- Külföld
- románia
- george simion
- nicusor dan
- elnökválasztás
- közösségi média
- dezinformáció
- álhír
- propaganda
- cenzúra
Dezinformációval és kormányzati cenzúrával fordulnak a románok a kampányhajrára

További Külföld cikkek
-
A háború alapjaiban változtatja meg a nyári repülési terveinket
- Nobel-békedíjra jelölték Donald Trumpot az izraeli–iráni konfliktus lezárásáért is
- Bangkok megtiltotta a turistáknak, hogy a szomszédos országba utazzanak
- Számos katonát vettek őrizetbe Törökországban terrorizmus gyanújával
- Holtan találták meg az indonéz vulkánnál lezuhant brazil nőt
Május 18-án, vasárnap rendezik a román elnökválasztás második fordulóját, ahol a románok arról döntenek, hogy a szélsőjobboldali George Simion vagy a centrista Nicusor Dan költözzön be a Cotroceni-palotába.
A két jelölt mindössze egyszer vitázott egymással a szavazás megkezdése előtt, azóta George Simion nem hajlandó belépni a tévéstúdiókba, így vita helyett a moderátorok mindössze Dant faggatják, ráadásul az első fordulót magabiztosan megnyerő Simion még csak nem is tartózkodik Romániában – ehelyett épp Olaszországban, Lengyelországban, legutóbb pedig Brüsszelben fogott kezet ottani politikusokkal, valamint találkozott a román diaszpóra tagjaival.
Emiatt alapvetően az online térben zajlanak a kampányok. Mindkét fél próbálja kihasználni a közösségi oldalakat, hogy közvetlenül elérjék potenciális választóikat, vagy negatív üzenetekkel az ellenoldal szimpatizánsait próbálják inkább távolmaradásra bírni.
A Politico beszámolója szerint ennek következménye, hogy a TikTokon és az X-en is megjelent több, leginkább Nicosur Dant támadó dezinformáció. Ezeknek a legfőbb célja, hogy dehumanizálják a bukaresti főpolgármestert, és megbízhatatlan jelöltként mutassák be.
Matematikus technokrata helyett autista LMBTQ-propagandista
A brüsszeli lap cikke megemlíti, hogy az álhírek teljesen más képet próbálnak lefesteni a bukaresti főpolgármesterről, mint amilyen valójában. A közösségi oldalakon ugyanis egy olyan kép is terjedni kezdett, amin a matematikából egy párizsi egyetemen doktorált Nicosur Dan állítólagos középiskolai bizonyítványát közölték, ami azt állítja, hogy a matematikán kívül nem voltak jó jegyei. Ugyanakkor a kép hamis, viszont annyi embert sikerült elérnie, hogy az elnökjelöltnek egyszer élő adásban kellett bemutatnia a valódi bizonyítványát.
Ezenkívül visszatérő elem a dezinformációs tartalmaknál az is, amiben azt állítják, hogy Nicosur Dan autista, amit olykor mesterséges intelligenciával generált deepfake-videókkal próbálnak bizonyítani.
Az autista vád olyannyira nagy teret kapott a nyilvánosságban, hogy egy alkalommal még george Simion is azt mondta nicusor Danra, hogy a média „egy autista szegény fickót” támogat
– amivel az AUR elnöke összekötötte a már bevett, mainstream média elleni támadását az ellenfelének a dehumanizálásával.

