Ideiglenesen lemondott a hágai Nemzetközi Bíróság főügyésze az ellene indult vizsgálat miatt
További Külföld cikkek
-
Templomi alkalmazottak akadályoztak meg egy tömegmészárlást, élőben közvetítették a pánikot
- Három magyar miniszter lesz az új román kormányban
- Donald Trump rezsimváltást emlegetett, Irán azonnal Vlagyimir Putyinhoz fordult
- Egy kétméteres óriásharcsa támadt fesztiválozókra Németországban
- Terrortámadás Damaszkuszban: a magyar kormány azonnali segítséget küld
Ideiglenesen távozik posztjáról Karim Khan, a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze, amíg le nem zárul az ellene zajló vizsgálat, amelyet szexuális visszaélésekkel kapcsolatos vádakkal folytat a bíróság. A hágai székhelyű testület közleményben tudatta a főügyész döntését, amelynek következtében a helyettes ügyészek veszik át helyét − írta a The Guardian.
A Nemzetközi Büntetőbíróság forrásai szerint a főügyész döntése a testület vezető tisztviselőinek nyomására született, akik az elmúlt hétvégén a sajtóban megjelent vádak újabb részleteinek nyilvánosságra kerülése után sürgették, hogy ideiglenesen mondjon le posztjáról.
A vizsgálatot végző ENSZ-felügyeleti szerv nyomozói múlt héten két napon át interjúztatták Karim Khant. A nyomozás novemberben indult, és azzal vádolják, hogy hosszú ideig tartó szexuális visszaélést, valamint kényszerítést és hatalommal való visszaélést követett el.
A férfi ügyvédjei korábban azt nyilatkozták, hogy Karim Khan minden vádpontot tagad, és kijelentették, hogy együttműködik a vizsgálatban. Utóbbit az ENSZ Belső Felügyeleti Szolgálatok Hivatala (OIOS) folytatja le, majd megküldi jelentését a bíróságot irányító testület elnökének, aki felülvizsgálja a dokumentumokat.
Karim Khant 2021-ben választották meg kilenc évre a testület főügyészévé, ami többek között népirtással, háborús és emberiség elleni bűncselekményekkel vádolt személyek ügyében folytat nyomozást és emel vádat.
Az Emberi Jogok Nemzetközi Szövetsége (FIDH) közleményében üdvözölte a férfi döntését, és azt „alapvető fontosságúnak nevezte a bíróság integritásának védelme, a vizsgálatok beavatkozás nélküli folytatásának biztosítása, valamint az áldozatok és a nyilvánosság bizalma helyreállításának megkezdése szempontjából. Ez volt az egyetlen felelős döntés. Senki sem áll a felelősségre vonás felett − még az NB ügyésze sem”.
Ugyanakkor nem világos, hogy a főügyész mennyi ideig lesz távol a vizsgálat miatt, ugyanis az OIOS már hatodik hónapja nyomoz az ügyben. Amennyiben megállapítják, hogy Karim Khan súlyos kötelességszegést követett el, úgy titkos szavazás elé néz, amelyen a Nemzetközi Bíróság 125 tagállama szavaz arról, hogy eltávolítsák-e tisztségéből.
A magyar külügy is tájékozódott az ügyben
Korábban beszámoltunk róla, hogy a szexbotránnyal vádolt főügyész miatt a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium hivatalos levelet írt a hágai Nemzetközi Bíróság elnökének. A magyar kormány úgy véli, hogy a bíróság integritásának megőrzése érdekében létfontosságú lenne a vádak és az aggodalmak független és gyors kivizsgálása, mielőtt bármilyen további lépést vagy döntést hoznának a bíróság előtt álló jogi ügyekben.
Paczolay Máté megerősítette, hogy a hivatalos levéllel az a céljuk, hogy alapos vizsgálat történjen az ügyben. „Ennek oka, hogy a Nemzetközi Bíróság integritásának sérthetetlennek kell lennie, hiszen ez az intézmény, amely a világ legsúlyosabb bűncselekményei ellen küzd. Ilyen súlyos, a világsajtót is bejáró kötelességszegési vádakkal terhelve ezt a feladatot nem lehet hitelesen ellátni. Ezért lenne fontos a Karim Khannal kapcsolatos vádak tisztázása, hiszen mindaddig, amíg magával a testület főügyészével kapcsolatban kötelességszegés veszélye áll fent, addig a testület nem tud hitelt érdemlően eljárni az előtte álló jogi ügyekben.”