Donald Trump találkozott a szíriai vezetővel, miután bejelentette a szankciók feloldását
További Külföld cikkek
-
Karácsony Gergely a bécsi Pride-on: Ha ezt be lehet tiltani, akkor az Európai Unió egyetlen polgára sincs biztonságban
- Lángokban a Közel-Kelet, Irán több mint száz rakétával támadta Izraelt
- Mérgező medúzát sodort partra a tenger Spanyolországban, csípése emberrel is képes végezni
- Egész éjjel szóltak a légvédelmi szirénák Ukrajnában, Vlagyimir Putyin bevetette halálos vadászgépeit
- Szaddám Husszein titkos diplomáciai játéka – így rohanták le Kuvaitot
Az amerikai elnök közel-keleti útjának első napján több jelentős bejelentést is tett Rijádban: egyrészt az Egyesült Államok feloldja a Szíria ellen hosszú ideje fennálló szankciókat, másrészt 600 milliárd dolláros befektetési megállapodást köt Szaúd-Arábiával. A döntés óriási lökést adhat a több mint egy évtizedes polgárháború által sújtott Szíriának, ahol a lázadók decemberben megdöntötték Bassár el-Aszad elnök hatalmát – írja a Reuters.
A BBC szerint az amerikai elnök várhatóan szerdán röviden találkozik Ahmed al-Saraá szíriai ideiglenes elnökkel Szaúd-Arábiában. Trump szerint a szankciók feloldása „esélyt ad Szíriának a nagyságra”. A szíriai külügyminiszter, Aszaad al-Saibani a döntést fordulópontnak nevezte, amely lehetővé teszi az országnak a „stabilitást, önellátást és valódi újjáépítést a pusztító háború évei után”.
Az amerikai elnök szaúdi látogatásán elmondta, hogy Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg kérésére döntött a szíriai szankciók eltörléséről. „Mennyi mindent megteszek a koronahercegért. Túlságosan is kedvelem őt” – viccelődött Trump, hozzátéve, hogy a szankciók fontos szerepet töltöttek be, de most itt az ideje az ország fejlődésének. Washington 1979-ben terrorizmust támogató államnak nyilvánította Szíriát, 2004-ben további szankciókat vezetett be Bassár el-Aszad diktatúrájára gyakorolt nyomásként, majd ezeket a 2011-ben kezdődött polgárháború után tovább szigorította.
A szankciók korábban megakadályozták, hogy külföldi finanszírozás, beleértve a segélyeket is, eljusson Szíriába. Aszad bukása után a szíriai lakosság 90 százaléka a szegénységi küszöb alatt élt, és az új kormány azóta sürgette a szankciók megszüntetését.
Védelmi együttműködési megállapodás
A szaúdi látogatás másik fő eredménye egy 142 milliárd dolláros fegyverkezési csomag, amely a Fehér Ház szerint a legnagyobb védelmi együttműködési megállapodás, amit Washington valaha kötött. A teljes megállapodás energetikát, bányászatot és egyéb területeket is felölel, és Mohammed bin Szalmán szerint akár 1 billió dollárig is növekedhet a következő hónapokban. A szaúdi–amerikai kapcsolatok alapja évtizedek óta az olaj és a biztonság közti csereüzlet.
Trump az Iránnal kapcsolatos álláspontját is kifejtette, „a Közel-Kelet legrombolóbb erejének” nevezve az országot, és figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok soha nem engedi nukleáris fegyverhez jutni. Bár hajlandó lenne új megállapodást kötni az Iszlám Köztársasággal, de csak ha vezetői változtatnak jelenlegi politikájukon.
Közel-keleti körútján Trump Katart és az Egyesült Arab Emírségeket is meglátogatja. A Reuters értesülése szerint az amerikai elnök nem tervez izraeli utat.
Frissítés: Donald Trump időközben találkozott Rijádban Ahmed es-Saraa szíriai ideiglenes elnökkel, és felhívta a figyelmét történelmi lehetőségeire. A találkozóhoz online csatlakozott Recep Tayyip Erdogan török államfő is.
A megbeszélésen az amerikai elnök azt mondta as-Saraa szíriai elnöknek: óriási esély kínálkozik neki arra, hogy történelmi jelentőségű dolgokat vigyen véghez az általa vezetett országban. Arra bátorította, hogy Damaszkusz is írja alá Izraellel az Ábrahám-megállapodást, amelyet a zsidó állam már több arab országgal megkötött kapcsolatuk rendezéséről. Trump szerint ezenkívül az új damaszkuszi vezetésnek gondoskodnia kell arról, hogy minden külföldi terrorista – köztük a palesztinok – elhagyja Szíriát, valamint segítenie kell az Egyesült Államoknak megakadályozni az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet újbóli megerősödését.
Saraa köszönetet mondott Donald Trumpnak, Szalmán hercegnek és Recep Tayyip Erdogannak a találkozó összehozásáért. Elismerte egyebek között: nagy lehetőséget nyújt Szíria számára, hogy az iráni hatalom képviselői távoztak az országból, valamint hogy közös érdek az Egyesült Államokkal a terrorizmus elleni küzdelem és az országában található vegyifegyver-készletek felszámolása. Erdogan a beszélgetésben az Anadolu török hírügynökség jelentése szerint szintén azt mondta: Trump döntése a Szíriával szembeni szankciók feloldásáról történelmi jelentőségű.