- Külföld
- iii. károly király
- ferenc pápa
- vatikán
- halálhír
- egyesült királyság
- keir starmer
- buckingham-palota
- katolikus egyház
Károly király megtört szívvel búcsúzik Ferenc pápától
További Külföld cikkek
-
Összeüközött és kigyulladt két olajszállító hajó a Hormuzi-szorosnál
- Súlyos, akár végzetes károkat szenvedhetett az egyik iráni urándúsító az izraeli csapásoktól
- Ezeket az iráni vezetőket iktatta ki az elmúlt napokban Izrael
- Meghalt az élőszereplős Lilo és Stitch színésze
- Horrorisztikus részletek láttak napvilágot, prédaként üldözte áldozatait a minnesotai ámokfutó
A Buckingham-palota által kiadott nyilatkozatban a király és Kamilla királyné kiemelte, hogy bár mély szomorúsággal értesültek a hírről, némileg enyhíti fájdalmukat, hogy a pápa még tudott „húsvéti köszöntést küldeni az egyháznak és a világnak, amelyet olyan odaadással szolgált”, mielőtt 88 éves korában elhunyt – írja a BBC.
A király és a királyné alig néhány hete, áprilisban találkozott a pápával egy olaszországi állami látogatáson – ez volt az egyik olyan alkalom, amelyre a király „különös szeretettel” emlékszik vissza. A magánbeszélgetésükön Ferenc pápa boldog 20. házassági évfordulót kívánt a királyi párnak.
Őszentsége emlékezetes marad együttérzéséről, az egyház egységéért való aggodalmáról és fáradhatatlan elkötelezettségéről minden hívő és jóakaratú ember közös ügyei iránt
– fogalmazott III. Károly.

A király és Ferenc pápa egyaránt régóta elkötelezett hívei voltak a klímaváltozás elleni küzdelemnek. 2023-ban a pápa figyelmeztetett, hogy a világ „összeomlik” a klímaváltozás miatt. Ugyanabban az évben Ferenc pápa támogatta a fosszilis tüzelőanyagok, mint a szén, az olaj és a gáz használatának megszüntetését a COP28 klímakonferencián, a környezet pusztítását „Isten elleni bűntettnek” nevezve.
A szegény emberek pápája
Ferenc pápát, akit a progresszívebb pápák közé soroltak, az a nehéz feladat terhelte, hogy fenntartsa az egyház egységét egy változó világban. 2023-ban engedélyezte, hogy a papok megáldhassák az azonos nemű párokat, ami jelentős előrelépést jelentett az LMBTQ-katolikusok számára – bár ez sokak szerint ellentmondásos döntés volt.
Keir Starmer brit miniszterelnök is tisztelettel adózott a pápa emlékének, „bátornak” nevezve az egyház vezetésében tanúsított magatartását, és kiemelve, hogy az „mély alázatból fakadt”.
Ferenc pápa a szegények, az elnyomottak és az elfeledettek pápája volt. Közel állt az emberi törékenység valóságához, találkozva a háborúval, éhínséggel, üldöztetéssel és szegénységgel szembesülő keresztényekkel világszerte
– mondta Starmer.
A halálhír is emlékeztetőként szolgál Ferenc pápa felhívására, hogy az emberek a különböző vallásokon, származásokon, nemzetiségeken és hiteken átívelő módon viseljék egymás gondját – hangsúlyozta a brit kormányfő hétfői megemlékezésében.
Mint írtuk, egy nagyon kötött procedúra követi a pápa halálát a katolikus egyházban. Ferenc pápa húsvéthétfői halálát követően megkezdődött a kilencnapos gyászidőszak. Az új pápa megválasztására a konklávén kerül sor. Az alábbi cikkünkben összegeztük a pontos folyamatot. Az átmeneti időszakban az ír származású Kevin Farrell bíboros veszi át az ügyvivői szerepet, ő a camerlengo, azaz a kamarás, aki a pápa halála után a Vatikán működéséért felel.