Váratlan fordulat a skót bíróságon, a transznemű nők nem számítanak nőnek
További Külföld cikkek
-
Erdőtűz tombolt Jeruzsálem mellett, miközben a Hamász gyújtogatásra szólított fel
- Mit adhat hozzá a mesterséges intelligencia az atomfegyverek fejlesztéséhez?
- 46 év börtönbüntetésre ítélték azt a pedofil elkövetőt, aki évekig bujkált halott barátja személyazonosságával
- „Ez már színtiszta pánik” – őrült ütemben fegyverkeznek a skandináv országok
- 40 ezer, Magyarországot elhagyni vágyó meleget fogadna be Svédország
2018-ban született egy olyan törvény Skóciában, amelynek célja a nők arányának növelése volt a köztestületekben, azonban ebbe a transznemű nőket is belevették, ezért ebből jogvita támadt. A For Women Scotland nevű csoport megtámadta a jogszabályt, amelynek szerdai bírósági döntése helyt adott − írta a Sky News.
Az edinburghi bíróság korábban jogellenesnek ítélte a nő fogalmának módosítását, a kormány pedig törölte a definíciót a törvényből, és felülvizsgálatot rendelt el, amelynek következményeként kimondták, hogy a 2018-as jogszabály értelmében a nő fogalma megegyezik a 2010-es egyenlőségi törvényben foglaltakkal, ezért azokat is elismeri nőként, akik igazolással rendelkeznek róla egy 2004-es jogszabály miatt.
A For Women Scotland azzal támadta meg a 2018-as törvényt, hogy a korábbi szabályozással a kormány túllépte a hatáskörét azzal, hogy újrafogalmazta a nő fogalmát. Korábban már kétszer is elutasította a bíróság keresetüket azzal az indoklással, hogy a nem fogalma „nem korlátozódik a biológiai vagy születési nemre”.
A nő csak biológiailag lehet nő
A bíróság szerdán kedvező döntést hozott a nőjogi szervezet számára: ebben kimondták, hogy a nő és a nem kifejezés a 2010-es egyenlőségi törvényben a biológiai nőre és nemre vonatkozik. Ugyanakkor hozzátette, hogy ezt ne értelmezzék úgy, mint a társadalom egy csoportjának diadalát egy másik rovására.
Hangsúlyozta, hogy a 15 évvel korábbi jogszabály így is védelmet nyújt a transznemű embereknek a megkülönböztetéssel és a zaklatással szemben, attól függetlenül, hogy rendelkeznek-e nemi elismerő okirattal vagy sem.
Az ítélet kimondta, hogy a törvény szerint csak két nemet ismernek el, ugyanakkor megjegyezték, hogy egyértelműen meg kell különböztetni őket biológiai alapon (annak ellenére, hogy az nem szerepel a meghatározáson). Megjegyzik, hogy a meghatározást nehezítené, ha azokat is így sorolnák be, akik nemi elismerő igazolással rendelkeznek. Valamint furcsa státuszegyenlőség alakulna ki közöttük és azok között, akiknek nincsen ilyen okiratuk.
A For Women Scotland képviselői elégedetten fogadták a bíróság döntését, ugyanakkor a skót Zöldek transznemű politikusa csalódottan vette tudomásul az ítéletet, amely szerinte egy húszéves, Emberi Jogok Európai Bírósága által hozott döntést dob sutba, és aláássa a közösségének emberi jogait. Ez pedig szerinte újabb gyűlölet-bűncselekményekhez vezethet Skóciában.