Meg akarták ölni a korábbi magyar miniszterelnököt, nem fordulhat elő, hogy a testőr elugrik a lövés elől

index aprilis 24 pomozi sandor 29
2025.04.27. 16:00
A Trencséni Kerületi Ügyészség a héten jelentette be, hogy az eljárás eredménye szerint Robert Fico testőrei nem hibáztak, amikor tavaly május 15-én a 71 éves Juraj Cintula megpróbálta megölni a szlovák miniszterelnököt a kormány kihelyezett nyitrabányai ülése után. Az esettel kapcsolatban Pomozi Sándor, a legjobb hazai személyvédelmi specialista elmondta, mit csináltak rosszul a szlovák kormányfő testőrei, valamint arról is beszélt, mik a legfontosabb teendők egy közjogi méltóság védésénél, és miért terveztek merényletet Boross Péter ellen.

A szlovák Belső Ellenőrzési Szolgálat megszüntette a hivatalos személy által elkövetett kötelességszegés miatt folytatott büntetőeljárást. Ugyanakkor a szlovák közjogi méltóságok védelmét ellátó hivatal 2024-es jelentése azt állapította meg, hogy a testőrök együttműködése a támadásnál nem volt kielégítő. Azt is kifogásolták, hogy a biztonsági személyzet a támadás pillanatában nem a megfelelő zárt alakzatban helyezkedett el, a lövések idején a miniszterelnök testőre ösztönösen elugrott ahelyett, hogy testével védte volt Robert Ficót.

Lumír Nemec, a cseh gyorsreagálású rendőri egység korábbi tagja, jelenlegi katonai és önvédelmi oktató szerint az egyik testőr nem a saját szektorát figyelte, így nem vette észre, hogy a merénylő fegyvert ránt, majd amikor meglőtték a kormányfőt, mindenki a merénylőre vetette magát, így ha lett volna társa, ellenállás nélkül végezhetett volna a földön fekvő miniszterelnökkel.

A támadást követően Ficót életveszélyes sérülésekkel szállították helikopterrel a besztercebányai kórházba. A miniszterelnök több műtétet követően tavaly júliusban tért vissza hivatalába.

Az esettel kapcsolatban két rendőrt, valamint a közjogi méltóságokat védő hivatal egy tisztviselőjét felelősségre vonták, majd mindhármukat elbocsátották az állásukból.

Csapatként teljesítettek rosszul Robert Fico testőrei

Az Index az üggyel kapcsolatban megkereste az egyik legjobb hazai személyvédelmi specialistának tartott Pomozi Sándor dandártábornokot, aki évekig a Köztársasági Elnöki Őrség vezetője volt, és ő védte többek között Áder János volt államfőt.

„Feltételezem, sőt biztos vagyok benne, hogy jó képességű személyvédők voltak a szlovák miniszterelnök mellett, de az tény, hogy csapatként nem működtek megfelelően, a fogaskerekek ugyan megvoltak, de nem értek össze. Kötelességszegést nem követtek el, de jól láthatóan meglepődtek a lövések után, és többet is hibáztak” – mondta Pomozi.

Ha az én srácaim a kiképzésen így reagáltak volna, egy hétig hajtom őket. A védett személy nem maradhat védtelenül egy pillanatra sem, itt pedig azt lehetett látni, hogy mindegyik testőr elindult a lövöldöző felé, csak később lépett vissza egyikük a miniszterelnökhöz, aki ráadásul hátraesett, és senki nem volt, aki megfogja. Ezt követően a védelmi egység tagjai összevissza szaladgáltak az autó körül

– jelentette ki a specialista.

„Nem láttam például, hogy lett volna mentőtiszt, akinek az a feladata, hogy az autóban ellátja a meglőtt személyt, amíg be nem érnek a kórházba. A szlovák személyvédelmi egységgel jó a viszonyunk, sokszor vettünk részt közös tréningeken, kiváló szakemberek, ezért is lepődtem meg azon, ami történt. El tudom képzelni, hogy nem volt meg a kémia köztük és a védett személy között, és hiányzott az összeszokottság is” – tette hozzá.

A mellény megfogja a kilences lövedéket

Megzavarhatta az egységet, hogy a miniszterelnök változtatott a menetrenden, és kiment az emberek közé kezet fogni. „Ha azonban jó a rendszer, akkor erre tudtak volna megfelelően reagálni, hiszen minden egyes pillanatra kell hogy legyen reakcióterved” – véli Pomozi Sándor.

