Az ENSZ szerint Oroszország felelős a maláj MH17-es repülőgép lezuhanásáért

GettyImages-452293110
2025.05.13. 08:40
Az ENSZ hétfőn megszavazta, hogy Oroszország felelős a 2014 júliusában történt maláj MH17-es repülőgép lezuhanásáért. A járat Amszterdamból Kuala Lumpurba tartott, amikor Ukrajna Donbász régiója felett megtörtént a katasztrófa.

Az ENSZ légügyi szervezete kijelentette, hogy Oroszország felelős a maláj MH17-es járatának lezuhanásáért, amely 2014 júliusában Kelet-Ukrajna felett történt. A repülőgép fedélzetén utazó mind a 298 ember meghalt, amikor egy orosz gyártmányú rakéta lelőtte azt.

A BBC beszámolója szerint a Kreml mindig tagadta, hogy felelős lenne a katasztrófáért, azonban az ENSZ Nemzetközi Polgári Repülési Szervezetének (ICAO) tanácsa hétfőn megszavazta, hogy Oroszország nem tartotta be a nemzetközi légi közlekedési jogból eredő kötelezettségeit – amely előírja az államok számára, hogy „tartózkodjanak attól, hogy fegyverek alkalmazásához folyamodjanak a repülésben lévő polgári légi járművek ellen”.

A Malaysia Airlines MH17-es járata Amszterdamból Kuala Lumpurba tartott, amikor Ukrajna Donbász régiója felett lezuhant, egy oroszbarát lázadók és az ukrán erők közötti konfliktus következtében. Az utasok és a személyzet többsége is – 196 ember – Hollandiából származott. A fedélzeten azonban tartózkodott még 38 ausztrál, 10 brit, továbbá belga és malajziai állampolgár is.

Az ügyet 2022-ben az ausztrál és a holland kormány terjesztette az ENSZ elé: „Felszólítjuk Oroszországot, hogy végre vállalja a felelősséget ezért a szörnyű erőszakos cselekményért, és tegyen jóvátételt a felháborító magatartásáért” – fogalmazott Penny Wong ausztrál külügyminiszter egy nyilatkozatban. Caspar Veldkamp holland külügyminiszter hozzátette, hogy: „Fontos lépés az igazság kiderítése, az államok nem sérthetik meg büntetlenül a nemzetközi jogot.”

Szintén 2022-ben a holland bíróság arra a döntésre jutott, hogy egy orosz irányítás alatt álló csoport lőtte le a repülőgépet, és három – két orosz és egy ukrán – állampolgárt gyilkosságért elítéltek. Mindhármat életfogytiglani börtönbüntetésre, azonban nem adták ki őket, így nem kerültek börtönbe. 

Putyinnak is lehet köze az ügyhöz

Mint korábban megírtuk, Vlagyimir Putyin orosz elnök személyesen hagyhatta jóvá annak a rakétának az Ukrajnába történő behozatalát, amellyel lelőtték a Malaysia Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó MH17-es járatát 2014-ben. A nyomozást végző nemzetközi csoport közölte: „Jó okunk van azt hinni, hogy Putyin aláírta a határozatot, amely engedélyezi a repülőgépet később lelövő orosz rakéta használatát.”

A holland ügyészségnek „meggyőző bizonyítékai vannak”, azonban nem elegendőek a büntetőeljárás megindításához. Akkor azt nyilatkozták, hogy az orosz elnök érintettségét egy orosz tisztségviselők közötti 2014-es telefonbeszélgetés lehallgatása bizonyítja. Ennek értelmében Vlagyimir Putyin jóváhagyására volt szükség ahhoz, hogy a szeparatisták felszerelés iránti kérelmét teljesíteni lehessen.

(Borítókép: A maláj MH17-es járat roncsai 2014. július 17-én Ukrajnában. Fotó: Pierre Crom / Getty Images)