- Külföld
- egyesült államok
- európai unió
- j.d. vance
- interjú
- nato
- védelem
- kereskedelem
- vámháború
- donald trump
Trump alelnöke Európáról: Amerika nem akar vazallusokat
További Külföld cikkek
-
A rejtély, amit hatmilliárd forint sem oldott meg – nem adják fel Madeleine McCann ügyét
- Donald Trump hatalmas ígéretet tett Giorgia Meloninak
- Kína visszaütött a kereskedelmi háborúban, az amerikai hadsereg is térdre kényszerülhet
- Ítéletidő tombol az Alpokban – havazás szigetelt el városokat a külvilágtól
- Hamis dokumentumokkal próbáltak bejutni Németországba afgán menekültek
J.D. Vance úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Királysággal azért lesz egyszerűbb valamilyen egyezségre jutni, mert szerinte a két ország között „sokkal inkább kölcsönös a kapcsolat” mint a többi európai országgal. Keir Starmer brit miniszterelnök és Donald Trump kabinetje azután kezdett tárgyalásokba, hogy az amerikai elnök valósággal sokkolta szövetségeseit azzal, hogy a hónap elején szinte az összes országra kiterjedő vámokat jelentett be, amelyeket azóta részlegesen felfüggesztett.
Trump alelnöke a hétfőn megjelent interjúban ismét azt hangoztatta, hogy az európai vezetők nem tartják tiszteletben a kontinens lakosságának demokratikus óhajait.
A Nyugat egész demokratikus projektje szétesik, amikor az emberek folyamatosan kevesebb migrációt kérnek, és erre a vezetőik még több migrációval jutalmazzák őket.
— mondta Vance az UnHerdnek.
Az új republikánus alelnök és Európa viszonya már a vezető politikus január végi beiktatása óta fagyos. J.D. Vance azóta ugyanis többször kritizálta az Egyesült Államok európai szövetségeseit. Az Európai Uniót azért, mert abban szerinte erodálódik a demokrácia, a kontinens országait pedig azért, mert nem képesek egyedül megvédeni magukat, és így az amerikai haderőére vannak szorulva. Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel pedig a kamerák kereszttüzében összeveszett a Fehér Házban azon, hogy Zelenszkij emlékeztette az alelnököt, az oroszok már két tűzszüneti megállapodást is megszegtek.
Európa mint vazallus
Aztán a múlt hónapban J.D. Vance Európával szembeni ellenérzései minden korábbinál szélsőségesebb formában kerültek a nyilvánosság elé, miután Trump csapata tévedésből felvette a jemeni húszik elleni csapás megbeszélésének Signal-beszélgetésébe a The Atlantic című lap főszerkesztőjét. A kiszivárgott beszélgetésben J.D. Vance úgy fogalmazott, „utálja”, hogy ismét „kimentik Európát” – vagyis helyreállítják a nemzetközi hajózást, amelyet a lázadók akadályoztak.
Európának nem jó, hogy az Egyesült Államok biztonsági vazallusa
– hangsúlyozta a Signal-incidenssel kapcsolatban az alelnök hétfői interjújában, majd hozzátette, hogy szerinte Európa egész védelmi infrastruktúráját az Egyesült Államok támogatja, és hogy a lengyeleken, a németeken és a briteken kívül egyik nyugati demokráciának sincs felmutatható hadereje.
J.D. Vance arra is kitért, hogy Washington továbbra is szövetségesének tekinti Európát, csak szeretnék, ha a kontinens erősebb és függetlenebb lenne, és ezt „a kereskedelmi és védelmi megállapodásaink” is tükrözik majd.
Az Európai Bizottság – ez az Európai Unió kvázi-kormánya – már a Trump-adminisztráció hivatalba lépése után felvette a kapcsolatot az amerikai féllel, és javaslatot tett a kölcsönös vámmentességre, amit az Egyesült Államok nem talált elegendőnek, és április elején vámháborút indított – többek között – a blokk ellen is. Az Európai Unió figyelmeztette Washingtont, hogy kész bosszúvámokat kivetni, abban az esetben, ha az amerikaiak nem hajlandók tárgyalni. A kivetett vámokat Trump ezután, de valószínűleg nem csak emiatt, 90 napra felfüggesztette, ami időt hagyhat a tárgyalásra Brüsszel és az Egyesült Államok között.
Vance az interjú későbbi szakaszában kitért az orosz–ukrán háborúra is, és azokra a kritikákra, amelyek szerint az Egyesült Államok már túlzottan is barátkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Ezzel kapcsolatban megismételte a Trump-kormányzat üzenetét, miszerint a háború befejezéséhez „meg kell próbálni megérteni” mindkét oldalt. Azonban az alelnök hozzátette: „Ez nem jelenti azt, hogy erkölcsileg támogatjuk az orosz ügyet, vagy hogy támogatjuk a teljes körű inváziót.”