Szijjártó Péter: Ursula von der Leyen az utolsó, aki kritizálhatja Magyarországot

2025.05.14. 12:48
Sajtótájékoztatón reagált Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arra, hogy az Európai Törvényszék első fokon az Európai Bizottság ellen ítélt a Pfizergate kapcsán. A tárcavezető szerint az Európai Bizottság elnökének több kérdést is tisztáznia kellene az üggyel kapcsolatban.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Luxemburgban az Európa Tanács külügyminiszteri értekezlete utáni sajtótájékoztatón reagált az Európai Törvényszék döntésére, ami Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen ítélt a Pfizergate-ként megismert ügyben.

A tárcavezető felszólította az Európai Bizottságot, hogy tartsa tiszteletben a bíróság döntését és haladéktalanul hozza nyilvánosságra az Ursula von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója, Albert Bourla közötti üzeneteket, majd pedig élesen kritizálta az Európai Bizottság elnökét.

Ez az Ursula von der Leyen az, aki a magyar demokrácia állapotáról, az átláthatóságról, a törvények betartásáról rendre lesújtó véleményt fogalmaz meg. Az az Ursula von der Leyen, akiről kiderült, hogy mikor európai emberek millióinak élete forgott veszélyben, akkor nagyon gyanús módon, gazdaságilag és minden egyéb szempontból megkérdőjelezhető módon, SMS-ekben akart Pfizer-oltóanyagot rendelni

– fogalmazott Szijjártó az MTI szemléje alapján, aki hozzátette, Ursula von der Leyen az Európai Bizottság segítségével eltitkolta, hogy milyen kommunikációt folytatott a Pfizer vezérigazgatójával „a Covidtól az európai embereket megvédeni képes vakcinák megrendeléséről”.

Na, azt hiszem, hogy innentől kezdve Von der Leyen elnök asszony az utolsó, akitől bármilyen kritikát hajlandóak vagyunk elfogadni vagy megfontolni Magyarország belügyei kapcsán

– jelentette ki a tárcavezető, aki ezután felsorolta, szerinte milyen kérdésekre kellene válaszolnia az Európai Bizottságnak.

Szijjártó választ vár arra, hogy miért annyit fizetett a bizottság a vakcinákért, amennyit; miért késtek a vakcinaszállítmányok; miért került a működésképtelenség szélére számos országban az egészségügyi ellátórendszer; és miért kullogott az oltások tekintetében az utolsók között Európa – az egészségügy egyébként tagállami hatáskör, az európai oltáskampány pedig a világ több országához képest sokkal jobban állt, mint például Dél-Amerikában, Afrikában vagy Ausztráliában.

A miniszter ezenkívül kitért arra is, hogy Ursula von der Leyen a CDU politikusaként az európai politikában az Európai Néppárt tagja, amelynek Szijjártó szerint magyarországi tagja az a Tisza Párt, ami egy „hungarofób, súlyosan magyarellenes döntéseket hozó” párt.

Mint arról beszámoltunk, az Európai Törvényszék szerda reggel hozta nyilvánosságra ítéletét az Európai Bizottság ellen a The New York Times által indított perben, amiben a lap azt akarta elérni, hogy a bíróság törölje el az Európai Bizottság azon döntését, amelyben elutasították a lap kérelmét a Von der Leyen és a Pfizer-vezérigazgató Albert Bourla közötti üzenetváltások kiadásáról.

A bíróság első fokon helyt adott a The New York Times keresetének, és érvénytelenítette az Európai Bizottság ezen döntését, így az Ursula von der Leyen vezette intézmény előtt két lehetőség áll: vagy nyilvánosságra hozza az SMS-eket, vagy pedig fellebbez az ítélet ellen az Európai Bíróságon. A döntés még nem jogerős.

Az ügy hátteréről, valamint lehetséges jogi és politikai következményeiről az alábbi cikkünkben írtunk részletesebben.