Alakul a fordulat a román elnökválasztáson, akár a magyaroké is lehet a döntő szó

2025-05-08T211708Z 677672771 RC2VDEACGO3F RTRMADP 3 ROMANIA-ELEC
2025.05.16. 15:02
A román elnökválasztás második fordulója előtt közölt utolsó nagyobb közvélemény-kutatás szerint már a bukaresti főpolgármester, Nicusor Dan vezethet az AUR elnökével, George Simionnal szemben, ugyanakkor csak hibahatáron belül. Dan az elmúlt két hétben folyamatosan csökkentette hátrányát, az első fordulóban még húsz százalékponttal kapott kevesebb szavazatot, a kutatások pedig tíz százalékos Simion-előnyt mértek.

Május 18-án, most vasárnap tartják Romániában a megismételt elnökválasztás második fordulóját, ahol a korábbi fociultra és szélsőjobboldali politikai aktivista karakterét levetkőzve, magát öltönyös politikusként prezentáló George Simion, valamint a sajtóban valamiért liberálisként címkézett, valójában kulturálisan konzervatív, technokrata bukaresti főpolgármester, Nicusor Dan között dől el, ki lesz Románia új elnöke.

Az első fordulót követően mindenképpen Simion fordult előnnyel a második forduló kampányidőszakára: a korábban magyarellenes akcióiról ismert politikus az első fordulóban a szavazatok több mint 40 százalékát szerezte meg, és pár megyét leszámítva mindenhol első helyezést ért el, míg Danra a szavazók 21 százaléka adta voksát.

Az első fordulót megelőzően kettejük – akkor még hipotetikus – versenyében a közvélemény-kutatások hol egyikük, hol másikuk lehetséges győzelmét jelezték, míg az első forduló után a kutatások eleinte Simion magabiztos előnyét mutatták – még Dan is egy olyan közvélemény-kutatásra hivatkozott, ahol tíz százalékpontos lemaradása volt Simionnal szemben.

Ugyanakkor az elmúlt két hétben Dan folyamatosan faragta le a hátrányát,

sőt, a választás előtt két nappal közölt közvélemény-kutatás szerint már akár vezethet is a bukaresti főpolgármester.

Az AtlasIntel Hotnews számára készített kutatás szerint jelenleg Danra a romániai szavazók 48,7, míg Simionra a 47,8 százalékuk szavazna, 3,5 százalék pedig vagy nem tudja, kire voksoljon, vagy érvénytelenül szavazna – azaz a 10 százalékos hátrányból immáron hibahatáron belüli előnyt mérnek a bukaresti főpolgármester számára. A kutatást 5628 fős mintavételen alapul, a hibahatár 1 százalékpont.

Azt azonban nem árt leszögezni, hogy Romániában a közvélemény-kutatások sok esetben megbízhatatlanok és pontatlanok – például a tavalyi, végül érvénytelenített elnökválasztáson egyik exit poll sem találta el, hogy azt Calin Georgescu fogja megnyerni, egyik sem mérte továbbjutó helyre. Az ugyanakkor a felmérésekből így is látszik, hogy Dan az elmúlt két hétben folyamatosan csökkentette hátrányát Simionnal szemben.

A diaszpóra és a magyarok dönthetik el a választást

A kutatás szerint Simion számít favoritnak Moldovában és a diaszpórában (előbbinél 56,9 százaléknyian, utóbbinál 52,3 százaléknyian szavaznának rá), míg Dan vezet Erdélyben (55,2 százalékpont), valamint szorosan Bukarest–Ilfov fejlesztési régióban (48,6 százalékpont kontra 43,9 százalékpont) és Munténiában (49–48 Dan javára).

A LEGNAGYOBB VERSENYre A DIASZPÓRÁBAN van esély, AMINEK A SZAVAZÓI HAGYOMÁNYOSAN RENDSZERELLENES JELÖLTEKRE SZAVAZNAK, SIMION MELLETT PEDIG DAN IS SOKAT KÖSZÖNHETett Az első fordulóban a KÜLFÖLDÖN ÉLŐ ROMÁNOKNAK,

hiszen a bukaresti főpolgármester nekik köszönhetően múlta felül az azóta felbomlott PSD–PNL–RMDSZ-kormány rendszerpárti jelöltjét, Crin Antonescut. Ennek oka, hogy Romániát többségében nem a kalandvágyó, magasabb végzettséggel rendelkezők hagyják el, hanem azok, akik a gazdasági helyzet miatt csak külföldön találják meg a számításaikat, így ők minden választáson a PSD és PNL dominálta román patrónusi-kliensi rendszer ellen szavaznak.

Simion emiatt kifejezetten erős a diaszpórában, hiszen kampányrendezvényein egyrészt külön foglalkozik a Romániát elhagyókkal, valamint ezen döntésük alapját adó megélhetési és lakhatási válsággal – igaz, konkrét szakpolitikai tervek vázolása helyett sérelempolitizálást folytat e témákban.

Simionra az első fordulóban is a külföldön élő románok 61 százaléka szavazott, míg Danra 25,6 százaléka. Így nem véletlen, hogy az elmúlt napokban Varsó mellett Rómában és Brüsszelben is megfordult az AUR elnöke, ahol amellett, hogy magas rangú, Európában elfogadott politikusok társaságában mutatkozott – ezzel próbálva megerősíteni, hogy nem egy elszigetelt politikusról van szó –, kampányrendezvényeket is tartott.

Emellett a másik fontos választói csoport, amelyen a választás kimenetele múlhat, a magyar kisebbség lehet. Mint arra a közép-európai ügyekben mindig naprakész Gemist is felhívta a figyelmet,

a magyar kisebbség kapcsán a legfontosabb kérdés nem az, hogy kire szavaznának, hanem hogy egyáltalán elmennek-e szavazni.

Az RMDSZ az első fordulóban leginkább Dan ellen szólította meg a magyarokat, most pedig épp az őrá való szavazásra akarja rábírni őket – a többségében magyarlakta megyékben egyébként az első fordulóban elmaradt az országos átlagtól a választáson való részvétel, kérdés, hogy ez most vasárnap hogyan alakul.

A részvétel egyébként fontos tényező lesz vasárnap: amennyiben a részvételi arány alacsony lesz, az elsősorban Simionnak kedvez, akinek szavazói ideológiailag jóval elkötelezettebbek, miközben a moderált szavazók körében támogatottsága elmarad Danhoz képest – nem véletlen, hogy a mostani elnökválasztás során próbálja magát számukra is moderáltabb jelöltként bemutatni Simion.

(Borítókép: Nicusor Dan és George Simion az elnökjelölti vitán Bukarestben, Romániában, 2025. május 8-án. Fotó: Malina Norocea / Reuters)