett tárgyalásokba, hogy az amerikai elnök valósággal sokkolta szövetségeseit azzal, hogy a hónap elején szinte az összes országra kiterjedő vámokat jelentett be, amelyeket azóta részlegesen felfüggesztett.

Trump alelnöke a hétfőn megjelent interjúban ismét azt hangoztatta, hogy az európai vezetők nem tartják tiszteletben a kontinens lakosságának demokratikus óhajait.

A Nyugat egész demokratikus projektje szétesik, amikor az emberek folyamatosan kevesebb migrációt kérnek, és erre a vezetőik még több migrációval jutalmazzák őket.

— mondta Vance az UnHerdnek. 

Az új republikánus alelnök és Európa viszonya már a vezető politikus január végi beiktatása óta fagyos. J.D. Vance azóta ugyanis többször kritizálta az Egyesült Államok európai szövetségeseit. Az Európai Uniót azért, mert abban szerinte erodálódik a demokrácia, a kontinens országait pedig azért, mert nem képesek egyedül megvédeni magukat, és így az amerikai haderőére vannak szorulva. Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel pedig a kamerák kereszttüzében összeveszett a Fehér Házban azon, hogy Zelenszkij emlékeztette az alelnököt, az oroszok már két tűzszüneti megállapodást is megszegtek. 

Európa mint vazallus

Aztán a múlt hónapban J.D. Vance Európával szembeni ellenérzései minden korábbinál szélsőségesebb formában kerültek a nyilvánosság elé, miután Trump csapata tévedésből felvette a jemeni húszik elleni csapás megbeszélésének Signal-beszélgetésébe a The Atlantic című lap főszerkesztőjét. A kiszivárgott beszélgetésben J.D. Vance úgy fogalmazott, „utálja”, hogy ismét „kimentik Európát” – vagyis helyreállítják a nemzetközi hajózást, amelyet a lázadók akadályoztak.

Európának nem jó, hogy az Egyesült Államok biztonsági vazallusa

– hangsúlyozta a Signal-incidenssel kapcsolatban az alelnök hétfői interjújában, majd hozzátette, hogy szerinte Európa egész védelmi infrastruktúráját az Egyesült Államok támogatja, és hogy a lengyeleken, a németeken és a briteken kívül egyik nyugati demokráciának sincs felmutatható hadereje.

J.D. Vance arra is kitért, hogy Washington továbbra is szövetségesének tekinti Európát, csak szeretnék, ha a kontinens erősebb és függetlenebb lenne, és ezt „a kereskedelmi és védelmi megállapodásaink” is tükrözik majd.

Az Európai Bizottság – ez az Európai Unió kvázi-kormánya – már a Trump-adminisztráció hivatalba lépése után felvette a kapcsolatot az amerikai féllel, és javaslatot tett a kölcsönös vámmentességre, amit az Egyesült Államok nem talált elegendőnek, és április elején vámháborút indított – többek között – a blokk ellen is. Az Európai Unió figyelmeztette Washingtont, hogy kész bosszúvámokat kivetni, abban az esetben, ha az amerikaiak nem hajlandók tárgyalni. A kivetett vámokat Trump ezután, de valószínűleg nem csak emiatt, 90 napra felfüggesztette, ami időt hagyhat a tárgyalásra Brüsszel és az Egyesült Államok között. 

Vance az interjú későbbi szakaszában kitért az orosz–ukrán háborúra is, és azokra a kritikákra, amelyek szerint az Egyesült Államok már túlzottan is barátkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Ezzel kapcsolatban megismételte a Trump-kormányzat üzenetét, miszerint a háború befejezéséhez „meg kell próbálni megérteni” mindkét oldalt. Azonban az alelnök hozzátette: „Ez nem jelenti azt, hogy erkölcsileg támogatjuk az orosz ügyet, vagy hogy támogatjuk a teljes körű inváziót.”