Strasbourgból szólították fel az Országgyűlést az átláthatósági törvénytervezet miatt
További Külföld cikkek
-
Karácsony Gergely a bécsi Pride-on: Ha ezt be lehet tiltani, akkor az Európai Unió egyetlen polgára sincs biztonságban
- Lángokban a Közel-Kelet, Irán több mint száz rakétával támadta Izraelt
- Mérgező medúzát sodort partra a tenger Spanyolországban, csípése emberrel is képes végezni
- Egész éjjel szóltak a légvédelmi szirénák Ukrajnában, Vlagyimir Putyin bevetette halálos vadászgépeit
- Szaddám Husszein titkos diplomáciai játéka – így rohanták le Kuvaitot
Ez indokolatlan és aránytalan támadás a magyar állampolgárok egyesülési és véleménynyilvánítási szabadsága ellen – olvasható a strasbourgi székhelyű Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (PACE) megfigyelői által hétfőn közzétett jelentésben, a fideszes Halász János által benyújtott, a „közélet átláthatóságáról” szóló törvénytervezettel kapcsolatban.
Az észt Eerik-Niiles Kross és a görög George Papandreou, a PACE Magyarország megfigyeléséért felelős társelnökei kijelentették, hogy „a javaslat jelenlegi formájában lehetetlenné tenné a civil társadalmi szervezetek és a független média működését, nem is beszélve a létezésükről”. Álláspontjuk szerint a törvényjavaslat elfogadása sértené Magyarország emberi jogokkal és alapvető szabadságjogokkal kapcsolatos nemzetközi kötelezettségeit.
Egy ilyen potenciálisan súlyos következményekkel járó törvényjavaslatot nem lehet elfogadni átfogó előzetes értékelés nélkül, ami inkluzív konzultációs folyamaton alapul. Ezért felszólítjuk a magyar Országgyűlést, hogy függessze fel a törvényjavaslat tárgyalását, és kötelezze el magát egy inkluzív és átfogó felülvizsgálat mellett, beleértve a Velencei Bizottság véleményének kikérését a törvénytervezetről
– olvasható a közleményben.

A jelentés készítői úgy látják, hogy a törvénytervezet a kormányt olyan jogkörrel ruházná fel, amely lehetővé tenné, hogy az „rosszul meghatározott és homályos indokok alapján korlátozza az egyesületeket vagy a médiavállalatokat, csődbe vagy bezárásra kényszerítve azokat”, emellett nem biztosít megfelelő garanciákat az önkényes alkalmazás ellen. „A magyar kormány az Európa Tanács tagjaként köteles biztosítani a véleménynyilvánítás szabadságát, valamint az információkhoz való hozzáférést és azok továbbítási jogát” – teszik hozzá.
Mint írtuk, a múlt héten nyújtotta be Halász János fideszes országgyűlési képviselő A közélet átláthatóságáról című törvényjavaslatot, amellyel korlátoznák és keményen büntetnék is a külföldi finanszírozású, és a külföldről támogatásokat, adományokat kapó médiumokat, sajtóorgánumokat, civil szervezeteket, egyesületeket. Az ellenzék politikai bosszúnak, oroszországi tempónak és „a putyini úton tett újabb lépésnek” nevezte a törvényjavaslatot, több újság szerkesztősége közösen állt ki ellene, az ügyvédek szerint pedig Alaptörvényt sért a tervezet.