Feloszlik a Kurdisztáni Munkáspárt
A Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) kongresszusát követően bejelentette feloszlását, amely a Törökországgal való kapcsolatain túl messzemenő politikai és biztonsági következményekkel jár a régióra nézve, beleértve Szíriát is, ahol a kurd erők amerikai támogatással harcolnak az Iszlám Állam ellen − írja a Sky News.

Az 1984-ben kezdődött konfliktusban több mint 40 ezren haltak meg, melynek célja az önálló Kurdisztán megteremtése volt Délkelet-Törökország, Észak-Szíria, valamint Irak és Irán területén. Ugyanakkor a PKK-t Törökország terrorszervezetté nyilvánította.
A Kurdisztáni Munkáspárt kongresszusának záró nyilatkozatát a Firat hírügynökség hozta le, mely a múlt héten zajlott Észak-Irakban. A feloszlatást még februárban javasolta Abdullah Öcalan, a szervezet börtönben lévő vezetője.
A kongresszus határozatában az szerepel, hogy feloszlik a Kurdisztáni Munkáspárt és véget vetnek a fegyveres harcnak, melynek végrehajtását Öcalan irányítja. Ennek eredményeképpen bejelentették, hogy a PKK néven végzett tevékenységüket hivatalosan megszüntetik. Úgy értékelték, hogy a párt küzdelme „a kurd kérdést a demokratikus politika révén megoldási pontra hozta, ezzel befejezve történelmi küldetését”.
Viszont nem világos, hogy a PKK mit értett a történelmi küldetés befejezésén. Korábban 2025-ben már a Kurdisztáni Munkáspárt tűzszünetet hirdetett, hogy „előkészítse az utat a béke és a demokratikus társadalom felé”, de feltételeket támasztott a béketárgyalások jogi keretének létrehozásához.