Emellett több tartalom hamisan és félrevezető módon, egy Madridban elhangzott beszéd kontextusból kiragadott részletére alapozva azt sugallja, hogy Dan „LMBTQ-propagandát” terjesztene az iskolákban, és azt beépítené a tananyagba. Erre aztán az AUR több politikusa rákapcsolódva már azt állította, hogy Dan támogatja „gyermekeink megrontását már a legfiatalabb kortól”.
Az álhírre reagálva Nicosur Dan közölte a beszédéről készített szerkesztetlen videót, amin arról beszél, hogy a szexuális nevelést véleménye szerint egy olyan korban kell bevezetni, amely megfelel a gyermekeket fenyegető veszélynek.
A bukaresti főpolgármestert LMBTQ-jogok támogatásával vádoló álhírek egyébként azért is érdekesek, mivel
az LMBTQ-jogokkal foglalkozó civil szervezetek épp amiatt kritizálják Dant, mert azokat nem támogatja kellőképpen és nyilvánosan.
Az álhírek azonban nemcsak Nicosur Dan személyét és politikai nézeteit érintik, hanem családtagjairól is terjesztenek valótlan információkat. A vallásos Dan ugyan nem házasodott össze élettársával, akivel két gyermeket nevelnek közösen, azonban több közösségi médiás poszt hamisan azt állítja, hogy gyermekeiket nem keresztelték meg.
A dezinformáció elleni harc helyett néha már önkényes cenzúrát folytat a kormány
A tavalyi, végül érvénytelenített elnökválasztás után érthető, hogy a hatóságok komolyan kezelik a közösségi oldalakon terjedő dezinformációkat és álhíreket, hiszen az eredetileg tavaly novemberben és decemberben tartott elnökválasztás eredményét épp azért érvénytelenítették, mert a TikTokot elárasztották az álhírek és a Calin Georgescut támogató kontentek – a román alkotmánybíróság szerint mindezek orosz befolyásolási kísérletek voltak.
A tavalyi elnökválasztás miatt a román hatóságok még az Európai Bizottságot is felkérték, hogy vizsgálja ki abban a kínai közösségi oldal betöltött szerepét, valamint sokkal jobban készültek a mostani elnökválasztásra.
Ugyanakkor úgy tűnik, a hatóságok néha a dezinformáció elleni küzdelemben túlzásokba esnek, és az álhírek törlése helyett cenzúráznak.
Ugyanis a kampány alkalmával nem kizárólag álhíreket tesznek közzé a közösségi oldalakon. Például a választási hatóság azt kérte a TikToktól, hogy töröljenek egy olyan videót, amin egy külföldön élő román férfi egy zenére tapsolva arra biztat másokat, hogy tapsoljanak ők is, ha haza akarnak költözni, és tapsoljanak GS és CG számára – ezzel buzdítva a George Simionra való szavazásra.

A hatóságok szerint ugyanis mindenki politikai aktornak minősül, aki többségében politikai tartalmakat közöl közösségi oldalán, valamint azokban egyik vagy másik jelölt melletti szavazásra buzdít. Az ilyen videókat pedig politikai hirdetésként kezelik, amire szigorúbb szabályok és törvények vonatkoznak – például az illegális politikai reklámokat a szolgáltatónak öt órán belül le kell vennie az oldalról, vagy különben súlyos pénzbüntetések megfizetésére kötelezik.
A hatóságok pedig nem tétlenkednek: április 4-e óta több mint négyezer kontent kapcsán kérték azok törlését, és azok között nem kizárólag dezinformációt vagy bújtatott politikai hirdetést tartalmazó bejegyzések vannak, hanem olyanok is, mint a fentebb említett videó.
Emiatt nem kizárólag George Simion és az őt támogató politikusok vádolták meg a hatóságot cenzúrával, hanem a szélsőjobboldal támogatásával egyáltalán nem vádolható civil szervezetek vagy például a liberális USR EP-képviselője, Dan Barna.
Barna még április közepén az Európai Bizottságnak is írt egy levelet, amiben arra kérte az Ursula von der Leyen vezette intézményt, vizsgálják meg, hogy az uniós jogot sérti-e a román hatóságok tevékenysége, az ugyanis szerinte magánszemélyek szólásszabadsághoz való jogát korlátozza.
Emellett a hatóságok működését azért is kritizálják, hogy a közösségi oldalakat figyelő hatóságot csak ideiglenes jelleggel hozták létre az elnökválasztás tisztaságának felügyelete érdekében, az az elnökválasztás után megszűnik, így nehezebb a jogorvoslat is a hatósággal szemben.
A lap cikke szerint a TikTokon egyébként leginkább George Simiont támogató vagy az őrá való szavazásra buzdító videót találni, azonban a hatóságok egyértelmű túllépései mellett bőven akadnak olyan videók is, amiket egyértelműen álprofilok és botok tesznek közzé befolyásolás céljával. Az, hogy ez végül győzelemhez segíti-e George Simiont az egyre szorosabbnak ígérkező második fordulóban úgy, mint a tavaly az első fordulóban hasonló módon kampányoló Georgescut, vasárnap este kiderül.
(Borítókép: A Nicusor Dan és George Simion elnökjelölteket ábrázoló választási plakátok Bukarestben, Romániában 2025. május 16-án. Fotó: Louisa Gouliamaki / Reuters)