Ez az ajándék még a repülő palotánál is értékesebb lehet Donald Trumpnak
További Külföld cikkek
-
Manfred Weber Magyar Péternek: az EPP tiszteli a Tisza álláspontját Ukrajna EU-csatlakozásáról
- „Soha nem lesznek nálam magyar feliratok” – nem érdekli a törvény a szlovák vállalkozót
- Olyan esemény vitte el a show-t a párizsi légi bemutatón, amire senki sem számított
- Egymást támadják Donald Trump legnagyobb hívei, megosztottak az Irán elleni beavatkozás miatt
- Megszűnik az LMBTQ-közösség támogatása az amerikai öngyilkossági segélyvonalaknál
„Senki sem ad ingyen egy 400 millió dolláros repülőgépet anélkül, hogy cserébe ne várna valamit. Legyetek már komolyak” – reagált Hillary Clinton, Donald Trump korábbi demokrata kihívója arra a hírre, hogy az elnök elfogadna egy nagyon drága ajándékot, nevezetesen egy Jumbo Jet repülőgépet a katari királyi családtól, és azzal utazna az Air Force One helytett.
Trump kedden Szaúd-Arábiában kezdte meg második hivatali idejének első nagyobb tengerentúli útját, ezután látogatott a repülőgépet felajánló Katarba, csütörtökön pedig az Egyesült Arab Emírségekbe utazik. Egy ideig úgy volt, hogy ezután csatlakozik Volodimir Zelenszkij elnökhöz és Vlagyimir Putyin állmfőhöz, akik Isztambulban tárgyaltak volna a békéről, azonban utóbbi nem ment ela találkozóra.
Trump diplomáciai küldetését azonban beárnyékolták az Air Force One helyettesítésére használni kívánt repülőgép elfogadása miatti etikai és biztonsági aggályok. Trump szerint azonban csak egy „hülye” utasított volna vissza egy ilyen ajánlatot. Többen, így Clinton is arról beszélt, hogy Katar biztosan várni fog valamit az ajándékért.
Reuters: A szaúdiak is egy ajándékkal kedveskedtek Trumpnak
A Reuters elemzése egy egészen másféle ajándékra is felhívja a figyelmet, amit az elnök nem Katartól, hanem Szaúd-Arábiától kaphatott, és ami nem egy repülő volt, hanem valami egészen más, de sokkal értékesebb. Emlékeztetnek, hogy Szaúd-Arábiának továbbra is jelentős befolyása van az olaj világpiaci árának meghatározásában, mivel ez az ország vezeti az Kőolaj-exportáló Országok Szervezetét (OPEC+), amely gyakorlatilag az olajtermelő országok kartellje.
Az újság szerint Szaúd-Arábia a találkozó előtt azzal kedveskedett Trumpnak, hogy kiadta az OPEC-tagoknak, növeljék az olajkitermelés mértékét, ezzel jelentősen csökkentve az olaj árát.
Ezzel jelentősen segítettek Trumpnak. Először is, a csökkenő energiaárak segíthetnek minimalizálni Trump vámjainak inflációs hatását, és támogathatják a gazdasági aktivitást egy olyan időszakban, amikor az amerikai fogyasztók és vállalkozások szoronganak a vámok hatásai miatt.
Emellett az alacsonyabb olajárak támogathatják Trumpnak az ukrajnai háború befejezésére irányuló közvetítői erőfeszítéseit, ugyanis az energiaárak zuhanása nyomást gyakorol Oroszországra, amely nagymértékben függ az olaj- és gázbevételektől.
Rijád döntése a kitermelés növeléséről segíthet ellensúlyozni az amerikai piacon az Irán és Venezuela elleni szankciók miatt kieső olajat is, amely gazdasági korlátozásokat a Trump-adminisztráció az elmúlt hónapokban szigorított.
Ezek hosszú távon hozzájárulhatnak Trump elnök belföldi támogatottságának fenntartásához, amely mutatója bezuhant azóta, hogy több mint 100 nappal ezelőtt átvette az elnökséget.

Brutális mennyiségű fegyver az olajár csökkentéséért
Azonban a pontosság kedvéért érdemes azt is elmondani, hogy Szaúd-Arábia döntését az olajárháborúval felérő intézkedés megindításáról több megfontolás is vezérelte, nem csak az, hogy így akarnak jó pontokat szerezni a világ vezető hatalmánál. Rijád legfőbb vágya az OPEC+-tagok megbüntetése, amiért azok nem tartják be a termelési kvótákat, emellett a közel-keleti királyságnak az is célja, hogy nagyobb piaci részesedésre tegyen szert. Például éppen az Egyesült Államokban, ahová az utóbbi évtizedekben egyre kevesebb szaúdi olaj érkezik, köszönhetően annak, hogy Washington a Mexikói-öböl tározóinak kitermelésével szinte teljesen kiváltotta a közel-keleti ország olaját – írja a Reuters.
Donald Trump egyébként komoly üzletet kötött Szaúd-Arábia de facto vezetőjével, Mohamed bin Szalmánnal. A koronaherceg 600 milliárd dolláros befektetést jelentett be az Egyesült Államokban, és hogy 142 milliárd dollár értékben vásárolnak hadieszközöket az USA-tól. A Katarral – tőlük kapta a repülőt Trump – kötött megállapodásokról ebben a cikkünkben olvashat bővebben.
Rijád egyébként azért fegyverkezik, mert regionális riválisa, Irán is ezt teszi. A Biden-adminisztráció törekedett arra, hogy Szaúd-Arábiával minimalizálják a gazdasági és politikai kapcsolatot, mert a rezsim nem tartja tiszteletben az emberi jogokat. Mint látható, Donald Trump ettől eltérő külpolitikát alkalmaz.