A szakember szerint megfelelő kiképzés és rengeteg gyakorlás kell ahhoz, hogy a szükséges automatizmusok berögződjenek. Pomozi úgy gondolja, az nem fordulhat elő, hogy egy testőr elugrik a lövés elől, hiszen évekig ilyen szituációkat gyakorolnak. Ma már olyan golyóálló mellények vannak, amelyeknek nem kényelmetlen a viselete, és megfogják a kilences lövedéket. A személybiztosítónak folyamatosan beavatkozási távolságban kell lennie a védett személyhez képest, akinek nemcsak az a feladata, hogy az életét és a testi épségét védje, hanem az emberi méltóságát is, ne őt, hanem a testőrt dobják meg például tojással. Pomozi maximálisan egyetért korábbi kollégájával, aki úgy vélekedett az ő munkájukkal kapcsolatban, hogy „a személyvédelem a világon a legnehezebb munka, mert itt arra kell készülni, amire nem lehet készülni”.

Áder János, a tökéletes védett személy

Pomozi Sándor beszélt arról is, hogyan került Áder János mellé, és adott egy kis betekintést a munkájukba.

„A kilencvenes évek elejétől foglalkoztam személyvédelemmel, a Kormányőrség tagjaként 1999-ben egy latin-amerikai úton védtem először Áder Jánost. A házelnök és a köztársasági elnök Áder János között volt egy szemléletbeli különbség. A házelnök talán még nem érezte annyira fontosnak a feladatunkat, de ez jellemző volt több politikusra is abban az időben. Sokszor előfordult, hogy nem tartottak igényt védelemre, én azonban erkölcsi kötelességemnek éreztem, hogy védjem őket. Mindig feltettem a kérdést: olyankor nincs merénylet, amikor aláírják a lemondónyilatkozatot? Nem megbosszulni akartam őket, hanem megvédeni. Ez óriási különbség. Aztán ez a szemlélet folyamatosan változott, tudatosult bennük, hogy mennyire lényeges a munkánk. A köztársasági elnök Áder Jánossal már nem volt nehéz dolgom, elfogadta a védelmet, és teljes mértékben együttműködő volt.”

Pomozi Sándor és csapata nemcsak Áder Jánost, hanem a családját is védte, például a különböző fesztiválokon.

A szakember büszke rá, hogy korábban a sajtóban megjelent egy hír arról, hogy Áder János a testőrei nélkül vett részt koncerten. Nem erről volt azonban szó, természetesen ott voltak az elnök biztonságáért felelős személyek, csak éppen elvegyültek a tömegben, és senkinek nem tűntek fel.

Merényletre készültek Boross Péter ellen

Pomozi elmondta, a Köztársasági Elnöki Őrség azért működött hatékonyan, mert rendkívül szervezettek voltak, felkészült szakemberek segítették a munkájukat, például a műveleti egység, hétköznapi nevükön a kommandósok. Véleménye szerint egy jól funkcionáló rendszer felállításával 98 százalék az esély arra, hogy ne történjen merénylet a védett személy ellen.

Nincs olyan védett személy, akit ne fenyegetnének meg. A köztársasági elnök is sok fenyegető üzenetet, levelet, furcsa csomagot kapott, amelyeket mindig kivizsgáltattunk pszichológusokkal és grafológusokkal. A felderítőinknek pedig az volt a feladata, hogy beazonosítsák és megtalálják ezeket a célszemélyeket. Volt róluk egy jól vezetett aktánk, így amikor elmentünk egy-egy programra, fel voltunk rá készülve, hogy a közelben lakó korábbi fenyegető megjelenhet. Ilyenkor mindig időben léptünk, és a műveleti egység segítségével »kiiktattuk« a veszélyes alanyt.

A specialista egy konkrét esetet is említett, amikor az egyik védett személy ellen próbáltak bizonyítottan merényletet elkövetni. Boross Péter belügyminiszteren – aki később miniszterelnök is volt – akart bosszút állni egy Magyarországról kiutasított, nem magyar állampolgár, akit azonban az összehangolt munkának köszönhetően az utolsó pillanatban elfogtak.

 (Borítókép: Pomozi Sándor 2025. április 24-én. Fotó: Mult Roland / Index)