Így működik a fegyver, amellyel kiűzték az oroszok az ukránokat az országból

További Külföld cikkek
-
Lángokban a Közel-Kelet, Irán több mint száz rakétával támadta Izraelt
- Mérgező medúzát sodort partra a tenger Spanyolországban, csípése emberrel is képes végezni
- Egész éjjel szóltak a légvédelmi szirénák Ukrajnában, Vlagyimir Putyin bevetette halálos vadászgépeit
- Szaddám Husszein titkos diplomáciai játéka – így rohanták le Kuvaitot
- Hatalmas lángoszlop csapott fel Iránban, dróntámadás érte a világ legnagyobb földgázmezőjét
Ukrajnában a drónok átalakították a hadviselést. A parancsnokok bunkerekben ülnek, és képernyőket néznek, miközben megfigyelő drónok vadásznak a földi célpontokra. Amint kiszúrják azokat, tüzérség vagy aknavetők robbantják fel őket. Esetleg kamikaze drónok közelítenek a célpontokhoz. A probléma az, hogy a levegőben lévő drónok jóval több mint fele zavarás vagy baleset miatt megsemmisül. De mindkét fél arzenáljának egy új tagja hatékonyabbnak bizonyult. Ezek a száloptikás drónok. Mivel nem bocsátanak ki rádiójeleket, amelyeket észlelni vagy zavarni lehetne, sokkal nehezebb megállítani őket.
Egy kijevi gyárban az új drónok gyártását havi 600-ról a nyár végére várhatóan 10 ezer darabra növelik. A 3dTech egyike annak a 11 ukrán vállalatnak, amelyik száloptikás drónokkal foglalkozik. Mihailo, az Ukrajna keleti részén harcoló Typhoon drónegység parancsnoka lelkes az eszközök kapcsán. Ma már drónjaik 20 százaléka száloptikás, de úgy számol, hogy nyárra ezek lesznek többségben – erről a The Economist írt részletesebben.
A hagyományos drónokkal ellentétben – amelyekből Ukrajna tavaly 2,2 millió darabot gyártott – a száloptikás drónokat az először 1945-ben bevetett drótvezetésű rakétarendszerekre emlékeztető horgászzsinórszerű szálakkal irányítják. Nemcsak hogy nehéz őket elfogni (legalábbis egyelőre), de az üvegszálas kábel miatt a pilótának továbbított kép is kristálytiszta.
Az első üvegszálas drónok egy évvel ezelőtt jelentek meg a fronton. Oroszország tavaly év végén kezdte el nagy számban telepíteni őket, Ukrajna néhány hónappal később.
Nagy szerepet játszottak Oroszország sikeres márciusi ellentámadásában Kurszk régióban.
Most Oroszország keleti támadásaiban alkalmazzák őket. Különösen hatékonyak a dombos terepen, ahol a rádiójelek gyakran elvesznek.
Versenyfutás a technológiáért
Mindkét fél versenyt fut az üvegszálas kábelek beszerzéséért. Április 5-én Ukrajna a jelentések szerint az oroszországi Szaranszkban bombázott egy olyan gyárat, amely kábeleket gyárt. Eddig Ukrajnában nem gyártottak megfelelő eszközöket. Olekszij Zsulinszkij, a 3dTech nevű cég műszaki vezetője szerint a kínaiak uralják a piacot, és mindkét fél nekik hízeleg. Ebben a hónapban a 3dTech megkezdi saját kábelének tesztelését.
Mégis, nem mindenkit győztek meg az új drónok által biztosított előnyök. Olha Bihar, aki a dél-ukrajnai fronton egy tüzérségi és drónegység parancsnoka, azt mondja, hogy ezek a gépek nehezek, és hónapokba telik, amíg egy pilótát kiképeznek az irányításukra. Kábelük belegabalyodhat a fákba, és a napfényben csillog, ami elárulhatja a drón és pilótája tartózkodási helyét. Hatótávolságuk is viszonylag rövid, 10-15 kilométer. Ez azt jelenti, hogy a pilótának közvetlenül a frontvonalon kell lennie ahhoz, hogy az arcvonal mögött támadhasson.
Egyre hamarabb elavulnak az eszközök
A száloptikás drónok ellen új módszereket tesztelnek. Mindkét fél hálót húz ki a kulcsfontosságú utak és állások fölé, de ez a lépés nem bizonyult megfelelőnek. A drónok zaját meghallva a csapatok sörétes puskákkal tüzelnek rájuk. A 3dTech egy olyan, puskával felszerelt drónt tesztel, amellyel más drónokat lehet támadni.
A technológia a zavarás megkerülésére kifejlesztett átmeneti megoldás. Az ukrán fegyverkezési versenyben a szent grál egy olyan lézerfegyver, amely képes megvakítani vagy megsütni bármely érkező drón, rakéta, harci repülőgép vagy helikopter elektronikáját. Egy április 13-i technológiai vásáron Vadim Szuharevszkij, az ukrán pilóta nélküli rendszerekkel foglalkozó erők vezetője bemutatta, hogyan teszteli Ukrajna a saját Tryzub lézerrendszerét, amely pontosan ezt teszi lehetővé. Úgy tűnik, hogy a háború elhúzódásával minden új katonai technológia élettartama egyre rövidebb lesz.
(Borítókép: Egy ukrán katona drónt tesztel 2025. február 10-én. Fotó: Serhii Mykhalchuk / Global Images Ukraine / Getty Images)