Kalandos úton menekítették Párizsba az orosz újságírónőt, akire pokoli börtön várt volna

shutterstock 2468954031
2025.05.17. 20:06
A francia fővárosban bukkant fel a 63 éves nő, aki még áprilisban megszökött a moszkvai házi őrizetből. Tíz év börtönre számíthatott az Ukrajna ellen indított orosz háborút elítélő bejegyzései miatt.

Jekatyerina Barabas szökését a Riporterek Határok Nélkül, az RSF segítette. A nő megszabadult a bokájára szerelt nyomkövetőtől, majd „több mint 2800 kilométert utazott titkos útvonalakon”, hogy elkerülje a felügyeletet – jelentette az AP.

„Szökése az egyik legveszélyesebb művelet volt, amelyben az RSF valaha is részt vett a drákói orosz törvények 2022. márciusi életbe léptetése óta” – közölte az újságíró-szervezet igazgatója, aki Barabassal tartott sajtótájékoztatót az RSF párizsi központjában. „Egy ponton azt hittük, hogy talán meghalt” – mondta Thibaut Bruttin.

Napokkal az invázió kezdete után az orosz hatóságok olyan törvényt fogadtak el, amely betiltott minden, a hivatalos kormányzati narratívával ellentétes nyilvános megnyilvánulást. Nemrégiben négy fiatal orosz újságírót sújtottak börtönnel „szélsőségesség” vádjával. Az ügyészség szerint kapcsolatban álltak a 2024 februárjában elhunyt Alekszej Navalnij ellenzéki vezetővel.

Barabas – már Párizsban – az orosz szabadságjogok megszüntetését bírálta, miközben részletesen beszámolt szökéséről. Azt mondta: „Oroszországban nincs kultúra, nincs politika, csak háború”, és állami cenzúra van. Szerinte az „orosz újságíró” fogalmának már nincs értelme, mert az „újságírás nem létezhet totalitarizmusban”.

A 2022 és 2023 között íródott Facebook-bejegyzéseiben Oroszország ukrajnai akcióit ostorozta.

Lebombáztátok az országot, egész városokat tettetek a földdel egyenlővé, gyerekek százait öltétek meg, civileket lőttetek le ok nélkül, blokád alá vettétek Mariupolt, emberek millióit fosztottátok meg a normális élettől, és kényszerítettétek őket arra, hogy külföldre távozzanak

– olvasható az egyik bejegyzésben.

Anyjával soha többé nem fog találkozni

Az ukrajnai Harkivban született veterán újságírót és filmkritikust a Berlinale filmfesztiválról való visszatérése után, februárban tartóztatták le az orosz hatóságok. Azzal vádolták, hogy „hamis információkat” terjesztett az orosz seregről, és „külföldi ügynökként” bélyegezték meg.

Barabas ezután házi őrizetbe került, majd április 21-én eltűnt.

Az RSF által koordinált titkos csatornákon több határt is átlépett, két hétig bujkált, majd április 26-án, a születésnapján eljutott Franciaországba. A leginkább az viselte meg, hogy nem tudott kapcsolatba lépni 96 éves édesanyjával, akit hátra kellett hagynia.

Felfogtam, hogy soha többé nem találkozunk

– mondta, és hozzátette, hogy a döntés közös volt. Feláldozták kapcsolatukat a szabadságért, amely többet ér az orosz börtönnél.

Barabas fia és unokája az ukrán fővárosban, Kijevben maradt. A háború kezdete óta nem láthatta őket, mert „orosz útlevelem van” – magyarázta. Sok embernek hálás kiszabadulásáért, de neveket – biztonságuk érdekében – nem említett.

Az orosz újságírás csak száműzetésben működhet

A Radio France Internationale egykori munkatársa abban reménykedik, hogy menedékjogot kérhet, és folytathatja munkáját a száműzött orosz nyelvű médiában. Még nincs francia munkavállalási engedélye. Hat hónapra érvényes vízumot kapott, és folyamatban van státuszának rendezése.

Nem lesz könnyű új életet kezdenem. Nem vagyok már nagyon fiatal

– mondta.

Barabas csatlakozott a száműzetésben élő orosz újságírók egyre növekvő hullámához. A háború kezdete óta több mint 90 médium költözött át az Európai Unióba és a szomszédos országokba az RSF szerint, amely a sajtószabadság tekintetében Oroszországot az idén 180 vizsgált ország közül a 171. helyre sorolja.

Az orosz börtön „rosszabb, mint a halál” – jelentette ki az újságírónő, aki szerint ha valaki újságíró akar maradni, akkor száműzetésben kell élnie. A másként gondolkodó oroszok ezrei menekültek külföldre, köztük újságírók. Ugyanakkor a Riporterek Határok Nélkül szervezet szerint legalább 38 újságírót bebörtönöztek Oroszországban. Ott és az elcsatolt Krímben 1240 embert vádoltak meg háborúellenes álláspontjuk miatt. Közülük 389-en őrizetben vannak – az OVD-Info elnevezésű, a politikai letartóztatásokat nyomon követő jogvédő csoport szerint.

(Borítókép: Shutterstock)