- Külföld
- nick ut
- world press photo
- napalm girl
- pulitzer-díj
- vietnami háború
- vietnam
- saigon
- the stringer
- nguyen thanh nghe
Ötvenhárom év után kiderült, nem az készítette a történelem egyik leghíresebb fotóját, aki megkapta érte a Pulitzert
További Külföld cikkek
-
Izrael likvidálta Irán érinthetetlennek hitt mészárosát
- Újabb csapás érte Iránt, az ország elnöke bosszút esküdött
- Felismerhetetlenségig összeégtek az indiai gép utasai, a miniszterelnök személyesen beszélt az egyetlen túlélővel
- Többen is felvették a légicsapás utáni perceket, kaotikus állapotok uralkodnak Iránban
- A szakértő szerint Izrael beleköpött Trumpék levesébe, az amerikaiak is beszállhatnak az iráni konfliktusba
A kép története a következő: 1972. június 8-án az AP hírügynökség egyik fotósa készített Saigon környékén egy ikonikussá nemesedett fényképet, amelyen a napalmtámadás elől menekülő civilek láthatók, köztük egy kilencéves meztelen kislány, akinek a hátán leégette a bőrt a lángoló vegyi anyag.
A fotó készítője Nick Ut (ahogy akkor hitték), az AP 20 éves stábtagja volt, aki 1973-ban megkapta a World Press Photo első díját és a Pulitzer-díjat is a felvételéért, amely a vietnámi háború borzalmainak szimbóluma lett.
A kislányt egyébként évekkel később Miamiben gyógyították, lágylézeres kezelésen esett át, és felnőttként találkozott is a fotó állítólagos készítőjével, Nick Uttal.
A nagy találkozás Nick Ut és a fénykép alanya, mondhatni hőse, Pham Thi Kim Phuc között, 49 évvel később:
Csakhogy idén februárban a Sundance Filmfesztiválon bemutatták Bao Nguyen vietnámi rendező The Stringer (A külsős) című alkotását. A dokumentumfilm aprólékos részletességgel körbejárta az ikonikus felvétel keletkezésének körülményeit a még élő szemtanúk megszólaltatásával, és arra a következtetésre jutott, hogy a fotót az AP hírügynökség egyik külsőse, bizonyos Nguyen Thanh Nghe készítette. És hogy miért nem ő kapta meg annak idején a Pulitzer-díjat? Mert az AP állítólag nem akarta, hogy egy külsősé legyen az érdem, aki csak eseti megbízás alapján dolgozott az ügynökségnek.
Nick Ut vehemensen tagad, de Gary Knight, a The Stringer executive producere elmondta, hogy nem kevesebb mint 55 embert interjúvoltak meg a kép keletkezéséről, és ezen interjúk alapján jutottak arra a következtetésre, hogy Nguyen Thanh Nghe a szerző.
A World Press Photo nevű szervezet azt mindenesetre leszögezte, hogy a fotó valódi, hiteles, megérdemelte az összes díjat, csak éppen nagy valószínűséggel nem az a szerzője, akiről fél évszázadon keresztül hitték.