Megtagadták a kormánybiztos információkérését a USAID-támogatásokkal kapcsolatban

2025.05.17. 12:34
László András politikai korrupciós források feltárásáért felelős kormánybiztos csütörtökön találkozott az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség küldöttségével a USAID-üggyel kapcsolatban. Az amerikai tisztviselők azonban megtagadták a kormánybiztos által kért információk átadását, attól tartva, hogy azokat a független média és a civil szervezetek ellen használnák fel. Végül a két ország külügyminisztereinek találkozását javasolták. A kormánybiztos tagadta a felvetéseket.

Csütörtökön találkozott Washingtonban az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség küldöttségével László András, a magyar miniszterelnök által február végén kinevezett, politikai korrupciós források feltárásáért felelős kormánybiztos. A találkozás alkalmával a kormánybiztos tájékoztatást kért az ügynökség magyarországi partnereiről és alkalmazottairól – mondta a Reutersnek egy, az ügyet jól ismerő forrás.

A beszámoló szerint a magyarok által kért információk alapján attól tartanak, hogy azokat a független média és civil szervezetek elleni fellépés támogatására használnák fel,

ezért elutasították az információk átadását.

László András a Reutersnek pénteken azt mondta, hogy egyes magyarországi szervezetek, amelyeket a USAID finanszírozott, „nagyon is politikai jellegűek, és nagy hatással vannak a magyar politikai életre”. Az amerikai külügyminisztérium megerősítette a találkozót a magyar kormánybiztossal, mondván, hogy azt a magyar tisztviselő kérésére szervezték meg.

A USAID a korábbi kormányok alatt a világ különböző országaiban a civil társadalmat és a médiát támogatta az ellenálló demokráciák kiépítésének nevében, de a kritikusok, köztük Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerint a cél az Egyesült Államokkal nem egyező kormányok megdöntése volt – jegyezte meg a hírügynökség.

Mint ismert, a Fidesz országgyűlési képviselője, Halász János május 13-án éjjel nyújtotta be azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak, hogy listát készítsen a külföldi finanszírozásban részesülő szervezetekről, és korlátozná vagy akár be is zárná őket, ha a kormány úgy dönt, hogy veszélyeztetik Magyarországot és kultúráját.

László András közlése szerint az általa vezetett vizsgálat, valamint pártja törvényjavaslata nem az ellenfeleik ellen irányult, célja valójában a magyar politika megszabadítása a külföldi befolyástól.

Hivatalos tárgyalást ajánlottak az amerikaiak

A csütörtöki találkozót az amerikai tisztviselők azzal a javaslattal zárták, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vegye fel a kapcsolatot Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel, hogy hivatalos tárgyalásokat szervezzenek. László András szerint a megbeszélés magánjellegű volt, de elismerte, hogy az amerikai tisztviselők körében „bizonytalanságot és tétovázást” tapasztalt.

Matura Tamás, a Center for European Policy Analysis egyik kutatója szerint László utazása a Fidesz és Orbán által vélt ellenfelekkel – köztük a független médiával – szembeni kemény fellépés részének tűnik, amely várhatóan fokozódik a 2026-os választások előtt.

Úgy gondolom, hogy mindenféle eszközre és módszerre szükségük van ahhoz, hogy lejárató kampányt indítsanak az ellenzék ellen

– nyilatkozta a portálnak.

A kormánybiztos elmondta, hogy az általa kért információkat nem fogják felhasználni arra, hogy szervezeteket vád alá helyezzenek, mert a múltban támogatást kaptak. Szerinte ez nem a büntetésről szól, hanem a múltban történtek megértéséről és a megelőzésről. Hozzátette, tudni szeretné, hogy a USAID közép-európai programján keresztül kiosztott pénzeket „politikai célokra és politikai aktivizmusra használták-e fel”. 

A USAID-programok 83 százalékának törléséről határozott az Egyesült Államok kormánya

Ahogy arról már korábban beszámoltunk, az Egyesült Államok hivatalosan is törli a USAID-programok 83 százalékát. A kongresszussal konzultálva a programok fennmaradó 18 százalékát a külügyminisztériumnak adják át a hatékony adminisztráció érdekében.

Donald Trump a megválasztása után szinte azonnal célkeresztbe fogta a nemzetközi segélyekért felelős amerikai kormányintézményt. Az amerikai elnök és Elon Musk azzal vádolta meg a szervezetet, haszontalan dolgokra költi el az adófizetők pénzét.

A USAID egy amerikai kormányügynökség, amelynek feladata, hogy az Egyesült Államok nevében a szövetségi költségvetésből különféle nem katonai segélyeket juttasson el a világ különböző pontjaira. Az ügynökség leépítésével számos civil szervezet szűnhet majd meg.

Három hónap után távozott a külügyminisztériumból a USAID-leépítésért felelős Peter Marocco

Peter Marocco, aki kulcsszerepet játszott az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID)  leépítésében, kevesebb mint három hónap után távozott a külügyminisztériumból.

Elon Muskkal szorosan együttműködve Peter Marocco egy 90 napos felülvizsgálat alkalmával az amerikai külügyi segélyprogramok 83 százalékát megszüntette, ami jelentős humanitárius programok leállításához vezetett világszerte. Ezek az intézkedések gyakran konfliktushoz vezettek Marco Rubio külügyminiszterrel, aki a létfontosságú humanitárius programok megőrzését támogatta.